V den výročí, 21. srpna, uvede Česká televize na svém prvním programu ve 20.00 premiéru filmu Dubček. První hraný snímek o politikovi, který je pevně svázán s pražským jarem, je podán formou retrospektivy a začíná osudnou cestou Alexandera Dubčeka do Prahy roku 1992, během níž vzpomíná na přelomové události svého života. Film, který v koprodukci s Českou televizí natočila slovenská RTVS, tak pokrývá tři fáze Dubčekova života, rok 1968, život ve společenské izolaci a později po roce 1989. „Překvapilo mě, jak málo jsem před studiem historických pramenů věděl o událostech roku 1968. Bylo pro mě důležité si osobu Dubčeka bezvýhradně obhájit. Lidsky, protože politicky to pro mě bylo velmi komplikované,“ říká představitel titulní role Adrian Jastraban.

5b72ca334158dobrazek.png

Ve stejný den vstoupí do kin koprodukční film České televize Jan Palach, jejž podle scénáře Evy Kantůrkové natočil režisér Robert Sedláček. „Chtěl jsem vyprávět tragický příběh, který není dětsky naivním bojem proti totalitě, ale extrémním příkladem toho, kam až všudypřítomná konformita a přizpůsobivost dohnaná do krajnosti může zavést citlivého jedince,“ říká Robert Sedláček.

5b72c9cf09ab8obrazek.png
Už v noci z 20. na 21. srpna začne Česká televize vysílat pořad Dnes před 50 lety, který formou zpravodajských vstupů zpřítomní srpnové události v odpovídající chronologické posloupnosti. „Vysílání uzavře hlavní večerní zpravodajský pořad, pro nějž máme připraveny nejen příběhy, které zasadí události do souvislostí, ale také mnoho přímých svědků. Pracujeme samozřejmě i s dobovými záběry, z nichž některé jsou velmi málo známé, opravdu unikátní,“ říká moderátor Jakub Železný, který bude pořadem Dnes před 50 lety diváky provázet.

Internetový projekt TOTOSTOLETÍ.CZ

V rámci webového projektu České televize Toto století (www.totostoleti.cz), který se věnuje „osmičkovým“ výročím, vzniká unikátní archivní počin TV program 1968. V něm je den po dni věrně zrekonstruován program televizního vysílání přelomového roku. „Jedná se o jedinečný pohled na produkci a vysílaní Československé televize v průběhu celého roku, umožňuje propojení s dobovými reáliemi a historickým kontextem. Pravě tato vazba je moderní formou zpřístupňování archivů, protože kromě pořadů samotných respektuje i tehdejší programovou skladební dramaturgii,“ uzavírá vedoucí Správy programových fondů České televize Iva Syslová.

Oběti, vojáci i domácí videa najdete v dalších „srpnových“ dokumentech České televize. Více najdete v programu jednotlivých dní.

Reklama