Alergická rýma trápí velké množství lidí
Z odborného hlediska jde o příznakový komplex zahrnující rýmu a sennou horečku, onemocnění vznikající na podkladě přecitlivělosti tkání dýchacího ústrojí. Akutní sezónní formu alergické rýmy, odborně nazývané polinózou, vyvolávají obvykle pyly, roznášené větrem. Mívá takzvaný jarní typ, kdy se při vzniku rýmy uplatňují pyly stromů.

Příznaky alergické rýmy přicházejí bezprostředně po nástupu pylové sezóny, kdy se u postižených osob dostaví svědění nosu, patra, nosohltanu a očí. Takřka současně se dostaví vodnatá sekrece z nosu, slzení, kýchání. Mohou být i bolesti hlavy v čelní krajině, celková únava, podrážděnost, deprese, nespavost. Klinická diagnóza je obvykle zcela jasná a laboratorní vyšetření jen specifikuje jednotlivé druhy alergenů. Léčení akutní fáze se provádí pod kontrolou odborného lékaře, obvykle léky ze skupiny kortikoidů a antihistaminik.

 

Při alergické rýmě je nesmírně důležitá hygiena nosní dutiny, a to jak u dospělých, tak i u dětí. Rychlý návrat k průchodnosti nosu a udržování volného nosu během celého roku je totiž důležitou prevencí před vznikem komplikací, kupř. vedlejších nosních dutin, Eustachovy trubice a středního ucha. Nosní kapky obsahující syntetické sloučeniny lze k tomuto účelu podávat jen omezeně, protože při déletrvající aplikaci způsobují nezvratně poškození nosní sliznice.

Zcela novou cestu pro hygienu nosní dutiny představuje použití fyziologického roztoku mořské vody v mikrospreji značky Stérimar.  

 

Základní surovina mikrospreje Stérimar je mořská voda
Ta se získává z hlubokých vod vzdálených více než 24 km od pobřeží, kde není znečištěna pobřežními proudy. Voda se čistí a upravuje na koncentraci soli, která je vlastní lidskému tělu přirozená (jinými slovy je izotonická), a proto aplikace mikrospreje nedráždí nosní sliznici. Mikrosprej obsahuje ve stopových koncentracích 15 prvků příznivě působících na sliznici nosu. Představuje tak moderní ekologický přístup k hygieně nosu.

 

Celoroční rýma

Na rozdíl od senné rýmy, která je dána nástupem pylové sezóny, kolísá intenzita příznaků celoroční rýmy, často nepředvídatelně, po celý rok. Ucpání nosních průduchů dokonce bývá značně silné a může se šířit až do Eustachovy trubice, spojující nosní dutinu se středním uchem. Zejména u dětí to vede k častým poruchám sluchu. Někteří postižení pak po delším průběhu této formy rýmy trpí nosními polypy a záněty vedlejších nosních dutin. Bohužel, některé formy chronické rýmy jsou způsobeny i medikamentózně, chronickým podáváním nosních kapek s chemickými látkami. Tyto jsou  sice účinné, avšak pouze krátkodobě. Při dlouhodobém podávání však ničí nosní sliznici. U celoroční rýmy je proto třeba zvolit jinou cestu.
V prevenci tohoto onemocnění je také třeba zvlášť dbát o denní hygienu nosní dutiny a právě k tomu je opět vhodný fyziologický roztok superčisté mořské vody, kterou obsahuje sprej Stérimar.

 

Od nepaměti bylo známo blahodárné působení mořského vzduchu a vody na dýchací cesty. Tato nová, moderní metoda prevence celoroční rýmy, vychází z těchto prastarých poznatků o přirozené ochraně sliznice dýchacího ústrojí.

 

MUDr. Jitka Farková

 

Mořská voda je přírodní médium, které je bohaté na minerály a mikroorganismy - fytoplankton a zooplankton. Mikroorganismy uvolňují do vody produkty svého metabolizmu - hormony, antibiotické a bakteriostatické látky, které v organismu působí jako biokatalyzátory a mají antibiotické a antiseptické účinky. To znamená, že působí jako přírodní antibiotika.
Bylo zjištěno, že mořská voda obsahuje celkem 97 minerálních látek a stopových prvků.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více informací na http://www.sterimar.cz/

Reklama