nebe-fb.jpgFoto: Shutterstock

Ani letos v srpnu se neobejde bez zajímavých úkazů. Tradičně uvidíme meteorické roje Perseidy. Jeho maximum by mělo být 13. srpna. Nejlepší viditelnost bude nad ránem. Měsíc totiž zapadne až po půlnoci. Nejlepší pozorovací dny by však měly cca od 10. srpna. Později bude pozorování stěžovat svit měsíce.

Během srpna také zažijeme dvě novoluní. Poprvé byl měsíc v novu už 1. srpna. Další nastane 30. srpna, kdy bude naše přírodní družice zároveň nejblíže zemi. Půjde tedy o superměsíc.
 
Dobře vidět by měly být během srpna také dvě největší planety sluneční soustavy. Jupiter je nejlépe vidět v první polovině noci. Saturn, který svítí slaběji, pak po většinu noci kromě rána. Za pomoci dalekohledu by měly být vidět v druhé polovině noci Uran a Neptun a ráno se přidá i Merkur, který bude po elongaci 10. 8. ještě zjasňovat.

Aleš Majer z Klubu astronomů Liberecka připravil mapu oblohy s úkazy v srpnu. Najdete zde například i doporučení, kde hledat trpasličí planetu Pluto, jejíž jasnost slábne a na současnou jasnost se podle České astronomické společnosti dostane znovu až v roce 2211.

11111.jpg

2.jpg

Foto: udalosti.astronomy.cz
 

Reklama