V poslední době je stále více žen, které nemohou otěhotnět. Jednou z příčin neplodnosti mohou být také srůsty, což jsou jizevnatá spojení orgánů, které by normálně spojeny být neměly. I tady ale existuje pomoc.

Srůsty mohou vzniknout po chirurgických operacích v dutině břišní, po nejrůznějších zánětech nebo po porodu císařským řezem. Mohou způsobit neplodnost, bolesti břicha nebo neprůchodnost střev.

srůsty

Srůstům lze zabránit použitím protisrůstových bariérových prostředků - roztoků, sítěk nebo gelů, které se po operaci vloží nebo nanesou do rány, a tak se zabrání případnému vzniku srůstů. Gely se používají až v posledních pěti letech.

Paní Adéla: Bylo to bolestivé

Nepříjemné zkušenosti s léčbou srůstů má za sebou paní Adéla. „Zažila jsem to před 17 lety a nikomu bych to nepřála. Tehdy ještě nebyly možnosti, jaké jsou teď, léčba trvala dlouho a byla hodně bolestivá.“

Jak jste vůbec zjistila, že máte srůsty?

srůstyBylo mi třicet a nemohla jsem přijít do jiného stavu. Šla jsem na gynekologii, kde mi doporučili ještě chvíli počkat, měřit si bazální teplotu a dál se pokoušet, že se uvidí. Nechtěla jsem ale čekat, a tak jsem si našla jiného lékaře, který mi hned udělal vyšetření a zjistil, že mám srůsty na vaječníkách a vejcovodech. Vyšetření bylo formou laparoskopie, byla jsem na ní 2x. Podle mého lékaře mi srůsty vznikly z opakovaných zánětů vaječníků a močových cest, dost jsem na to trpěla.

Co se dělo potom?

Léčba se dost táhla a výsledky byly nejisté. Zkoušeli mi dělat profuky, což hodně bolelo, a stejně to nepomohlo. Také mi srůsty rozrušovali laparoskopicky. Byla jsem pak dokonce i v lázních. Nevím tedy, jak mi mohly lázně pomoci od srůstů, ale lékař mě tam poslal, je to prý běžná praxe. S léčbou srůstů jsem si opravdu užila. Chtěla jsem ale mít děti, tak jsem to všechno vytrpěla.

Víte o tom, že dnes existují gely, díky kterým se dá srůstům předejít nebo je vyřešit?

Ano, už jsem o nich slyšela. On ten gel je dobrý hlavně při operacích, po kterých vlastně mohou ty srůsty v těle vzniknout. Kdybych měla tehdy tu možnost, určitě bych gel použila, ale tehdy nic takového nebylo nebo mi takovou možnost nikdo nenabídl. Také jsem neměla dostatek informací jako dnes, díky různým poradnám na internetu. Je dobře, že dneska takové možnosti jsou. V situaci, jako jsem byla já, je určitě mnoho žen.

Srůsty vznikají také při různých zánětech nebo při nastydnutí, třeba už v dětství.

Já vím, i proto říkám svým dcerám, aby si dávaly pozor a neseděly na studené zemi, dávaly na sebe pozor. Ale je to asi zbytečné, jsou v pubertě a moje rady ohledně zdraví neberou vážně.

Takže se vám nakonec podařilo otěhotnět?

Nakonec jsem měla štěstí, otěhotněla jsem díky umělému oplodnění a děti jsem donosila. Dvojčatům je dneska čtrnáct. Jsem takový dobrý příklad - ani ženy, které mají srůsty, nemusí zoufat. Naděje tady je.

TIP REDAKCE:

Hyalobarrier gel® napomáhá zabránění vniku srůstůsrůsty

V současné době je na trhu několik různých bariérových opatření, nejzajímavější pak ve formě gelu, které se aplikují do míst, jež byla v břišní dutině operována. Jedním z nich je Hyalobarrier gel®. Svou přítomností - operatér nanese gel přímo na místa kde operoval zabraňuje vniku srůstů tkání, které srostlé být nemají. Vytváří tak mechanickou bariéru a tkáně, které jsou jinak těsně u sebe, nechtěně nesrostou. Je funkční zejména tím, že zůstává v místě aplikace 7 dní, teprve poté se vstřebá. A toto je nejdůležitější - bariéra funguje hlavně pro první dny po operaci, kdy se srůsty tvoří, nejčastěji se jedná o 3. až 5. den po operaci. Pokud se díky gelové zábraně nevytvoří srůsty hned při hojení, následně již nevzniknou. Gel není tekutý, je ze své podstaty viskózní. Díky jeho husté gelové konzistenci zůstane na místě, kam jej operatér aplikoval a zde působí celou dobu, dokud se nevstřebá. To je účinná síla, kterou přináší v prevenci proti vniku srůstů Hyalobarrier gel®.

Pokud si chcete nechat při operaci aplikovat jako prevenci tvorby srůstů Hyalobarrier gel®, měla byste se domluvit se svým operatérem o vhodnosti použití této prevence ve vašem případě. Gel není na předpis, jedná se o zdravotní prostředek a je volně prodejný. Většina našich odborných pracovišť má již s tímto gelem své zkušenosti a o možnosti pořízení gelu vás informují. Zejména pokud řešíte problém častých bolestí nebo možné neplodnosti. Hyalobarrier gel ® je dnes velmi dobře znám a díky jeho jednoznačným kladům i často používán.

srůsty

Více najdete na www.srusty.cz

Reklama