Spisovatel Karel ČapekKnihy Karla Čapka si může kdokoliv stáhnout z internetu. Na jeho dílo se už totiž nevztahuje autorský zákon. „Od smrti spisovatele uplynula loni ochranná lhůta sedmdesáti let,“ vysvětlila mluvčí Městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková. Právě tato knihovna literární skvosty na net vyvěšuje.

Po Čapkovi se chystá vrhnout na Karla Hynka Máchu. Zatím ještě není jasné, zda jej vyvěsí na podzim v rámci Týdne poezie, nebo v příštím roce při oslavách dvoustého výročí narození největšího českého romantika.

Jak je najít a stáhnout? Stačí kliknout na adresu www.mlp.cz/karelcapek. Pak už můžete pohodlně stahovat pro mladší děti knížky Dášeňka čili život štěněte, pro starší Povídky z jedné i z druhé kapsy a pro sebe třeba politické a kritické spisy, dramata, nebo Čapkovy překlady či cestopisy. Díla si můžete stáhnout třeba i do mobilu.

Knihovna s nápadem více přiblížit uznávané autory veřejnosti tímto způsobem nepřišla jako první. Český rozhlas vytvořil čtenářský deník složený z audioknih. Knihu si můžete buďto poslechnout přímo na internetu, nebo stáhnout a poslouchat. Audioknihy najdete na www.rozhlas.cz/ctenarskydenik/portal

I v tomto případě je možné nahrát díla do mobilu či mp3 přehrávače a pak je třeba pouštět svým dětem či sobě jako pohádku na dobrou noc.

Hltala jste příbehy štěněte Dášeňky? Stáhnete si nějaké dílo ze stránek knihovny nebo Českého rozhlasu?

Reklama