V České republice, stejně jako v celé Evropě, jsou onemocnění srdce a cév nejčastější příčinou úmrtí. Konkrétně je to více než 50 % všech úmrtí. Kromě neovlivnitelných faktorů (věk, pohlaví, vliv dědičnosti) se na jejich vzniku (a to až z 80 %) podílejí rizikové faktory, které ovlivnit můžeme, tedy tak zvané ovlivnitelné. Jejich výskyt je ale v České republice také velice tristní. Zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi například trpí téměř 70 % dospělé české populace, přibližně každý druhý Čech nemá svou hmotnost v pořádku (má nadváhu či obezitu). Vysoké je i procento lidí s vysokým krevním tlakem, registrovaných diabetiků už je více než 780 000. Počet kuřáků neustále roste a opravdu se nedá tvrdit, že by Češi byly pohybovými nadšenci (a „gaučový“ fotbal či hokej na mysli zrovna nemáme).
Ani na věk už se vymlouvat nemůžeme, je smutným faktem, že jednotlivé rizikové faktory nejsou zdaleka jen problémem střední a starší generace, ale nevyhýbají se ani lidem hodně mladým, intenzivně stoupá jejich výskyt už v dětství.
Jak se těmto nelichotivým statistikám vyhnout? Pokud Vás zatím žádný z výše uvedených neduhů netrápí, snažte se řídit následujícími zásadami, díky kterým bude Váš srdečně-cévní systém spokojenější:
- Jezte pravidelně v malých dávkách, nejlépe 5krát denně (nebudete mít pocit hladu, čímž zabráníte nárazovému přejídání a následnému tloustnutí).
- Snažte se, aby Váš energetický příjem nebyl vyšší než výdej (nebudete přibírat na váze a pokud do svého denního režimu zařadíte i fyzickou aktivitu, půjdou i kila dolů).
- Dohlédněte, aby tuky tvořily max. 30 % Vašeho denního energetického příjmu.
- Viditelné živočišné tuky, jako jsou máslo a sádlo, omezte nebo ve svém jídelníčku raději úplně vynechejte. Místo nich používejte rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené, např. kvalitní margaríny.
- Pokuste se z ovoce a zeleniny udělat součást každého jídla a do jídelníčku zařadit 5 porcí denně (vitaminy, minerální látky a další aktivní součásti rostlin jsou vhodnou prevencí předčasného stárnutí a civilizačních chorob). Doporučené množství je 500 g ovoce a zeleniny za den.
- Nahraďte potraviny z bílé mouky celozrnnými a tučné mléčné výrobky zakysanými nízkotučnými.
- Přednost dávejte bílým libovým masům před tučným vepřovým.
- Zařaďte do jídelníčku také ryby (nejlépe 2krát týdně, v tomto případě mohou být naopak tučné varianty mořských ryb).
- Nebojte se ochutnávat nové druhy potravin a zkoušet nízkotučné verze tradičních pokrmů (předejdete stereotypu a budete moci jíst svá oblíbená jídla bez zdravotních rizik např. z nadměrného příjmu energie).
- Sladkosti, slané pochutiny a tučné uzeniny jsou potraviny, bez nichž se zcela jistě obejdete (a nebudete tak přijímat prázdné kalorie).
- Tekutiny jsou stejně důležité jako kvalitní strava – přijímejte je v dostatečném množství 2–3 litry denně, nejlépe v neslazené podobě (mladistvý vzhled, zdravé ledviny a psychická pohoda Vám budou odměnou).
- Zdravé stravovací zvyklosti se velmi snadno učí v dětském věku – dejte svým dětem ten nejlepší dárek do života, od malička jim jděte příkladem, veďte je k pestré vyvážené stravě a zdravému životnímu stylu.
- Myslete pozitivně – žijte v harmonii se svým okolím a tělem a neztrácejte optimizmus. S úsměvem půjde všechno lépe.
- Mějte někoho rád/a – rozdávat a přijímat lásku je umění, díky kterému bude Vaše srdce plesat. Ani kvůli pracovnímu stresu nezapomínejte na svou rodinu a přátele.
- Žijte aktivně – když si dáte pořádně do těla, budete se cítit skvěle. Nezapomínejte na pravidelný pohyb. Pokud nemůžete sportovat, dlouhá procházka, svižná chůze či jízda na kole (podle Vašich možností a preferencí) Vám hodinu v tělocvičně alespoň zčásti vynahradí.
- Dělejte věci, které vás baví – nezapomínejte se kvůli pracovnímu shonu věnovat koníčkům. Po odreagování Vám jistě půjde všechno snáz.
- Nekuřte – tím, že nekouříte nebo s kouřením přestanete, pomáháte svému srdci zůstat zdravé.
- Odpočívejte – nezapomínejte na relaxaci a dostatek spánku.
- Buďte v pohodě – pokud budete spokojení se svým životem, bude to na Vás vidět. Úsměv a duševní klid jsou nakažlivé a přenesou se i na Vaše okolí.
Více tipů a zajímavých informací najdete na www.flora.cz.
Mějte srdce pod kontrolou
Chcete-li vědět, jak na tom vaše srdce je, zkuste si zajít do některé z více jak 60 lékáren v celé ČR, kde v první polovině října v rámci oslav Světového dne srdce probíhá měření cholesterolu a krevního tlaku zdarma. Více informací o tom, kdy a kde měření probíhají, najdete na www.flora.cz, případně je získáte od nutriční terapeutky na Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324.
Nový komentář