Na cestě po Srí Lance jsme nemohli minout nějaký sloninec. Sice jsme chtěli jet do toho největšího a nejznámějšího Pinnawela, kde je nejvíce slonů, ale nakonec nás „ukecal“ majitel hotelu v Kandy, ať jedeme jinam. Doporučil nám menší sloninec - spíš takovou výzkumnou sloní stanici, kde je sice slonů méně, ale můžete si je pořádně užít. A protože se někdy chováme jako turisté, co si nechají kdeco nakukat, přikývli jsme, že to bude asi lepší varianta.

srí lanka

Stanice byla asi 30 km od Kandy, kam jsme se dokodrcali tuktukem. Na místě jsme zjistili, že vstupenka je docela drahá (hodina mazlení se slonem vyjde cca na 500 Kč, což je na místní poměry docela dost, stejně jako nocleh v lepším hostelu či chatka na pláži), ale stále levnější než do slonince většího. Chtěla jsem slony vidět, takže jsme to neřešili. Ve vstupném byla projížďka na slonu (20 minut), krmení a koupání. V areálu byla taková mělká říčka, kde se sloni koupali a návštěvníci se mohli koupat s nimi, drbat slona za uchem nebo si ho pěkně vykartáčovat. A slon, povalený do vody, drží jako spokojený pejsek. Jen to radostné klepání a vrtění ocáskem není vidět.

Sloní projížďku jsme zvládli v pohodě. Já už jsem „ostřílená sloní závodnice“, takže jsem si to užila. Kolem nás pobíhal chlapík krotitel, který nás fotil a natáčel na kameru, abychom měli památku. Slon s námi pomalým krokem obešel celou velkou zahradu, vyšlo to tak akorát na 20 minut. Je zajímavé, že slon má na hlavě takové vlásky v podobě štětin a uši jsou příjemně měkké a citlivé - dá se dotykem a tlakem na uši i řídit a udílet mu povely.

srí lanka

Jakmile jsme ze slona slezli, už uháněl do řeky. Řekla jsem si, že se s ním vykoupu, že si prostě slona užiju. Byla jsem tam s ním sama - z dalších návštěvníků, kterých tam moc nebylo, koupání nikdo nevyužil. Jen před námi nějaký chlapík, který se svlékl do trenek, válel se po něm ve vodě a pak si slon stoupl a on si mu lehl na záda. Měl z toho zábavu nejen slon, ale i chlapík - slon nabíral do chobotu vodu a stříkal ji na toho chlapíka, co mu ležel na zádech. Bylo to fakt vtipné.

Vlezla jsem si tedy ke slonovi do vody (bohužel jsem neměla plavky) a myla jsem ho nějakou houbou, polívala jsem ho vodou a slon se tvářil blaženě. Mrzelo mne, že tady nebyl s námi náš desetiletý syn, ten by z toho měl ohromný zážitek. Celou akci z dálky pozoroval krotitel, ale nebylo potřeba jeho zásahu. Slon byl klidný a vypadal opravdu spokojeně. Spokojená jsem byla i já, že jsem si to užila.

srí lanka

Takže, když se vydáte do nějakého slonince, vyzkoušejte i takovýto kontakt se slonem, vřele doporučuji!

Zajímavost: Sloni jsou dobří plavci, na Srí Lanku se dostali tak, že sem doplavali z blízké Indie. Dnes jsou na Srí Lance sloni k vidění buď ve slonincích, nebo v rozlehlých přírodních rezervacích. Pokud je slon ochočený nebo je využíván jako pracovní zvíře, potřebuje pevné vedení. Má „sloní paměť“, když se mu něco zlého stane, pamatuje si to celý život (špatné zacházení).

srí lanka

Jak se na Srí Lanku dostat a rady na cestu:

Cestovat můžete buď s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst – ubytování vždy seženete na místě, kde chcete zůstat. Na plážích je mnoho pronajímatelů bungalovů, chat, pokojů, za nízkou cenu. Cestovní kancelář pomůže zorganizovat výlety po památkách, pokud se nechcete spoléhat na cestování místní dopravou. (www.letuska.cz, www.itsbilla.cz)
Vstup do památek je dražší, většinou v dolarech (i v místní měně)
Místní doprava je spolehlivá a levná. Přesuny ale trvají dlouhou dobu, všude je zácpa, na silnici se všichni předjíždí, počítejte, že i krátký úsek pojedete několik hodin.
Doporučená očkování: žloutenka, tetanus, břišní tyfus (www.ockovacicentra.cz)
Důležité, co s sebou: dobrý průvodce (www.jota.cz), repelenty, desinfekční gel na ruce a intimní ubrousky. Všechno se vám bude hodit.

its billa

Klára Křížová pro vás připravuje o Srí Lance seriál:

 

Reklama