182187323-198447908770519-805640551308809404-n.jpgFoto: Se souhlasem paní Ivany

Když se ohlédnete zpátky do minulosti, kdy podle vás nemoc propukla?
Pravděpodobně to nastalo v době puberty, kdy jsem měla neustálou potřebu myslet na to, že jednou zemřu. To mě vedlo k mnoha dalším psychickým problémům, jako byla například úzkost nebo panické stavy strachu. V době, kdy mi před očima zemřel strýc na rakovinu, se můj stav ještě zhoršil a já si začala sugerovat, že se to stane i mně.

Často se stává, že se v křehké psychice odráží i dětství, jak bylo to vaše?
Ano, i moje dětství bylo velmi těžké. Byla jsem nechtěné dítě a bylo mi to celý život předhazováno. Moje matka mi nikdy nedala lásku, kterou jsem jako dítě potřebovala a můj otec o mě nikdy nejevil zájem.

I když jste ale měla panický strach ze smrti, sama sobě jste ubližovala...
Porucha příjmu potravy je spojená s nízkým sebevědomím. Na základní škole jsem často slýchala, že jsem tlustá a s tím byla spojená i šikana…

Lékaři vás ale nejprve léčili z depresí…
Ano, a taky mi v té době bylo pár měsíců dobře. Jenže pak se můj stav zhoršil.

Bylo to v době těhotenství?
Ani ne, první těhotenství bylo super, to jsem si užívala. V té době moje nemoc „spala“. První vážnější psychické stavy se objevily po porodu, kdy jsem propadla do poporodní deprese.

Co je to OCD?
Obsedantně kompulzivní porucha (obsessive compulsive disorder) se projevuje úzkostnými stavy, které jsou spojené s neutichajícími vtíravými myšlenkami (obsese) nebo nutkavým jednáním (kompulze). Určitými rituály se pacient úzkosti dočasně zbavuje. Může jít o strach z vykradení bytu, kdy se člověk chodí chorobně několikrát ujišťovat, že opravdu zamkl. Jde o druhé nejčastější psychické onemocnění po depresi a trpí jim 2-3 % populace. V dnešní době je většina forem OCD léčitelná.

I přes to jste podruhé otěhotněla. Muselo to být náročné…
Bylo, protože jsem se často bála o svůj život a život dítěte. Na začátku těhotenství jsem užívala léky na uklidnění, které jsem začala brát po narození syna hned druhý den, protože jsem pár hodin po porodu propadla do úzkosti.

Jak jste úzkosti prožívala?
Měla jsem příšerný strach z toho, že zemřu.

Litovala jste někdy toho, že jste těhotná? 
Tohle je zapeklitá otázka. Ale musím přiznat, že ano. Občas jsem toho litovala. 

Byla jste schopná se o děti v takových stavech vůbec starat?
Když jsem na tom byla opravdu špatně a měla jsem těžké stavy, tak jsem se o ně starat nemohla. Nebýt tehdy manžela, péči o novorozence bych nezvládla.

V čem vás OCD při výchově dětí ovlivňuje?
Strach z toho, že zemřu nebo onemocním, mi bere energii a občas to odnášejí děti mým citovým výlevem. 
iv.jpg
Foto: Se souhlasem paní Ivany

Vědí děti, že máte OCD?
Vědí, že je maminka nemocná, ale nevědí s čím. Jsou ještě maličké.

Kromě úzkosti a strachu se OCD často projevuje neurotickými stavy nebo rituály. Čím se uklidňujete vy?
Je to klepání nohou nebo sahání si do vlasů. Je to stav, kdy jsem pod stresem a je to jediný způsob, jak sama sebe uklidnit.

Jak je možné, že vám lékaři diagnostikovali OCD až po tak dlouhé době?
Doktor bral stavy úzkosti za nemoc nikoliv jako následek OCD. Mé OCD je myšlenkové, tudíž mám neustále se opakující myšlenky na smrt a nemoci, což mě uvádí do úzkosti. Lékař to bohužel vnímal jako úzkost, která mě vede ke strachu.

Když se na vaše stavy dala konečně nálepka s názvem, ulevilo se vám?
Určitě. Byla to velká úleva vědět, co mi konečně je a že je na to lék, který mi pomůže.

A pomohl?
Jednou jsem ambulantně skončila v léčebně, ale to bylo období, kdy mě opouštěl partner. Ještě ten den jsem byla propuštěna domů. Po této zkušenosti jsem se rozhodla začít nový život.

Odstěhovala jsem se ještě ten den ze společného bytu a nyní jsem i s dětmi o 140 km dál. Chystáme se do vlastního bydlení a pomalu ale jistě začínáme nový život. Nové místo, lidé, přátelé.

Momentálně se cítím mnohem silnější než dřív a celá ta situace s bývalým partnerem mi otevřela oči v tom, že i když někoho milujete, musíte se starat i sama o sebe a nespoléhat ve všem i na partnera. Bylo to pro mě ponaučení a nyní mám na život jiný pohled. Doufám, že se teď s dětmi budeme mít dobře a moje nemoc bude nadále pod kontrolou, jako je teď. 

Reklama