Známý advokát a poslanec, dlouholetý předseda Sdružení nájemníků (SON) Stanislav Křeček si prošel například skandálem s neoprávněným užíváním titulu JUDr. V našem rozhovoru jsme se dostali panu Křečkovi pod kůži.

Již nějakou dobu spolupracuji s advokátem Stanislavem Křečkem. V poslední době na příběhu čtenářky Alice (viz odkazy pod tímto rozhovorem).

Když jsem nad tím tak přemýšlel, došlo mi, že o tomto zajímavém člověku mnoho nevím. Ano, je poslanec za ČSSD, prošel si aférou s titulem JUDr., že se chvíli živil jako horník a také jako výtvarník, ale to je tak vše. A přitom je to člověk velice zajímavý a erudovaný, se kterým se báječně povídá. Rozhodl jsem se tedy, že opustím zákoutí právních problémů a pokusím se s panem Křečkem pohovořit trochu intimněji.

Sešli jsme se v jeho kanceláři v Praze na Náměstí Míru. Ale abych začal hezky od konce, musím ještě říct, že fotografie u tohoto článku jsou jeho dílem. Jak jsem se v závěru rozhovoru dozvěděl, Stanislav Křeček totiž velice rád fotografuje a souhlasil s uveřejněním některých snímků...

okno

Máte nějaké domácí zvíře, třeba křečka?
Křečky jsem míval kdysi. Dali mi je vtipní kamarádi ke svatbě, ale v současné době je už nemám.

Přečetl jsem si o vás, že nejste jen právník a poslanec, ale jste také výtvarníkem...
Moje cesta k právu nebyla přímočará. Nejprve jsem pracoval jako horník v Moravskoslezském regionu v Karviné, kde jsem byl u černých baronů. Vystudoval jsem průmyslovou školu geologickou, takže jsem pak pracoval jako geolog ve Výzkumném ústavu geologickém. Mezi tím jsem jen tak ze zájmu studoval i výtvarnou školu, což se mi hodilo později, když jsem vystudoval právnickou fakultu a nastoupil k Městskému soudu v Praze, odkud jsem byl kvůli článkům v Literárních novinách a Studentských listech v roce 1969 vyhozen. A tak se mi výtvarná škola hodila, protože jsem právnické povolání vykonávat nemohl, živil jsem se jako výtvarník. Vrátil jsem se až v září 1990 jako advokát. V lednu 1990 jsem byl také kooptován do České národní rady.Poslancem je znovu od roku 1998.

Když se ještě vrátím k té výtvarné činnosti - to mě zaujalo, sám také trochu ilustruji - čím konkrétně jste se zabýval? Byl jste horníkem, měl jste třeba jako oblíbenou techniku uhel?
(Směje se.) Ne, kdepak, zajímal jsem se spíše o historii než o rukodělnou práci. Doma jsem občas dělal nějaké plastiky, některé mám ještě schované. Užitnou grafiku jsem dělal později, když jsem se tím musel částečně živit, ale vždycky mě lákala víc teorie.

obzor

Zeptám se tedy napřímo: Kde můžeme vidět nějaké vaše dílo, třeba v nějaké knížce?
Tak daleko jsem nikdy nešel, mé schopnosti takové nebyly. Vytvářel jsem různé propagační plakátky a pracoval potom v tehdejším podniku Drobné zboží na různých drobných dekoracích a úpravách výloh. Ale abych dosáhl takové kvality, že bych něco ilustroval, nebo dokonce někde vystavoval, to rozhodně ne.

Zeptám se také na vaši aférku s používáním titulu JUDr., který jste údajně používal neoprávněně - co se stalo?
To je taková nešťastná, nešťastná věc. Dříve byli absolventi právnické fakulty běžně označováni titulem JUDr. Za minulého režimu se ten titul asi sedmkrát měnil. Byl v tom trochu zmatek. Tak jsem ten titul automaticky používal také. Ale po té, co se kolem toho vyskytly problémy, ještě než to bylo zveřejněno, jsem titul přestal sám používat. Ani jsem s tímto titulem nekandidoval jako někteří jiní. Po té, co to bylo zveřejněno, dokonce Advokátní komora potvrdila, že tento titul už nějakou dobu nepoužívám.

A jaká je situace dnes, dnes titul JUDr. přece používáte...
Protože jsem si ho dodělal. Udělal jsem rigorózní práci a vydal obsáhlou publikaci týkající se výpovědi z bytu. Byla hodnocená jako vynikající a vyšla tiskem dokonce ve dvou vydáních.

Jste členem ČSSD. Kolik předsedů jste tam zažil?
Zažil jsem prakticky všechny předsedy. Nastoupil jsem tam v době předsednictví Miloše Zemana. Sám o sobě zde nemám žádnou funkci, jsem jen prostým členem.

srnky

Kdo kormidloval Sociální demokraty pro vás nejbližším směrem?
Nejbližším směrem ji kormidloval Miloš Zeman. Proto jsem také do Sociální demokracie nastoupil. Ale samozřejmě sociálně demokratická politika má spoustu problémů, které každý řeší jiným způsobem. Každopádně zůstal jsem zde dodnes.

Když si Miloš Zeman založil novou stranu, neměl jste „zaječí“ úmysly?
Přestupovat mezi stranami mělo smysl v devadesátých letech, ale teď je to nesmysl. Navíc ta nová strana neměla, podle mě, reálné šance uspět. Nebyla zakotvená, nebylo jasné, o co chce usilovat...

Pojďme k právu: Co vás na něm nejvíce baví a co vás nejvíc štve?
Nejvíc mě baví právní jazyk a možnost formulovat vlastní názory, vlastní stanoviska. Vyjadřovat se k nálezům Ústavního soudu... A co mě štve, je to, že právo v dnešní době nesplňuje tu starořímskou zásadu, kterou řekl Cicero, totiž že právo je tu od toho, aby mocní nemohli vše. Dnes je tendence, která říká: Všechno si dohodněte, vše bude ve smlouvách... potom by ale právo nemuselo existovat, respektive by bylo o třech větách. Pokud je společnost zkorumpovaná a právo nefunguje proti všem a pro všechny, tak je to problematické.

chata

Na začátku jsem se vás ptal, jestli máte doma křečka, máte nějaké vysněné zvíře, po kterém jste vždycky toužil?
Nikdy jsem tuhle tendenci neměl, děti měly pejsky, ale já ne. Ale ke zvířatům a k přírodě mám velký vztah, jsem už šedesát let členem skautské organizace. Vzpomínám si na dobu, kdy jsme byli v ilegalitě, přesto jsme nikdy tu činnost nepřerušili, včetně krojů a ježdění na tábory. Každou chvíli utíkám na chalupu, kterou mám v Českém ráji. Takže vztah k přírodě mám, ale k chovu zvířat jsem nikdy tendenci neměl, já si raději přírodu vyfotím.

Kam dál? Případ rozvádějící se Alice...

Stanislav Krecek

JUDr. Stanislav Křeček
Advokát v oblasti občanského a bytového práva.

  • Adresa: Náměstí Míru 341/15, 120 00 Praha-Vinohrady
  • Telefon: +420 222 518 733
  • E-mail: judr.krecek@seznam.cz
Reklama