krumlov-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Co může být horší, než když vám celý týden, který chcete strávit u vody a na který se těšíte klidně několik měsíců, proprší? Ačkoliv jsme zažili v posledních letech poměrně teplá léta, dlouhodobé předpovědi stále nemusí být nutně stoprocentní zárukou.

Jak je to s dlouhodobou předpovědí?

Podrobná předpověď počasí na více jak 14 dní v současné době bohužel není možná – předpokládá se, že kolem 2 týdnů dopředu už je chování atmosféry natolik chaotické, že detailní předpověď na více než 14 dní dopředu asi nebudeme mít k dispozici nikdy. Existují sice i experimentální předpovědi pomocí klimatologických modelů, ty ale neumožňují prognózu den po dni, udávají jen odhadovanou celkovou měsíční odchylku od normálu.

Například podle meteorologa Mgr. Michaela Matějky byly v souvislosti se změnami klimatu v posledních letech zaznamenávámy v průměru vyšší teploty v porovnání s dlouhodobým normálem, i když se množství srážek příliš neměnilo. Poslední roky je letní počasí většinou nadprůměrně teplé, i když se objevila i chladnější období. 

Víte, jaké počasí je pro daná místa typické?

Počasí se bohužel naplánovat nedá a na možnost přesných předpovědí na několik týdnů dopředu si pravděpodobně ještě počkáme. Proto se zatím nedá určit, který týden přinese krásné a slunečné počasí a který nám proprší. Pokud si však chcete již teď plánovat dovolenou a přemýšlíte, kdy a kam vyrazit, dá se vycházet ze statistik z předchozích let. Nejstabilnější počasí bývá přesně uprostřed prázdnin, tedy na přelomu července a srpna. Stejně tomu bývá i na konci srpna, ale tam se už musí počítat s chladnějšími rány kvůli prodlužujícím se nocím.

Beskydy – Vzhledem k velkému rozdílu v nadmořské výšce lze pozorovat značné rozdíly v teplotách mezi nejvyššími vrcholky a podhůřím. Podhůří má vzhledem k více kontinentálnímu klimatu vyšší teploty než třeba západní Čechy. Beskydy a jejich severní návětří patří při vhodných situacích k místům s nejvyššími úhrny srážek v rámci ČR. I v létě se zde mohou vyskytnout trvalé a vydatné deště.

Jižní Morava – Jih Moravy patří mezi nejteplejší a nejsušší regiony v České republice. Frontální systémy od severozápadu se zde projevují méně výrazně než na Vysočině nebo dál na východ v Bílých Karpatech a v Beskydech. Navzdory menším průměrným srážkám se i zde mohou v létě objevit lokální velmi silné bouřky.

Šumava – Léta na Šumavě jsou vzhledem k nadmořské výšce poměrně chladná. Častější jsou i deště, které nám sice mohou pokazit dovolenou, ale jsou zásadní pro udržení místních horských lesů. Zajímavostí jsou šumavské mrazové kotliny, což jsou mělká údolí, kde se v noci tvoří jezera velmi studeného vzduchu. Jde například o Horskou Kvildu nebo Jezerní slať. V létě zde může brzy ráno klesnout teplota pod bod mrazu.

Jižní Čechy – Léta v Jižních Čechách jsou vzhledem k jejich vyšší nadmořské výšce o něco chladnější než v nížinách. Konkrétní teploty potom závisí na nadmořské výšce daného místa, jiné budou ve výšce 400 m u Českých Budějovic a jiné v podhůří Šumavy ve výšce nad 700 m. Poměrně časté jsou zde přeháňky a bouřky.

Jeseníky a Krkonoše – Léta v oblasti Jeseníků a Krkonoš jsou výrazně chladnější a vlhčí než v nížinách. Čím výše do hor vystoupáme, tím nižší jsou průměrné teploty a tím vyšší jsou srážky. Na hřebenech nad horní hranicí lesa může být i v létě chladno, větrno a deštivo. Proto je třeba se na túru dobře vybavit a počítat s nenadálým zhoršením počasí. Nad hranicí lesa mohou být velmi nebezpečné blesky, za bouřkového počasí se proto nedoporučují túry do hřebenových partií.

Vysočina – Letní počasí na Vysočině je o něco chladnější než ve velkých městech nebo v nížinách. Příznivým důsledkem jsou mírnější a kratší vlny veder v době vrcholného léta, naopak koncem jara nás může překvapit poměrně studené a větrné počasí. Srážek je zde o trochu více než například na jihu Moravy, ale výrazně méně než v pohraničních horách. Tomu také potom napovídá i konečná předpověď pro danou oblast.
 

Zdroj: Mgr. Michael Matějka - meteorolog, Český hydrometeorologický ústav, Googleplay - Počasí a radar Meteocentrum

Reklama