Nikdo mi to nevymluví, ale sprejeři jsou podle mě obyčejní vandalové. Ano, můžete namítnout, že graffiti je už ve světě uznávaným uměním, ale to, co se většinou objevuje na domech, zastávkách či na vagonech metra nemá s uměním nic společného. Je to bezohledný vandalismus a jako takový by měl být postihován.

sprej

Když se po revoluci začaly opravovat fasády, zaprášené a oprýskané domy dostávaly nový kabát a ušmudlaná města se doslova vyloupla do krásy, bylo to povznášející. Najednou jste si všimli, co se pod tou šedí za ta léta skrývalo za nádheru a začali jste rozlišovat domy jeden od druhého.

Ale radost byla předčasná. Objevil se nový mor českých fasád v podobě sprejerů, který se šířil jako lavina. Jména hloupých na všech sloupích, se říkalo za mých dětských let, ale pro ně to bylo jen směšnou rýmovačkou a podepisovali se všude, kam jejich nenechavé pracky dosáhly.

Přepisovali si své tagy navzájem jako pejsci, co přečůrávají své značky.

Nechtěla bych být v kůži majitele secesního činžáku, který nechá za obrovské peníze obnovit fasádu a během několika dní, ne-li hodin ji má znehodnocenou čmáranicemi sprejerů. Existují už i speciální nátěry, které neumožní hlubší  vsáknutí spreje do barvy, ale podle restaurátorů jsou velmi drahé a ne příliš účinné. Barvy se při čištění pouze rozmažou a fasáda pak vypadá ušmudlaně. Ale i kdyby existoval nějaký prostředek, který sprej vyčistí dokonale, za chvíli tam budou klikyháky zas. Je to sisyfovská a navíc velmi nákladná práce.

Tenhle fenomén mě prostě ničí. Myslím, že sprejeři mají dostatek ploch pro své „umělecké“ vyžití na betonových plochách periférie, v podchodech na sídlištích nebo na nevyužívaných industriálních stavbách. Tak proč nechají na pokoji historické budovy a kulturní památky?

To je asi otázka, na kterou nezná nikdo odpověď. Kdo nebo co za to může? Špatná výchova, celková lhostejnost, ubohé kulturní povědomí, nebo nedostatečné postihy? Asi všechno dohromady.

Reklama