Dnes pokračujeme v našem seriálu o neplodnosti a jejích příčinách. Jednou z nich jsou srůsty. Ty se mohou v těle vytvořit po gynekologických operacích a také po císařském řezu. A o něm bude hlavně řeč.

Co je císařský řez

srůstyV naší republice se každé 4. až 5. dítě narodí císařským řezem, tedy díky operaci, při které je novorozenec vybaven přímo z děložní dutiny cestou chirurgicky otevřené břišní stěny.

Císařský řez se provádí zejména v případech, kdy existují důvody, kvůli kterým nemůže žena rodit normálně, např. pokud je plod ve špatné poloze, pokud má rodička úzkou pánev, vážnou nemoc nebo např. srdeční vadu, také v případě akutní tísně plodu či vícečetného těhotenství nebo infekce zevního genitálu apod. Císařský řez se může dělat též akutně při jakýchkoliv komplikacích během přirozeného porodu (nedostatečné zásobení plodu kyslíkem, předčasné odloučení placenty atd.).

Riziko srůstů

Srůsty (adheze) mohou způsobit např. neplodnost, neprůchodnost střev nebo chronické bolesti. Mohou se objevit po gynekologických operacích, po císařském řezu nebo po zánětlivých onemocněních či endometrióze. Jejich důvodem je narušení pobřišnice (peritonea), což je tenká blána, která vystýlá vnitřek dutiny břišní, část dutiny pánevní a obaluje většinu orgánů v dutinách uložených. Při operaci dojde k poranění pobřišnice a orgánů a následkem toho může dojít ke tvorbě srůstů. Pokud se srůsty utvoří, děje se tak 3 až 5 dnů po operaci.

Riziko vzniku srůstů se dá snížit co nejméně invazivními operačními postupy (např. laparoskopie) a použitím protisrůstových prostředků, aplikující se na operovaná místa. Jedná se o různé gely, síťky či roztoky. Jejich vhodné použití může zabránit vzniku srůstů v kritických dnech po operaci.

Informují lékaři své pacientky o riziku vytvoření srůstů?

Máme pro vás dva příběhy žen, které rodily císařským řezem. Mimo jiné jsme se jich zeptali, zda je někdo upozornil na riziko vytvoření srůstů a možnost, jak tomu předejít.

Příběh první: paní Alena

Měla jsem naplánovaný císařský řez, protože jsem čekala dvojčata. Děti měly v děloze špatné polohy, jedno leželo dolů koncem pánevním a druhé leželo vodorovně, navíc už neměly dost místa, aby se samy otočily. Proto mi lékař naplánoval císařský řez. Měsíc před termínem porodu mi ale odtekla plodová voda, takže jsem nakonec rodila dřív, samozřejmě také císařským řezem v celkové narkóze.

O možném riziku, že by se mi po operaci mohly utvořit srůsty, mi nikdo neřekl, ani můj gynekolog, ani žádný jiný doktor. Kdybych věděla, že existuje gel, který pomůže, aby se srůsty neudělaly, určitě bych si ho zakoupila. Myslím, že by se měla informovanost pacientek od lékařů výrazně zvýšit.

Příběh druhý: paní Linda

Mám dvě děti, obě se mi narodily císařským řezem. Když jsem rodila poprvé, všechno vypadalo v pořádku. Nikdo mi ale neřekl, že dítě bude moc velké, já byla úzká v bocích, takže jsem ho přirozeně neporodila. Snažila jsem se, ale nešlo to, trpěla jsem tam den a noc, než lékař na poslední chvíli rozhodl, že mi udělají císařský řez. Malého pak ale křísili, protože byl dlouho bez plodové vody. Vážil skoro pět kilo! Druhého porodu jsem se bála, i proto jsem na radu lékaře přistoupila na porod císařským řezem.

Co se týká možného vzniku srůstů, upozornil mě na něj lékař v nemocnici v indikační poradně. Vůbec jsem netušila, že by něco takového mohlo nastat. Při prvním porodu jsem o ničem nevěděla a možná ani nic takového nebylo. Po prostudování materiálů, které mi předal lékař, webových stránek www.srusty.cz a doporučení lékaře jsem se rozhodla, že si zakoupím bariérový prostředek ve formě gelu. Prevence vzniku srůstů se mi vyplatila, protože u druhého císařského řezu lékař zjistil, že se mi při první operaci srůsty vytvořily. Naštěstí jsem měla velké štěstí a srůsty nebyly v takovém rozsahu, aby mi uškodily a třeba zkomplikovaly moje druhé těhotenství.

TIP REDAKCE:

Hyalobarrier gel® napomáhá zabránění vniku srůstůsrůsty

V současné době je na trhu několik různých bariérových opatření, nejzajímavější pak ve formě gelu, které se aplikují do míst, jež byla v břišní dutině operována. Jedním z nich je Hyalobarrier gel®. Svou přítomností - operatér nanese gel přímo na místa, kde operoval - zabraňuje vniku srůstů tkání, které srostlé být nemají. Vytváří tak mechanickou bariéru a tkáně, které jsou jinak těsně u sebe, nechtěně nesrostou. Je funkční zejména tím, že zůstává v místě aplikace 7 dní, teprve poté se vstřebá. A toto je nejdůležitější - bariéra funguje hlavně pro první dny po operaci, kdy se srůsty tvoří, nejčastěji se jedná o 3. až 5. den po operaci. Pokud se díky gelové zábraně nevytvoří srůsty hned při hojení, následně již nevzniknou. Gel není tekutý, je ze své podstaty viskózní. Díky jeho husté gelové konzistenci zůstane na místě, kam jej operatér aplikoval a zde působí celou dobu, dokud se nevstřebá. To je účinná síla, kterou přináší v prevenci proti vniku srůstů Hyalobarrier gel®.

Pokud si chcete nechat při operaci aplikovat jako prevenci tvorby srůstů Hyalobarrier gel®, měla byste se domluvit se svým operatérem o vhodnosti použití této prevence ve vašem případě. Gel není na předpis, jedná se o zdravotní prostředek a je volně prodejný. Většina našich odborných pracovišť má již s tímto gelem své zkušenosti a o možnosti pořízení gelu vás informují. Zejména pokud řešíte problém častých bolestí nebo možné neplodnosti. Hyalobarrier gel ® je dnes velmi dobře znám a díky jeho jednoznačným kladům i často používán.

srůsty

Zdroj: www.srusty.cz

Další články v našem magazínu:

Reklama