„Honzíka jsem po jeho narození přebalovala jak na běžícím páse. A skoro pokaždé měl v plence i nakakáno. Jenže teď je všechno jinak! Jsou mu tři měsíce a nedávno se stalo, že celý týden jen čůral. Samozřejmě jsem už třetí den volala lékaři a zvažovala pořízení rektální trubičky, abych našemu synovi pomohla vyprázdnit se. Pediatr mě ale zastavil. Jednak prý její použití kvůli možnému poranění konečníku nedoporučuje, a pak se neděje vůbec nic divného, takže se zatím nemám znepokojovat,“ popisuje maminka Dana (31) své nedávné obavy. 

6470988d282f1blobid0.png
Foto: Shutterstock

U plně kojených dětí to skutečně není nic výjimečného. Národní zdravotnický informační portál uvádí, že z lékařského pohledu je u nich považována za normální četnost stolice až šestkrát denně, nebo naopak i pouze jedenkrát za 14 dní.
Že frekvence stolic u výhradně kojeného dítěte kolísá, a to až v neuvěřitelném rozsahu, potvrzuje i dětský lékař MUDr. Ladislav Hanousek: „Někteří novorozenci mají stolici při každém přebalování, někteří jednou za týden. A i tak to může být ještě v normě, pokud miminko prospívá a nejeví známky neklidu.“

Příčinou méně častého vyprazdňování kojence je množství vypitého mléka a také jeho aktuální potřeba živin. „Pokud je mléka dostatek až přebytek, je stolice častá, je-li mateřského mléka tolik, že přesně odpovídá potřebě dítěte, nemusí být stolice několik dnů,“ vysvětluje pediatr Hanousek, který ale po týdenní absenci stolice u miminka doporučuje pro jistotu vyšetření lékařem.

Na pozoru je třeba mít se i v případě, že je stolice miminka natolik řídká, až se vsakuje do plínky, nezůstává na jejím povrchu. Pak kojenec trpí průjmem. K lékaři je třeba s ním jít zvláště tehdy, když je neklidné a má nafouklé nebo tvrdé bříško. Celkově by stolice neměla být nejen vodnatá, ale ani výrazně zelená, zapáchající, případně s příměsí krve a hlenu.

Důležité je sledovat u kojence také frekvenci močení, to by mělo být poměrně četné a pravidelné. „Minimálně šest pomočených plen za den je známkou, že vaše dítě dostatečně pije,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Helena Nováková.

Zdroj informací: Národní zdravotnický informační portál, MUDr. Ladislav Hanousek, MUDr. Helena Nováková, Průjem u dětí, respondentka redakce  

Čtěte také:

Reklama