Sršeň obecná je hmyz větší velikosti, žluto-černé barvy, vydávající hlasitý bzučivý zvuk. Nic vám neudělá, pokud ji nebudete dráždit nebo v její přítomnosti dělat prudké pohyby. Pokud se u vás ocitne sršeň asijská, je důvod panikařit. Ta je totiž vůči lidem agresivní a i když si jí nebudete všímat, ona vás rozhodně ano. Nebojte se, že byste ji nerozeznali, od té klasické sršně se totiž liší svým vzhledem.

64abe9a7a8403obrazek.png
Foto: Shutterstock

Sršeň asijská
Sršeň asijská, někdy značená jako černá (občas je mylně zaměňována s mandarínskou), pochází z jihovýchodní Asie. Měří až 1,5–3 centimetry a zbarvená je dle svého poddruhu. Je nenápadná a možná i proto tak nebezpečná, vyskytuje se v obrovském množství. Rozeznáte ji nejen podle malé velikosti, ale i zbarvení. Není tak žlutá a je zbarvená více do oranžova, přičemž barevný je jen čtvrtý článek jejího zadečku, zatímco nohy má celé svítivě žluté. Nejprve se vyskytovala pouze v oblasti Asie, postupně ale došlo k invazi do Evropy. Vyznačuje se útokem a agresivitou, zejména na včely a včelí úly, ale bohužel může útočit i na lidi. Královny dokáží v zimě v zemi přezimovat a na jaře založit nové kolonie. Velice rychle se rozmnožují a rozšiřují a to je ten největší problém.

Zatímco bodnutí sršně obecné je srovnatelné se včelím a vosím, bodnutí od sršně asijské je velmi bolestivé a jed, složený z peptidů a proteinů, je také silný. Žihadlo plné jedu je dlouhé až 10 milimetrů.

Jedinou účinnou zbraní je likvidace vzniklých hnízd. Pokud takové hnízdo najdete, rozhodně se ho nepokoušejte zničit sami, to by se vám nemuselo vyplatit. Sršně asijské jsou vitální a energické, dokáží velice trpělivě pronásledovat (nejen) člověka až jeden kilometr. Neutíkejte, raději si lehněte na zem, zakryjte si hlavu a nehýbejte se.

Pokud sršeň asijská bodne zdravého člověka, pravděpodobně se mu nic nestane, kromě toho, že bude muset vytrpět velkou bolest. Pozor by si měli dávat především alergici a také děti. Nebezpečí také tkví v tom, že roje sršňů asijských dokáží kompletně zničit a vymýtit včelí kolonie.

Sršeň asijská v ČR
Pohybují se průměrnou rychlostí 100 km/h a nejblíže byly spatřeny v Německu, což už je opravdu malý kousek od nás. Zatím u nás nebyl hlášen výskyt, ale samozřejmě se je čeho obávat a je velmi pravděpodobné, že se u nás brzy objeví. A jak se do Evropy vlastně dostaly? Omylem byly přepraveny s obchodní zásilkou do Francie. A protože tomuto druhu náramně svědčí globální oteplování, o to rychlejší pro ně bylo se rozšířit.

Největší a nejnebezpečnější je sršeň mandarínská, jíž se zatím bát nemusíme. Dosahuje délky až šest centimetrů a v Asii má každoročně na svědomí mnoho životů.

Zdroj: Wikipedia, Zoom, deratizace-global, ceske-stavby, moderni-vcelar

Čtěte také:

Reklama