Srí Lanka

Ve svých článcích o Srí Lance jsem vám popsala zajímavá místa, která jsem viděla a zažila. Na cestě jsme byli dva týdny a bohužel jsme všechno nestihli. Často jsem řešila dilema, které místo vynechat nebo jak to časově vyřešit, abychom toho stihli víc. Bohužel jsme neviděli dvě krásná místa, které jsou ve vnitrozemí Srí Lanky. Jsou to dávná města Polonaruwa a Anuradhapura, dnes vypadající jako magické rozvaliny, rozsáhlé zříceniny, které patří mez nejpozoruhodnější místa na Srí Lance. Ve 12. století to byla místa blahobytu a kulturního dědictví, byla centry srílanské civilizace.

Srí Lanka

Proto dnes, když tato dvě místa navštívíte, je to jako byste se ocitli v časovém posunu zpět do minulosti. Zříceniny V Polonaruwě zabírají menší plochu a jsou více zachovalé (prohlídka je kolem 4 km cesty). Nabízejí stravitelnější a příjemnější seznámení se starou sinhálskou kulturou. Naproti tomu Anuradhapura se nemůže měřit s mistrovstvím staveb, má ale své neodolatelné kouzlo, magičnost místa je cítit na každém kroku. Je daleko větší než Polonaruwa. Je to poutní místo, sem přicházejí věřící poutníci, aby cítili kontakt s božstvem. V obou areálech si můžete najmout průvodce s tuktukem nebo si půjčit kolo – města jsou rozsáhlá, stavby i několik stovek metrů od sebe.

Srí Lanka

Moc mě mrzí, že jsem je neviděla. Nestihli jsme to. I když jsme nebyli daleko od Polonaruwy, raději jsme to vzdali. Cestování po ostrově zabere mnoho času a i krátký úsek může trvat několik hodin. Tak jsem při výletu na Sygyrii odpoledne jen smutně pozorovala autobusy, které jely opačným směrem s cedulí konečná: Polonaruwa.

Srí Lanka

Chci se ale s vámi podělit o dojmy, které mě dostaly při prohlížení fotografií jednotlivých míst. Musí to tam být krásné!

Snímky: http://en.wikipedia.org/wiki/Polonnaruwa

Jak se na Srí Lanku dostat a rady na cestu:

Cestovat můžete buď s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst – ubytování vždy seženete na místě, kde chcete zůstat. Na plážích je mnoho pronajímatelů bungalovů, chat, pokojů, za nízkou cenu. Cestovní kancelář pomůže zorganizovat výlety po památkách, pokud se nechcete spoléhat na cestování místní dopravou. (www.letuska.cz, www.itsbilla.cz)
Vstup do památek je dražší, většinou v dolarech (i v místní měně)
Místní doprava je spolehlivá a levná. Přesuny ale trvají dlouhou dobu, všude je zácpa, na silnici se všichni předjíždí, počítejte, že i krátký úsek pojedete několik hodin.
Doporučená očkování: žloutenka, tetanus, břišní tyfus (www.ockovacicentra.cz)
Důležité, co s sebou: dobrý průvodce (www.jota.cz), repelenty, desinfekční gel na ruce a intimní ubrousky. Všechno se vám bude hodit.

its billa

Klára Křížová pro vás připravuje o Srí Lance seriál:

Reklama