Nejhorší je srážka s blbcem. Potkáváme je v práci, na poště, v obchodě… Zkazí nám náladu a jdou dál. My většinou jen zaskřípeme zuby a vztek si vybijeme až odpoledne. Na lidech, kteří za to vůbec nemohou, na své vlastní rodině. Pomoct si nedokáže ani Iveta (36). Kdykoli přijde domů, stává se z usměvavé úřednice za přepážkou semetrika.

„Vím o tom, ale neumím se ovládnout. Po celém dni v práci toho mám tak akorát. A pak mi stačí hodně málo, abych vybuchla. Někdy mi připadá, že si ty důvody vyloženě vyhledávám, jen abych ze sebe mohla ten vztek vyventilovat,“ svěřuje se Iveta.

semetrika

Naposledy ji dokázalo vytočit neumyté nádobí. „Když jsem viděla, že je kuchyň plná špinavých kastrolů a na stole se válí talíře, myslela jsem, že vyskočím z kůže! A tak to manžel hned schytal, proč si to po sobě hned neuklidí. Jenže ten se hned urazil a hádka byla na světě,“ popisuje klasické dusno kvůli maličkosti. Kdo by to neznal, že? Ovšem v jejich domácnosti je skoro na denním pořádku.

„Kolikrát se přistihnu, že vyhledávám hádku i zcela bez důvodu. Stačí, když mi manžel odpoví trochu „divným“ tónem, nebo naopak. Když dlouho neodpovídá, protože něco dělá. A už jsem nepříjemná a schyluje se k výbuchu. Já si pak samozřejmě vždycky uvědomím, že zbytečně prudím. Ale to už bývá pozdě,“ přiznává.

Její chování jí rozmlouvají i kamarádky. „Vím, že mají pravdu. Taky se bojím, že manželovi jednou dojde trpělivost a uteče za jinou. Ale na rozhovor s psycholožkou, kam už mě taky kolegyně posílala, se zatím necítím. Myslím, že podobný problém má většina zaměstnaných žen s rodinou,“ dodává Iveta.

JAK TO VIDÍ MANŽEL

„V práci končím dřív, takže většinou vyzvedávám dceru ze školky já. A místo toho, aby byla Iveta ráda, že se o ni postarám, tak slyším jen samé řeči. Hned jak přijde z práce. Jasně, možná je všude roztahané nádobí... Ale nemůže ocenit, že jsem malé uvařil? Vím, že toho má v práci dost. Ale já taky chodím do práce! A nebaví mě každý den čekat, abych se dověděl, co jsem zase udělal špatně!“

Co radí odborníci?

  • Nekřičte a nejdříve si vše v klidu promyslete. Osvědčené počítání do deseti (nebo i víc, dle situace) stále funguje. Stojí vám hádka za ty následky?
  • Než se pustíte do výčitek, vžijte se do pozice svého partnera. Líbilo by se vám, kdyby na vás někdo křičel kvůli každé maličkosti?
  • Přesvědčte se, že nejde o nedorozumění. Člověk má často tendenci vykládat si věci po svém.
  • Mluvte o svých pocitech, ale v klidu.
  • Máte za sebou těžký den v práci? Nevybíjejte si vztek na partnerovi. Jděte si raději zasportovat, popovídat si s kamarádkou, nebo si čas od času cestou kupte něco hezkého na sebe. Uvidíte, že domů dorazíte s úplně jinými myšlenkami.
Reklama