Tento chrám, důležitý pro všechny buddhisty na světě, leží v srdci Srí Lanky, ve městě Kandy, na břehu uměle vytvořeného jezera. Navštívila jsem ho dvakrát, tolik mi učaroval.

Srí Lanka

Pokud se chcete do chrámu vydat, musíte splnit přísné podmínky - mít zahalená ramena a kolena, podrobit se vstupní prohlídce, projít bezpečnostním rámem a před vstupem si zout boty a nechat je tam. Chrám a jeho prostranství je posvátným místem, proto musíte dodržet tyto předepsané regule.

Srí Lanka

Chrám má název po velmi cenné relikvii, která je zde po staletí uchována - údajný Buddhův zub. Zub nebo to, co z něj zbylo, má svou historii, musel urazit nejednoduchou cestu, aby spočinul zde, ve svatyni a zlaté schránce. Příběh si můžete prohlédnout na obrazech v jedné z místností chrámu.

Srí Lanka

Zub je pečlivě uschován ve zlaté schránce, ve speciální místnosti ve svatyni, která se nachází v prvním patře chrámu. Místnost je 3x za den otevřena a věřící se mohou letmo do místnosti podívat, položit zde dary a zase spěšně odejít. Celá ceremonie vypadá tak, že v předem určený čas začnou chrámoví bubeníci bubnovat a tím zahájí obřad otevření svatyně se schránkou. Před dveřmi již stojí zástup věřících. Ten se pokynem mnichů spěšně, pohne k otevřenému oknu svatyně. Mnichové přebíhají dary, nejčastěji v podobě chrámových květin. Věřící se ukloní a odchází. Když to pozorujete, je to takové zrychlené klanění, do toho zní chrámové bubnování, na podlaze před svatyní sedí celá řada dalších věřících, kteří se nahlas modlí, odříkávají svou modlitbu. Má to nádhernou atmosféru, nikdo se nikam necpe, nepředbíhá, všichni pokorně čekají, až přijde jejich chvíle a uvidím schránku se zubem. Tao ceremonie „Púdža“ se opakuje v 6.30, v 10.30 a v 19.30. Pokud si to chcete užít, vyberte si všední den, protože o víkendu mají srílančané volno a jdou se sem pomodlit.

Srí Lanka

Chrám je rozlehlá stavba, postavená ve strohém buddhistickém stylu - navenek vypadá velmi prostě - tvoří jej bílé stavby se sedlovými střechami. Nejnápadnější je osmiboká věž vystupující z příkopu, který obklopuje celý chrám. První poschodí chrámu se využívalo a dodnes využívá jako řečniště. Každý nově zvolený státník zde pronáší svou první řeč. Příkop je ohrazen dvěma zdmi, které mají romantické názvy. Zeď ženoucích se vln a Zeď plujících oblaků. Interiér chrámu je také dost strohý, míchají se zde některé vlivy a vypadá to trochu jako mišmaš. Stěny jsou zdobeny krásnými malbami s rostlinnými a zvířecími symboly. Také jsou zde často ztvárněné reliéfy slunce a měsíce, které připomínají slávu kandyjských králů. Spojené slunce s měsícem vyjadřovalo světlo, které králové šířili i věčnou podstatu jejich vlády, která je v kruhu - symbol měsíce. Jako zajímavost stojí za to všimnout si, že je často ztvárněn i králík - schoulený v oblouku měsíce (jako my vidíme v měsíci obličej, srílančané v něm vidí králíka)

Srí Lanka.

Nádherné jsou i zahrady kolem chrámu. Vzduch je provoněn vonnými tyčinkami a santalovým dřevem, které ještě více podtrhuje posvátnou atmosféru. Moc se mi líbila prosklená zahradní kopule, kam si věřící chodili připalovat svíce a tyčinky. Ty pak s poklonou zapichovali do nádob s pískem, kde postupně doutnaly a voněly.

Srí Lanka

Napsat stručný článek o tomto místě není dost dobře možné. Je tady tolik věcí, tolik zákoutí, je to návštěva na půl dne. Proto jsem přišla ještě jednou, chtěla jsem vidět „Púdžu“ a znovu si projít všechna ta místa, aby se mi vryly do paměti. Nasát vůni, je to opravdu kouzelné místo. I když Kandy samo o sobě není tak zajímavé město, kvůli chrámu Buddhova zubu se sem vyplatí jet.

Srí Lanka

Kde se v Kandy ubytovat?

Až budete hledat ubytování, zaměřte se na ulici Saranankara road. Je dlouhá a do kopce, v horní části najdete hodně levných a příjemných hotýlků a hostelů. Pokud mají plno, zeptejte se na další noc a pak se sem vraťte. Nocleh vychází za pokoj pro dva cca 500-600 Kč.

Také si dejte pozor na předražené řidiče tuktuků a taxíků. Jsou zvyklí na turisty a drzí - cenu vám napálí klidně dvojnásobnou. Smlouvejte.

Srí Lanka

Jak se na Srí Lanku dostat a rady na cestu:

Cestovat můžete buď s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst – ubytování vždy seženete na místě, kde chcete zůstat. Na plážích je mnoho pronajímatelů bungalovů, chat, pokojů, za nízkou cenu. Cestovní kancelář pomůže zorganizovat výlety po památkách, pokud se nechcete spoléhat na cestování místní dopravou. (www.letuska.cz, www.itsbilla.cz)
Vstup do památek je dražší, většinou v dolarech (i v místní měně)
Místní doprava je spolehlivá a levná. Přesuny ale trvají dlouhou dobu, všude je zácpa, na silnici se všichni předjíždí, počítejte, že i krátký úsek pojedete několik hodin.
Doporučená očkování: žloutenka, tetanus, břišní tyfus (www.ockovacicentra.cz)
Důležité, co s sebou: dobrý průvodce (www.jota.cz), repelenty, desinfekční gel na ruce a intimní ubrousky. Všechno se vám bude hodit.

its billa

Klára Křížová pro vás připravuje o Srí Lance seriál:

Reklama