Blíží se doba prázdnin a rodiče, kteří aspoň na jejich část dosud nestihli „udat“ své starší děti, začínají přemýšlet, jaký program jim vymyslí. Máte-li zvídavé dítě či šikovného puberťáka ve věku od 12 let, zkuste mu navrhnout letní kempy, volnočasový prázdninový projekt, který se letos koná ve dvou turnusech (14. - 21. 7. a 21. - 28. 7.) v hotelu a jeho okolí v horském středisku Kořenov. Potomek může vzít i kamarády a vrátí se vám pln zážitků a třeba i s novými dovednostmi.

kemp

Letní kempy jsou volnočasovým projektem pro děti a mládež (ve věku 12-22 let), který už několik let pořádá občanské sdružení Prague by Night. Cílem kempů je nabídnout různorodou sadu aktivit na letní prázdniny za asistence zkušených lektorů a pedagogů. Děti si program, kterého se během týdne účastní, vybírají sami, čímž se podporuje jejich schopnost samostatného rozhodování, plánování a nakládání s vlastním časem. Zároveň je cílem probudit zvědavost a ochotu rozšiřovat své zájmy a spektrum dovedností.

S ohledem na zjištěné preference účastníků se kempy tradičně konají v budově hotelového typu se zajištěným stravováním.

kemp

Program kempů tvoří kromě klasických táborových aktivit (sport, procházky, výlety) různé linie. Jedná se například o dramatickou sekci, v jejímž rámci účastníci vytvářejí divadelní vystoupení, které se hraje na závěr každého týdne. Dále literární sekce, věnovaná tvůrčímu psaní, rozvoji citu pro jazyk a možnostem publikace, zahrnující také literární soutěž v rámci kempů. Oblíbený je blok odreagování, zaměřený na kolektivní, poznávací a zážitkové hry. Své přívržence si každoročně najde i linie taneční (bollywood, street, latinsko-americké rytmy atd.), dále deskové hry (v nichž jsou pořádány turnaje) a rovněž linie výtvarná. Ta bývá velmi pestrá, každým rokem přináší nové možnosti - od tradičního ketlování, přes malbu na sklo, vyřezávání mastku, malbu na látku, batiku, kyanotypii, výrobu svíček, ruční vázání knih, až po výrobu šperků ze starých kovových součástek.

Velmi moderním trendem mezi volnočasovými aktivitami je v současnosti tzv. LARP (live action role-playing), volně přeloženo jako „hraní her v roli“. Účastníci LARPu přijímají roli (podobně jako v divadle) a v ní se pak účastní samotné hry. Na rozdíl od klasického divadla však nemají hráči pevně definován scénář, v rámci své role a pravidel hry improvizují. Nehrají pro diváky, ale v herní skupině jsou si všichni hráči zároveň diváky. Organizátoři pro hráče připravují hlavně jejich role a soubor pravidel, jimiž se hra řídí.

Letní kempy se drží tradičního osvědčeného programu a zároveň přináší inovace, program se doplňuje o aktuální trendy či zajímavosti, které dokážou strhnout a upoutat.

kemp

Reklama