k

Projevuje se jako kulovitý útvar nejčastěji o průměru několika centimetrů až decimetrů, různých barev od žluté po modrou, pohybující se obvykle po dobu několika sekund až minut různými směry a zanikající buď výbuchem, nebo i zcela poklidně.

Věda považuje již dlouhou dobu existenci kulového blesku za nesporně prokázanou celou řadou důvěryhodných pozorování. Jak teoretické vysvětlení, tak i experimentální simulace tohoto jevu v laboratoři za definovaných a opakovatelných podmínek jsou však dosud nejasné.

Fyzikové usilují o racionální vysvětlení podstaty kulového blesku již po mnoho desetiletí. Charakteristiku kulového blesku lze simulovat i s pomocí domácí mikrovlnné trouby se zapálenou svíčkou (důrazné varování - laicky nezkoušet - nebezpečí výbuchu a požáru)...  Tolik encyklopedie.

Faktem ovšem je, že kulový blesk se alespoň podle svědectví těch, kteří měli možnost jej na vlastní oči a mnohdy i kůži vyzkoušet, chová hodně zvláštně. Přinejmenším tak, že člověk leckdy přemýšlí, jestli je to náhoda, nebo jestli kulový blesk myslí.

Považte sami

„Stalo se to, když jsem byl na vojně. Bylo asi jedenáct večer a byla bouřka. U jednoho stanu se najednou objevila červeno-oranžová koule asi o něco menší než kopací míč. Plula nad zemí a pohybovala v takových přískocích, když to řeknu zrovna po vojensku. Stáli jsme jako přikovaný. Bylo nás tam dvanáct.

Míjelo nás to o centimetry, ale na nikoho se to nevrhlo nebo něco takovýho. Pak Roman začal utíkat, a to asi neměl. Normálně to „běželo“ za ním. Strašně řval a zaběhl do lesa. Ztratili jsme ho z dohledu a našli ho později v šoku. Tvrdil, že to jím prošlo. Nebylo mu vůbec nic, ale co mě tehdy hodně překvapilo – on vůbec neměl podrážky!“ vyprávěl mi svého času můj švagr vlastní zážitek pravděpodobně s kulovým bleskem.

Hodně jsem při psaní tohoto článku pátrala po očitých svědcích, protože téma kulový blesk mě logicky zajímá jako všechno tajemné a doposud ne zcela vědecky vysvětlitelné.

Získala jsem vedle různých popisů, které si může na netu najít kdokoli, dvě svědecké výpovědi. Výše uvedené povídání švagrovo a také zážitek přítele mého otce. I tento kontakt s kulovým bleskem je zajímavý, byť tady muž líčil zcela jinou podobu.

Vyprávěl mi o modrých útvarech ne větších než kriketový míček. Bylo to po bouřce a koule vylétly z elektrické zásuvky. Bylo jich pět. Co se shoduje, je přískokový způsob pohybu. Koule se ale zjevně vyhýbaly kontaktu s lidmi, ač se v bytě nacházel on, jeho manželka, a dokonce kojenec v postýlce.

Zničily, na co přišly, ale jim se vyhnuly. Proletěly kuchyní, kde spolehlivě vyřadily všechny spotřebiče a zlikvidovaly kovové nádobí na sporáku. Sklu neublížily, a ani porcelánu. Tedy krom toho, že v obýváku uvařily rybičky v akváriu.

Dvě následně explodovaly přímo v bytě a tři vylétly otevřeným oknem. Líčil mi, že uvnitř koulí kmitaly bílé čárky. Co mě zaujalo, bylo, že všem třem osobám v bytě po této návštěvě stály vlasy, jako když si oblečete silonový svetr přes hlavu.

„Ta jedna doslova stála ve vzduchu přede mnou. Zíral jsem na ni a modlil se, ať si „nevšimne“ malého v postýlce. Neudělala ale nic, jen „odešla“ do kuchyně. Skoro bych řekl, že se snad na mě koukala,“ řekl.

ku

Zajímavé, že?

Otázka kulového blesku je stále jakousi třináctou komnatou současné fyziky a řeší ji snad každý, kdo se kolem tohoto oboru trochu pohybuje. Prozatím jsou vědci s jeho zkoumáním víceméně vedle, ale jisté pokroky pochopitelně udělali. Tak například se shodují, že se jedná o shluk plazmy.

Co by ale takovou plazmu udrželo pohromadě? Nějaký plášť ? A z čeho? Proč se pohybuje přískoky a jak to, že svědci pokaždé popisují jinou barvu a dílem i chování? Jak to, že dovede stát ve vzduchu, a pak se jednoduše rozejít jiným směrem? Je snad víc druhů kulových blesků?

Jsou dokonce i tací, kteří existenci kulového blesku zcela odmítli.

Naopak třeba Nikola Tesla ho prý dokázal „vyrobit“. Podle jeho návodu už se to ale nikomu dalšímu nepodařilo. Holt si musíme na odpovědi ještě počkat.

Ne, všechno opravdu nemusí být UFO.

Ani těm očitým svědkům nezávidím. Kdybych se osobně setkala s kulovým bleskem, při své fobii z toho normálního, patrně bych několik dalších let vyšívala v Bohnicích lidové motivy a kreslila slinou po skle :-)

Co si myslíte vy? Znáte někoho, kdo se s tímto jevem osobně setkal? Nebo dokonce vy sami?