Srpen voní horkem, sklizeným obilím, ale již v druhé polovině měsíce se mohou objevit první téměř podzimní dny. No ano, říká se: Svatý Vavřinec – první podzimec (10. srpna), a bývá to tak... Rána bývají chladnější a případný déšť či ochlazení je osvěžující pro lidi i pro přírodu. A i když se někomu může zdát letošní způsob léta poněkud nešťastným, kdo nerad zalévá, jásá…

 

ZAHRADA

Léto si sice už začíná pomalu balit svoje fidlátka, ale na zahradě je práce až nad hlavu, mysleme na zářijové babí léto.

 

Množíme rododendrony

Je vhodná doba pro množení rododendronů. Vrchol s několika listy šikmo seřízneme, ošetříme stimulátorem růstu a zapíchneme do směsi písku a rašeliny. Vhodné pro ně je mikroklima pod sklenicí či igelitem.

 

Padlí řádí

Nejen na růžích, ale i na mnoha dalších druzích okrasných rostlin řádí padlí. Objevuje se jako moučně bílý povlak. Nemocné části rostlin odstřihneme a spálíme. Zkusit můžeme i nějaký účinný fungicid.

 

Mysleme na jaro

Již nyní vysazujeme první cibuloviny, v srpnu je řada na těch časně kvetoucích. Narcisy, sněženky, lilie, jarní ocúny či sněženky.

 

Poslední střih živého plotu

Živý plot je dobré zhruba do poloviny měsíce letos naposledy ostříhat. Jehličnany či zimostrázy již letos nenarostou. Důležité je v tuto dobu zastřihnout mladé výsadby plotů zhruba o třetinu, aby plot náležitě zhoustl.

 

Sbíráme semínka

Pokud každý rok nekupujete nová semínka trvalek a letniček, pak je nyní vhodná doba pro sběr semínek, vybírejte z kvalitních květů.

 

Vysazujeme jahodník

Začátek srpna je vhodný pro výsadbu jahodníkových plantáží. Buď z koupených sazenic, či vlastnoručně vypěstovaných odnoží. Sázíme na jiný záhon, než kde jahody dříve rostly, a vzdálenost mezi řádky činí 50 cm, mezi rostlinami pak 30 cm. Před výsadbou půdu hluboce zkypříme a vylepšíme vyzrálým kompostem či hnojivem.


DOMA

 

Přesazujeme bramboříky

Nyní raší z nových hlíz bramboříky, které někde v koutě zahrady doteď odpočívaly. Je načase je přesadit do čerstvé zeminy, a než nastanou chladné noci, přeneste je do domu. Od září vás začnou těšit krásnými květy.

 

Kaktusy hnojíme naposledy

Kaktusy hnojíme jednou za měsíc a právě v srpnu to učiníme naposledy.

 

Zastřihneme oleandry

Příliš rozrostlé oleandry v tuto dobu zastřihneme a ještě do konce léta ještě lépe vykvetou. Není správné oleandr stříhat až na podzim, tím přerušujeme dobu kvetení. Jinak pamatujte, že oleandr nemá rád déšť, proto mu věnujte místo, kde je před lijáky chráněn.

 

Mladé muškáty již nehnojíme

V tento měsíc také naposledy pohnojíme mladé vysazené řízky muškátů či jiných balkonových rostlin. Výhony musí stačit do zimy „uzrát“, aby byly silné a přezimování zdárně přežily.

 

Rozmnožujeme pokojové rostliny

Ještě je poslední šance na množení pokojových rostlin. Odnože či rozdělené trsy zelence, šáchoru či fíkusu v této době nasadíme do květináčů a zeminu udržujeme vlhkou. Pohnojíme až ve chvíli, kdy jsou rostliny dostatečně zakořeněné…

 

Stále odstraňujeme zvadlé květy

Stále u popínavých a truhlíkových rostlin odstraňujeme zvadlé a odkvetlé květy.