Při cestě na Srí Lanku jsme nemohli minout střed ostrova a čajové plantáže. Díky britské kolonizaci je dřívější Cejlon, Srí Lanka dnes, zemí s obrovskou produktivitou velmi kvalitního čaje. Zejména odrůdy, které se pěstují ve vyšší nadmořské výšce, jsou velmi kvalitní a výtečné chuti. Srílančané dodnes velmi rádi pijí čaj, velmi rádi také v kombinaci s mlékem.

Srí Lanka

Srí Lanka

Moje kamarádka Irena mi vyprávěla o své cestě po Srí Lance zajímavé věci. Když si odskočila z minibusu vyfotit čajové plantáže a česačky čaje, zaplula do čajového pole a fotila si místní krásky. Jejich průvodkyně ji rychle odvolala zpátky, protože má na noze jen žabky a v plantáži je spousta pijavic, které se hned zakousnou do nahé nohy a rána se pak dlouho zaceluje. „Já jsem měla štěstí, ale jeden chlápek, co s námi byl, měl kousanec od pijavice a hojilo se mu to týden, furt mu z nohy tekla krev,“ skončila vyprávění Irena a od té chvíle mi bylo jasné, že plantáže jsou plné žíznivých pijavic. Další kamarádka ještě něco přidala o jedovatých hadech...

Srí Lanka

Když jsme se dostali s Radkem do vnitrozemí, do nádherné vesničky Ella, měla jsem se při túrách vždycky na pozoru, abych ty pijavice nepotkala. Byla jsem terčem posměchu, protože ty pijavice vylézají, když hodně prší nebo mají nějaké své období aktivity. Když jsme byli na plantážích my, žádné pijavice na té plantáži nebyly. Když jsem si chtěla vyfotit česačky, musela jsem skzr plantáž, ne po cestě, a to jsem se tedy opravdu rozhodovala, jestli mi za to ten snímek stojí... když ne zrovna pijavici, co když potkám toho hada? Snímky mám, žádnou havěť jsem neštěstí nepotkala.

Srí Lanka

Vesnice Ella je krásné místo. Vypadá jako vesnice staré dobré Anglie minulého století. I to koloniální nádraží s těžkopádným vlakem tady je. Kousek nad vesnicí se otvírají nádherné stezky, s výhledy po okolních horách, plantážích a vodopádech. Vesnice má dokonce místo ve srílanské mytologii, král démonů Rávana sem unesl Sítu a ukryl ji v jeskyni kousek od vesnice. Název Rávana je tu hodně využíván - jmenují se tak vodopády nebo hotel

Srí Lanka.

Pokud tady vystoupíte z autobusu jako my, během hodiny seženete levné ubytování - stačí projít několik hostelů nebo hotýlků kolem hlavní silnice. Také se tady dobře najíte - restaurace najdete na každém rohu. Jen si dejte pozor, pokud někam budete spěchat. Ranní obsluha při podávání snídaně je dost pomalá a vše jim strašně trvá.

Srí Lanka

V Elle a jejím okolí jsme si užili krásné dva dny, pak jsme sedli na ten úžasný horský vlak a odjeli jsme do Kandy. Sice jel 140 km 6,5 hodiny (prostě doprava je na Srí Lance strašně zdlouhavá), ale ty výhledy po krajině kolem, údolí, horské štíty, čajovníky... krása, která stála za to.

Srí Lanka

Srí Lanka

Jak se na Srí Lanku dostat a rady na cestu:

Cestovat můžete buď s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst – ubytování vždy seženete na místě, kde chcete zůstat. Na plážích je mnoho pronajímatelů bungalovů, chat, pokojů, za nízkou cenu. Cestovní kancelář pomůže zorganizovat výlety po památkách, pokud se nechcete spoléhat na cestování místní dopravou. (www.letuska.cz, www.itsbilla.cz)
Vstup do památek je dražší, většinou v dolarech (i v místní měně)
Místní doprava je spolehlivá a levná. Přesuny ale trvají dlouhou dobu, všude je zácpa, na silnici se všichni předjíždí, počítejte, že i krátký úsek pojedete několik hodin.
Doporučená očkování: žloutenka, tetanus, břišní tyfus (www.ockovacicentra.cz)
Důležité, co s sebou: dobrý průvodce (www.jota.cz), repelenty, desinfekční gel na ruce a intimní ubrousky. Všechno se vám bude hodit.

its billa

Klára Křížová pro vás připravuje o Srí Lance seriál:

Reklama