Pro zkušené „stahovačky“ je tento slovníček nejspíš zbytečný, ale spousta z nás si pořizuje software, aniž by rozuměla licenčním podmínkám. Co znamená například GNU GPL či Shareware, to se dočtete v tomto článku...

stahuj

Pokud patříte mezi pokročilejší uživatelky počítače, milé čtenářky, jistě se vám již stalo, že jste si chtěly pořídit nějaký pěkný prográmek či aplikaci, zkrátka nový software. Ten se dá získat nejen v počítačových prodejnách, ale také se dá „stáhnout“ z internetu. A tak jste asi již i řešila, odkud a za jakých podmínek software stáhnout.

Stahovat se dá v podstatě dvojím způsobem: legálně a ilegálně. Ilegální stahování je v podstatě krádež, i když to tak vlastně mnohdy nevypadá - ano, i software někdo musel vyrobit, strávil na něm nějakou dobu práce, podobně jako třeba pekař na rohlíku, a je tedy správné tomuto člověku zaplatit. Myslím si, že to přirovnání k rohlíku vlastně vůbec není špatné, ukradne-li někdo pekaři jeden rohlík, také se mu pekárna nepoloží, ale rozhodně ho to nepotěší. Zdá se nám automatické, že za rohlík zaplatíme, je zvláštní, že pro mnoho lidí zas tak docela automatické není zaplatit za software.

My si tedy teď budeme povídat o tom legálním způsobu stahování. Osobně k tomu doporučuji buď přímo stránky výrobce softwaru, anebo jeden z následujících odkazů...

POZOR! Po stažení si raději vždy získaný soubor překontrolujte antivirovým programem - i když by se mohlo vše zdát bezpečné, čert nikdy nespí.

A nyní konečně k tomu, o čem chci vlastně celou dobu psát. Asi každý z nás má v hlavě nějaký ten základní pojem o tom, co znamená slovo „freeware“ či třeba „shareware“. Přesto - dovedete to někomu vysvětlit? Možná ano, ale po prostudování následujícího slovníku už budete vědět stoprocentně!

Malý slovník počítačových licencí

  • Demo

Program s licencí Demo je taková veřejná přehlídka toho, co software umí, respektive bude umět, pokud si ho zakoupíte. Většinou je totiž nějakým způsobem omezena funkčnost produktu, například nelze vytvořené soubory uložit nebo nelze používat některé funkce.

  • Freeware

Tahle licence je prostě zadarmo. Ponechává autorovi autorská práva, ale volně zpřístupňuje plně funkční software všem uživatelům, a to bez poplatků. Takový software byste neměla prodávat či šířit za úplatu, zároveň ho také nesmíte pozměňovat a jeho autor může i omezit způsob použití (což nebývá příliš časté).

  • Freeware pro nekomerční využití

Toto je stejná licence jako předchozí, jen s drobnou podmínkou, totiž že program je možné využívat zdarma pouze pro nevýdělečné účely. Jde-li tedy například o program „kalkulačka“, nesmíte na něm počítat daně ve své firmě.

  • GNU GPL

Software šířený pod touto licencí můžete volně používat, modifikovat. Software (a to i modifikovaný) můžete i šířit, ale pouze za předpokladu, že tak činíte bezplatně, respektive jen za distribuční náklady (třeba poštovné) s možností získat bezplatně zdrojové kódy. Toto opatření se týká nejen samotného softwaru, ale i softwaru, který je od něj odvozen. Na tento software se nevztahuje žádná záruka.

  • MS EULA

Jde o software, který můžete nainstalovat a používat pouze, pokud máte uzavřenou smlouvu s Microsoft Corporation (nemáte tedy kradené Windows). Pro instalaci programu je třeba tyto podmínky akceptovat - většinou stiskem tlačítka během instalace.

  • Plná verze

Program s touto licencí je kompletní a bez omezení. Můžete ho používat zdarma, nebo zakoupit, to záleží na každém konkrétním programu.

  • Shareware

Programy jsou pod touto licencí šířeny zdarma. Autor obvykle požaduje zaplacení malé částky až v případě, kdy se uživateli produkt líbí a běžně jej používá. Zaplacením této částky se stává registrovaným uživatelem, může dostávat aktualizace, případně je mu k dispozici on-line podpora. Shareware býval v počátcích velmi levný - byl většinou produktem jednoho vývojáře a byl distribuován přímo klientům. Díky značnému rozšíření Internetu se z této licence stal naprosto obvyklý způsob distribuce software, který využívají i dříve typické krabicové produkty.

  • Trial

Tento program si můžete stáhnout a používat ho po určitou časově omezenou dobu (například měsíc). Jde totiž o komerční software. Smyslem této licence je umožnit potencionálnímu zájemci vyzkoušet si program před zakoupením plné verze.

Závěrem

Existuje samozřejmě celá řada dalších licencí, se kterými se můžete při stahování software z internetu setkat. Jde většinou o licence, které jsou uživatelům poskytované zdarma a mají různá omezení pro vývojáře programů z daného software vycházejících, či pro komerční použití. Anebo jde o licence, které jsou různým způsobem žertovné, například software s licencí Cardware (či Postcardware) požaduje zaslání pohlednice autorovi.

Více si o všemožných dalších licencích můžete přečíst na následujícím odkazu...

Kam dál?

Reklama