jahody

Laici, či méně zkušení se ptají, co by tam dělali, když je dávno po sklizni, ti znalí vědí své. Začátkem srpna je nejvyšší čas se postarat o jahodník, abychom se příští rok mohli opět těšit z bohaté úrody nejoblíbenějšího ovoce léta.

Pokud jste dosud žádné jahody nepěstovali a rádi byste začali, začátek srpna je pro novou výsadbu jahodníku příhodný. V případě, že už jahodníky máte a chcete rozšířit svůj záhon, je srpen dobrým obdobím pro vypěstování mladých sazenic z odnoží. Vyberte si kvalitní a zdravé exempláře, odstřihněte je od mateční rostliny a zasaďte do malých květináčků, nebo plastových kelímků. Během několika týdnů vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moci přesadit na nový záhon, kde do zimy stačí zakořenit. Jahodníku vyhovuje dobře propustná a na humus bohatá zemina.

V době sucha je nezapomeňte zalévat, ale nepřelít, aby neuhnily.

Co se „starým“ jahodníkem? Odborníci radí, že by se měl obměňovat po třech letech, protože už se „vyčerpal“ a nedá nám už dobrou úrodu. Jeho plody budou malé a málo šťavnaté.

jahody

Letošní, nebo loňský jahodník zbavíme poškozených, zaschlých nebo napadených listů a šlahounů.

Někdo ho po sklizni seřízne úplně, ale názory na tento postup se různí. „Stará“ škola je pro úplné odstranění starých listů, (kromě srdíčka), aby se porost zmladil a ozdravil, ale od tohoto způsobu se pomalu upouští a zdravé listy se na jahodníků nechávají.

jahody

Seříznutí se doporučuje v případech, kdy jsou rostliny silně napadené skvrnitostí, nebo houbovými chorobami, ale mělo by se to udělat co nejdříve po sklizni. Odřezané listy by se neměly dávat na kompost, ale raději spálit, aby se choroby dále nešířily.

jahody

Ošetřené jahodníky vyplejeme, zkypříme, přihnojíme a podle potřeby zaléváme. Dostatečná závlaha přispívá k vytvoření silných rostlin a nasazení květních pupenů pro příští rok.

Čtěte také:

Reklama