Pro mě, jakožto velice stydlivého člověka, to znamenalo vydatné sebepřekonávání. Nakonec jsem to zvládla a vyrazila do ulic ukázat lidem ty nejlacinější triky, které jsem se naučila. Na ty složitější nemám odvahu ani se v nich necítím tak jistá, abych dala ruku do ohně za to, že je nezkazím.

karty

Bylo slunečné odpoledne, venku plno lidí a já si mezi nimi otypovávala ty, kteří snad rádi uvěří v nějaké tajemné magické schopnosti. Pěkně dlouho jsem si dodávala odvahu a zvedala sebevědomí, než jsem se odhodlala dojít ke svým prvním obětem – skupinka mladých slečen stojící na rohu parku. Chvíli na mě koukaly jako na blázna, ale daly si říct. Za odměnu jsem jim předvedla nejnižší level, mincovou klasiku – zmizení mince a její objevení se v druhé dlani.

Zvolání „Dobře ty!“ doprovázené smíchem jsem pochopila jako kompliment, a tak jsem přešla k další obtížnosti. Tentokrát jeden můj oblíbený trik, který proslavil David Copperfield. Tedy propíchnutí bankovky propisovací tužkou tak, že v ní nezůstane ani dírka. To už děvčata nevěřícně zírala a obecenstva začalo přibývat. Moje nervozita rostla… Asi stokrát jsem si říkala: „Pane bože, já to kazim, na tohle musí přijít.“ Nepřišli. Ani jednou.

kouzlo

Na otázky typu „Jak to děláš? Naučíš mě taky něco? Můžu si to vyzkoušet?“ jsem odpovídala jenom skromným zavrtěním hlavou. Přece nevykecám, že v tom není žádná magie. Přihodila jsem ještě několik kousků, na které mi stačila odvaha. A pak zavelela, nechť se dav rozejde. Ještě chvíli žadonili přídavek, a tak jsem si svých patnáct minut slávy prodloužila o další karetní trik. Svůj vůbec nejoblíbenější.

Protože jsem neměla po ruce kameramana, snad se spokojíte s videem od profíka :)

Sklidila jsem aplaus.

Pár postřehů a zkušeností

  • Když se k někomu blížíte se slovy „Chcete vidět kouzlo?“ intuitivně strčí ruce do kapes a drží svou kabelku, brašnu či batoh o něco pevněji, aby náhodou nezažili zmizení své peněženky, mobilu, kreditky a podobně.
  • Ženy dávají svoje překvapení znát víc než muži.
  • Muži tomu chtějí za každou cenu přijít na kloub. Ženy se raději nechají unést.
  • V jednoduchosti je síla. Nejjednodušší triky bývají nejpůsobivější.
  • Kdo trik neodhalí? Paradoxně ti, kteří ho chtějí odhalit za každou cenu. Jsou do toho moc zabraní a až moc se soustředí na to, co vidí. Uniká jim proto to, co ze svého pohledu vidět nemohou, ale měli by alespoň tušit.
  • Kdo trik odhalí? Ten, koho vůbec nezajímá, co se před jeho očima děje. Zachovává si odstup, má nadhled, a to je nebezpečné. Trik odhalí nečekaně i opilí lidé a zvědavé děti.
Reklama