5edf5b85331faobrazek.pngAť už z touhy po dobrodružství, nebo ze snahy ušetřit, rozbíjí někteří dovolenkáři stan uprostřed přírody. Není divu, nabízí se k tomu tolik krásných koutů naší země s nejkrásnějšími výhledy. Navíc bez rušení ostatními kempujícími. Jenže to není tak jednoduché. Stanovat nemůžete všude, kde vás napadne.
5edf5b287a6b5obrazek.png
Foto: Shutterstock

Zákon dovoluje tábořit pouze v místech k tomu určených – tedy například v kempech. Tedy rozhodně ne ve volné přírodě. V lese či na louce si můžete postavit stan jen v případě, že se na tom domluvíte s vlastníkem daného soukromého pozemku.

Za táboření v lese, a tedy porušení lesního zákona, vám ve správním řízení hrozí pokuta až pět tisíc korun. Za rozdělání ohně je pokuta ještě vyšší - až patnáct tisíc korun.

Táboříte, nebo bivakujete?

Formulkou „táboření“ objasňuje Ministerstvo životního prostředí v zákoně o ochraně přírody a krajiny. Definuje je jako „souhrn různých činností umožňujících vícedenní pobyt v přírodě spojených s možností přespání, a to obvykle ve stanech, nebo jiných přístřešcích (stavění stanů, příprava stravy, hygiena, likvidace odpadků apod.).“

Jinak je tomu ale v případě, že v lese chcete přespat takzvaně „pod širákem“ (ve spacáku, v šetrně zavěšeném hamaku…) a jen jednu noc – bez ohně, odpadků a podobně. Pak nejde o táboření, nýbrž o přenocování, či bivakování, což žádný český zákon neřeší, tudíž ani nezakazuje. Ten, kdo přírodou „táhne jen tak s celtou“, jak v jedné své písni zpíval Michal Tučný, si na ní může v lese ustlat, kde je mu libo. Klidně v chráněném území jako jsou národní parky či přírodní rezervace, byť jen na značených trasách, kam je vstup povolen. Ale i tady existují výjimky.  5edf5c0869004obrazek.png
Foto: Shutterstock

„V maloplošných, zvláště chráněných územích (NPR, PR, PP - celkem 60 ploch v rámci CHKOB) netolerujeme ani bivakování - tato území mají být klidovými oblastmi pro zvířata a přítomnost člověka (obzvlášť pak v noci) je zde nežádoucí,“
upozorňují návštěvníky správci Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Zákaz nocování ve volné přírodě mimo vyhrazená místa byl zvláštním zákonem vyhlášen také v Národním parku České Švýcarsko. Jinde jsou naopak benevolentnější, takže pro své návštěvníky zřídili nouzová nocoviště. Na nich můžete dokonce i stanovat, ovšem ne déle než jednu noc. Příkladem jsou některé lokality Národního parku Šumava. Proto je lepší, když si pravidla dané lokality dopředu nastudujete.

Soukromé pozemky vynechte

Pozor ale na bivakování na soukromých pozemcích fyzických osob mimo les. Zválet někomu pastvinu, pole, vinici, sad, zahradu a podobně dovoleno není, byť jen ve spacáku. Na tato místa se navíc nevztahuje ani právo volného průchodu. 

Čtěte také:

Reklama