Setkaly jste se někdy s Faraonovou pomstou? A věděly jste, že až osmdesát procent střevních a žaludečních onemocnění během zahraniční dovolené, má na svědomí špatná kvalita vody? Poradíme vám, jak takovým průšvihům předcházet a jak filtrovat vodu jako profík.

Pravdou je, že abychom zcela předešly zdravotním problémům, musely bychom se celou dovolenou stravovat pouze z vlastního dovezeného jídla, pít pouze a jen balenou vodu a kilometrovým obloukem se vyhýbat kohoutkové vodě, a to i v případě, že bychom si chtěly opláchnout obličej nebo „nedejbože“ vyčistit zuby. Strašidelný příběh, že? Naštěstí ale v průběhu několika let dalo pár moudrých lidí (a zřejmě i milovníků trempování) hlavy dohromady a dali vzniknout mnoha způsobům, jak si jakoukoliv vodu upravit a pročistit během malé chvíle. Tak, aby byla poživatelná nejen na čistění zubů, ale i pití. Tady jsou:

filtr

Filtrační lahev

bottleJe jedno, jestli dostanete žízeň na vrcholcích Himalájí, v tropické Kostarice nebo během přechodu Ukrajiny, filtrační lahev je přesně tím, co vám zajistí bezpečnou a pitnou vodu. Uvnitř lahve se totiž nachází filtr ze skelných nebo keramických vláken, který z vody odstraní veškeré sedimenty a bakterie.

  • Takový filtr také často obsahuje aktivní uhlí, které vodu zbaví nepříjemné pachuti a možného zápachu.
  • Filtrační lahve většinou vyžadují manuální práci – pumpování, takže se u čištění vody můžete slušně zapotit.
  • Maximální objem vyfiltrované vody je pouhý litr za minutu.
  • Ochrana proti virům není 100%, takže je dobré pročistit vodu ještě jinými prostředky, chystáte-li se do opravdu divokých podmínek.

Převaření

waterTento způsob je asi nejjednodušší, přesto časově náročnější. Vystačíte si s ním v případě, že se potřebujete zbavit mikroorganismů a předešly tak nákaze. Potřebujete jen hrnec nebo ešus, vodu a pořádný oheň. Voda by se měla vařit přibližně 30 minut, aby byla opravdu nezávadná.

Zázračné tablety a roztoky

Mezi nejčastější způsoby, jak čistit vodu, bylo použití chlóru nebo jódu. Ve formě tabletek se jednoduše hodí nebo nakapou do vody, je potřeba vyčkat několik minut (někdy ale bohužel i několik hodin) a pitná voda je na světě!

tablety

  • Dražší tablety obsahují stříbrné ionty, které vodu zbaví pachuti.
  • Nejsou vhodné pro znečistěnou vodu.
  • Z krátkodobého hlediska jsou tablety v pořádku, ale dlouhodobé používání těchto tablet může být zdraví nebezpečné.

UV lampy

Velmi praktické, skladné a účinné. Jedná se o alternativu k filtrům a díky UV záření snadno a rychle ničí viry, bakterie a prvoky. Velikost tohoto přístroje je kapesní, takže vám v batohu příliš mnoho prostoru nezabere. A co je na to vůbec nejlepší, tak je jednoduchá manipulace a časová nenáročnost – stačí ponořit lampu do vody a počkat 90 vteřin.

UV

  • Skvělý a praktický nástroj nejen na extrémní dobrodružné výpravy.
  • Není ale vhodný do tekutin, které nejsou čiré (záření by k nim nemuselo proniknout).
  • Vyžaduje baterie, což se při dlouhých cestách nemusí jevit jako příliš praktické.

Mohlo by vás také zajímat: