Státní vlajka Srí LankyKdo by se nechtěl po pošmourné studené zimě trochu prohřát na slunci? A v nádherném exotickém prostředí, ve vzduchu teplém báječných 30 stupňů Celsia a v moři jen o dva stupínky chladnějším?

Právě teď nastal čas vyrazit do daleké Asie na Srí Lanku, ostrov ležící na jihovýchod od Indie.

Projdete se parkem plným exotických květů orchidejí. Vstoupíte do prosluněného palmového háje a vydáte se k oceánu. Tam na vás čeká lodička a můžete vyplout…

Srí Lanku najdeme na jihovýchod od IndiePři pohledu na přírodu tisíce kilometrů vzdálené Srí Lanky (v dobách britské kolonizace – Cejlon) vás napadne jediné: Tak nějak asi vypadala rajská zahrada. Roste a plodí tu snad všechno, nač si vzpomenete. Převažuje čaj a rýže, ale můžete to vzít pěkně popořadě: ananas, banány, cukrová třtina, fíky, kakao, kokos, ale i vanilka, hřebíček, skořice… Květiny, které doma pipláte v květináči, tady bují jako plevel.

Čaj
Srí Lanka je největším exportérem čaje na světě. Čajovník se tu začal pěstovat teprve před 140 lety jen jako náhražka, když kávovníkové plantáže zničila houbová choroba. A zadařilo se. Vynikající cejlonský čaj se stal celosvětovým pojmem.

Ale jen kvůli kvetoucímu ráji či lahodnému čaji se na Srí Lanku nejezdí. Ostrovní stát je jako přímo stvořený pro lenošení na nekonečných plážích pod palmami. Milovníci vodních radovánek si tu užívají v teplých vlnách Indického oceánu. Pod jeho hladinou na korálových útesech pulzuje fantastický svět pestrobarevných ryb a rostlin. Připadáte si jako v akváriu. Stojíte po kolena ve vodě a kolem vás rejdí hejna rybiček.


Hlavním městem Srí Lanky je Kolombo. Pobřežní lidnatou metropoli příznivci památek většinou vynechají. Turisticky mnohem atraktivnější je vnitrozemí, doslova poseté pozůstatky dávných civilizací. Najdete tu buddhistické a hinduistické stavby s ohromnými sochami. Vychutnáte si tajemnou atmosféru tisíce let starých jeskynních chrámů, kde žili mniši v očekávání blažené nirvány.


Buddhův zub
Historicky nejzajímavější je bezesporu město Kandy (v sinhálštině = kopec), které ukrývá spoustu architektonických pokladů. Nachází se tu největší buddhistická svatyně v zemi – Chrám Buddhova zubu, který, jak jeho název vypovídá, údajně ukrývá božskou relikvii. Zub prý byl ukořistěn z Buddhova pohřebního ohně v 6.století před Kristem v dnešní Indii.
Socha Buddhy v klášteře Wewurukannala, v Dikwelle

  

Pár kilometrů od Kandy, v Peradeniyi, láká turisty úžasná, barvami překypující Královská botanická zahrada. V parku založeném roku 1374 najdete víc než 5000 druhů exotických rostlin.Ostrov je domovem spousty zvířat a ptáků. Kolem stovky národních parků zakládali už britští kolonisté. Žijí v nich tygři, leopardi, divocí indičtí sloni, opice, krokodýli a další zvířata. Vstup na jejich území je však možný jen s odborným doprovodem.
 

Lidé na Srí Lance pravidelně konzumují velké množství ovoceHinduistické chrámy mají velmi pestrou výzdobuLoskuták neboli špaček lesklý nadělá v přírodě hodně škod na rostlinách

Jednou z největších zajímavostí Srí Lanky je Sigiriya, „Pevnost v oblacích“. Byla postavena v 5. století na 200 metrů vysoké skále, jejíž úpatí lemují nádherné zahrady a jezera.

Nejen kulturou je živ člověk
Základem asijské kuchyně na Srí Lance jsou rýže, kari, chilli, skořice a hodně ovoce. Typickou pochutinou jsou smotky z nudlí či rýžové lívanečky. Specialitou je omeleta podávaná s vejcem naměkko nebo s medem a jogurtem.

Úžasnou vzpruhou pro tělo uondané sluncem je návštěva v některém z opečovávacích center Ajurvédy, přírodní medicíny, jejíž kořeny sahají tisíce let do minulosti. Péče zručných masérek polaská a uklidní vaše tělo i mysl.

Z výšky vypadá Srí Lanka jako slza, která ukápla do Indického oceánu. I vám se možná zalesknou v očích slzy, až budete tento ráj na Zemi opouštět…

Už jste někdy navštívila některou z exotických asijských zemí? Kde se vám nejvíc líbilo? Co vás nejvíc v té které zemi zaujalo?

Reklama