5eb133a17126btiktok.jpgFoto: Shutterstock

TikTok, dříve Musical.ly, je mobilní aplikace a sociální síť, kam lidé přidávají svá vytvořená krátká videa. V Česku se její sláva rozmohla nejvíce v době pandemie, kdy si zde začali účty zakládat další a další lidé. Ačkoliv je TikTok oficiálně povolen od 13 let, má na něm profil i mnoho dětí pod touto věkovou hranicí, které sem přidávají svá videa a hojně komentují videa ostatních. Pokud má TikTok i vaše dítě, možná byste se měly začít zajímat o to, jaký obsah zde sdílí a také, co komu píše do komentářů. Nebo, co kdo píše jemu.
 
Kyberšikana  a agrese
Dospělý člověk mnohdy nestačí zírat, co vše se na TikToku objeví za komentáře. Možná si tímto způsobem děti snaží zvýšit ego, protože se cítí méněcenně, možná jen závidí někomu, že jeho videa sleduje více lidí. A možná za vším stojí výchova a postoje, které děti převzaly od rodičů.

„Nějaká holčička, které bylo podle vzhledu na videích asi tak 11, mi psala, že je rozmazlená a bohatá a může mít, co chce, protože jí to rodiče koupí a já jsem určitě socka,“ svěřila se například uživatelka TikToku Hanka, které je 25 let. „Vůbec nechápu, proč má za potřebí něco takového psát, navíc se to vůbec netýkalo tématu videa. Všimla jsem si, že pod zahraničními videi takové nenávistné komentáře většinou nejsou. A pokud ano, jsou bohužel většinou psány česky,“ říká.

Přečtěte si také: Síť plná nebezpečných výzev. Možná je na TikToku plní i vaše děti
 
„Mně už takových komentářů u videí přistálo hodně, je to skoro denní chleba. Ta videa jsou pro pobavení, není na nich nic urážlivého. Ale kolikrát čtu komentáře jako ty pí**, jsi hnusná, ale no hate, smrdíš, seš největší trapka… Ale to je jen slabý odvar z toho, co tam bez jakéhokoliv důvodu píšou. Vůbec nechápu, proč má někdo tu potřebu. Ale zřejmě chtějí jen pozornost. Většinou se pak podívám na jejich profily a jsou to malé děti tak od 9 do 13 let,“ svěřila se svým příběhem devětadvacetiletá Zuzana.
 
„Občas je mi opravdu zle z toho, jak nenávistné komentáře dostávám. Já jsem dospělý člověk, ale nevím, jak se s tím vyrovnávají děti. Vím, že na TikToku jsou dokonce i pětileté,“ řekl před časem pro deník Blesk český TIkToker Adam Kajumi.

Nejde ale jen o to, že děti nadávají pod videi dospělých, nadávají a vysmívají se i samy sobě navzájem. TikTok je zkrátka ráj kyberšikany. S posměchem, urážkami a jinou negativitou se na internetu setkala více než čtvrtina dětí (26 %). Vyplývá to z průzkumu o chování dětí a rodičů na internetu projektu Buď safe online. TikTok má na svém mobilu podle unikátního pořadu Blesku Chyceno v síti staženo každé druhé dítě v Česku.

dite.jpgFoto: Shutterstock

Ráj pro sexuální predátory
Problémem je i obsah, který děti sdílí. TikTok z velké části cílí na taneční a hudební videa. Není teda neobvyklé, že se malé děti předvádějí v tanečních kreacích, které jsou mnohdy i dost vyzývavé. Malé dívky jsou někdy i poměrně spoře oděny. Obnažené části dětských těl pak přitahují pozornost sexuálních predátorů. Navíc se dají videa snadno vyhledat i šířit.
 
Na TikToku nejsou ale jen děti, jak by si mohl někdo myslet. Třetina uživatelů jsou dospělí nad 30 let. A mnozí z nich se klidně mohou vydávat za malé děti pod falešnými účty. Děti jsou pak oslovovány dospělými jedinci, kteří je například žádají o erotické fotografie nebo je obtěžují. Na rizikovou komunikaci tohoto typu upozorňuje řada organizací, které se zabývají bezpečností dětí na internetu.

Mohlo by vás také zajímat: Maminky reagují na téma predátorů: 12letá dcera si psala s mým kolegou
 

Reklama