5f352357989f0obrazek.png

Foto: Shutterstock

Larvy sametek se zavrtávají do kůže člověka a vytváří pupínky, které šíleně svědí. Někdo je mylně zaměňuje za štípnutí od komára či lehkou kožní kopřivku. Pokud se pohybujete někde v přírodě, chodíte trávou, měli byste zpozornět.
 
Pro identifikaci – pupínky jsou nejčastěji na místech, kde máte jemnou kůži. V oblastech třísel, v podpaží, v záhybech loktů, kolen, ale i kolem uší. Najdete je i na břiše, v kožním lemu kolem spodního prádla. Třením oblečení o zasaženou kůži se ještě více zvyšuje svědivost, která trvá několik dní.
 
Co je sametka podzimní?
 
Má jasně červenou barvu a u živých jedinců jsou patrné oči jako karmínové tečky po stranách štítku. Délka hladové larvy sametky podzimní je 0,2 mm, po nasátí se objem těla zvětší a barva bledne až na žlutooranžovou. Začátkem jara v povrchových vrstvách půdy, kam sametky vystupují z hlubších vrstev, probíhá oplození vajíček. Vylíhnuté larvy vylézají na povrch půdy a na přízemní části rostlin, kde čekají na hostitele. Ve volné přírodě jsou napadáni především hraboši.
 
K lidskému tělu se přichycují v místech, kde přiléhá oděv, tedy v pase, v podpaží, v tříslech, pod koleny atd. U malých dětí napadají pokožku na hlavě. Larvy svými čepelkami nabodávají povrchové vrstvy kůže a do vzniklé ranky vypouštějí silně lytický sekret slinných žláz. Tento sekret narušuje hlubší vrstvy kůže. Koagulací bílkovin pronikajícího tkáňového moku vzniká válcovitý útvar, ve kterém si larva udržuje sáním průchodný centrální kanálek. Pod dolním koncem kanálku se hromadí nekrotizující buňky. Larva se touto drtí buněk vyživuje. Po uvolnění larvy se defekt hojí epitelizací a celý útvar odpadá s postupujícím rohovatěním obnovené pokožky.

Larvy odpadávají obvykle třetí den po přichycení a ve většině případů jsou setřeny oděvem. V několika dalších dnech puchýřek zmizí a po dobu několika týdnů na jejím místě zůstávají hnědofialové skvrny. Pro průběh nemoci je velmi důležitá vnímavost pacienta. Lehčí případy tohoto onemocnění někdy unikají pozornosti jako „kopřivka".

Sametka podzimní (Trombicula autumnalis) je druh roztoče z čeledi Trombiculidae (sametkovcovití) také známý pod nesprávným označením „sviluška“. Jejich larvy žijí paraziticky; napadají teplokrevné savce, lidi, a některé na zemi hnízdící ptáky. Vyskytuje se ve vlhčím prostředí a je aktivní od července do září. Sametka způsobuje nemoc trombikulózu. Zdroj: Wikipedie

Naše redakční zkušenost – opravdu hodně horká sprcha na postižená místa pomáhá. Druhý a třetí den, když postižené místo opravdu svědí úděsně, raději prášek či kapky s utlumujícími účinky.

Reklama