5eec8491a402aobrazek.png
Z Blaníku na Říp

Relativní novinkou je poutní cesta spojující Blaník a Říp, která byla otevřená v říjnu 2019. Její délka je kolem 190 kilometrů, takže pokud ji chcete absolvovat celou, několik dní byste si na to určitě měla vyhradit. Jestliže si na ní netroufáte, můžete alespoň absolvovat jeden ze sedmi úseků nebo si ji rozdělit na jednotlivé výlety. Začátek je v obci Louňovice pod Blaníkem. Cesta vede například Českým Šternberkem, Sázavou, Starou Boleslaví a končí na Řípu pod rotundou svatého Jiří.

Svatojakubská cesta

Na území Česka lze absolvovat část cesty směřující do zmíněného Santiaga. Takzvaná svatojakubská cesta má v tuzemsku dvě větve. Severní začíná v Praze-Zbraslavi a vede například přes Karlštejn, Beroun, Roztoky u Křivoklátu Kozojedy či Kladruby. Končí na hraničním přechodu Železná, přičemž trasa měří přibližně 238 kilometrů.

Jižní trasa rovněž vychází z bodu Praha-Zbraslav. Směřuje ke Karlštejnu, ale za Dobříší se odchýlí a pokračuje přes Příbram, Starý Smolivec, Mohelnici, Klatovy, Tupadly. Konec je u hraničního přechodu Všeruby. Jižní cesta je o něco kratší než severní a má zhruba 200 kilometrů. O zkušenostech naší redaktorky ze svatojakubské cesty si můžete přečíst zde nebo zde. 

Z Hradčan na Křemešník

Další cesta, kterou je možné v Česku ujít, spojuje pražskou Loretu na Hradčanech a vrch Křemešník, který leží asi 7 kilometrů od Pelhřimova v nadmořské výšce 765 metrů. Obě místa jsou od sebe 205 kilometrů. Vzdálenost je ovšem možné zdolat i za pomoci kola nebo vlaku. Putování vede Sázavou či Želivem až na Křemešník. Kromě pražské Lorety je během něj k vidění například hrad Český Šternberk, Mariánský sloup v Kácově nebo Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Po stopách baroka

Vydat se můžete také po stopách pozdního baroka, kdy vznikla cesta z Prahy do Hájku, kterou zvládnete za pár hodin. Je totiž dlouhá jen 14 kilometrů. Jejím výchozím bodem jsou Hradčany a konečným klášter Hájek v obci Červený Újezd. Lemují ji výklenkové kapličky, i když z původních dvaceti se jich zachovalo už jen jedenáct.

Na počest Jana Husa

Z Čech do německého města Kostnice vede takzvaná Husova cesta v délce kolem 800 kilometrů. Stopy Mistra Jana Husa můžete ovšem následovat jen v Čechách. Čeká tady na vás 250 kilometrů. Začnete v Praze a budete pokračovat kolem řeky Berounky, minete hrad Krakovec a skončíte v plzeňském kraji, konkrétně ve města Tachov.

Via Nova

Náboženský charakter má poutní cesta Via Nova, kterou lze absolvovat v několika podobách. Vede od Dunaje, ale má bohatou českou část. V rámci ní se můžete vydat na Hartmanickou cestu, na Kašperskohorskou cestu, na cestu ze šumavského podhůří do kraje blat a rybníků, na Třemšínskou cestu, na Březnickou cestu nebo všechny spojit v jedno velké putování. Začíná v osadě Bučina na Šumavě a cílem je barokní areál Svatá Hora u Příbrami. Poslední úsek z Březnice má přibližně 16 kilometrů, takže je případně ideální pro jednodenní výlet. 

Čtěte také:

Reklama