Předpřipravená hotová jídla, takzvané polotovary, sice hospodyňkám šetří čas – a toho se jim teď v předvánoční hektické době setsakra nedostává – ale většinou neušetří kalorie.

Pokud přijde nečekaná návštěva nebo je třeba v rychlosti připravit jídlo, strčí občas i ta nejlepší kuchařka a vyznavačka kulinářských lahůdek do trouby mraženou pizzu nebo z útrob lednice vyloví hotový knedlík. Co si budeme povídat, koupené polotovary jsou rychle hotové, neušpiníme ani moc nádobí při vaření, a hlavně si velmi brzy pochutnáme a zaženeme hlad.


Je ale třeba pamatovat na to, že ve zmražených i jiných polotovarech číhá také velké množství kalorií. A často ani
nepřidají jídlu na chuti. Zkrátka naprosto zbytečné nulové kalorie, které jen napomohou tomu (pokud to s polotovary budeme přehánět), že budeme pěkně tloustnout.


Důkladný pohled na etiketu se proto při nákupu potravin rozhodně vyplatí. Platí, že pokud figuruje na předních pozicích v seznamu obsažených látek cukr (sacharidy), tuk nebo olej, nikdy polotovar nekupujte.


Pozor na kalorie
Výrobci totiž mají povinnost uvádět složení výrobku v pořadí podle množství použitých látek (tedy látka, které je v daném výrobku nejvíc, by měla být uvedena na prvním místě). Co tedy bývá uvedeno na předních místech na štítku na obale, zaručeně najdete ve velkém množství uvnitř.


Když budete nakupovat uvědoměle, zvlášť s velkým důrazem na množství kalorií, a zakoupené polotovary doma ještě upravíte, budete jíst netučnou a chutnou stravu.


Co v sobě skrývají nejčastěji kupované polotovary?
- jedna celá salámová pizza (320 g) – asi 870 kcal
- jedna porce lososa v těstíčku (300 g) – asi 720 kcal
- jedna porce zmražených lasagní (400 g) – asi 680 kcal
- jedna porce gulášové polévky (400 g) – asi 568 kcal
- jedna porce paelly (400 g) – asi 512 kcal
- jedna porce karbanátků (480 g) – asi 504 kcal
- jedna porce masových kuliček (400 g) – asi 500 kcal
- jedna porce hovězí rolády (460 g) – asi 418 kcal
- jedna porce smaženého sýra (balení po 100 g) – asi 410 kcal
- jedna porce plněné papriky (400 g) – asi 368 kcal
- jedna plechovka raviol (400 g) – asi 316 kcal
- jedna plechovka těstovin s kuřetem (400 g) – asi 216 kcal


Polotovary nekupujete vůbec, nebo už si našly své stálé místo ve vaší spižírně? Který polotovar ve vaší ledničce najdete vždycky? Co z hotových kupovaných jídel vám nejvíc chutná?