Z rostlinky jménem eukalyptus, konkrétně z listů a výhonků, se parní destilací získává esenciální olej. Vyznačuje se svěží vůní a mnoha zdravotními benefity. Z těch můžete těžit nejen nákupem oleje či produktů s jeho obsahem, ale i jednoduchým zavěšením eukalyptové větvičky na hlavici vaší sprchy.  
eu.jpg
Foto: Shutterstock

Zavěšení nad sprchu 

Každé sprchování potom bude jako pohlazení nejen po těle, ale i po duši. Eukalyptus je potřeba na sprchu zavěsit tak, aby po něm nestékaly proudy vody. To by totiž mohlo způsobit podráždění pokožky. Lepší je nechat prospěšné látky uvolnit pomocí páry, která při sprchování vzniká. K zavěšení jsou vhodné jak čerstvé, tak sušené větvičky eukalyptu. Jejich množství záleží na tom, jak intenzivní chcete mít v koupelně aroma. Jednoduše je svažte provázkem. Vydrží přibližně tři týdny a v momentě, kdy přestanete eukalyptus cítit, je čas na výměnu za nový.

Ucpaný nos, kašel, imunita

Eukalyptus pomáhá bojovat s rýmou a nachlazením a také jim předcházet. Uvolňuje ucpaný nos a pročišťuje dutiny. Vyznačuje se totiž antiseptickými a antivirovými účinky a vysokým obsahem antioxidantů. Zmírňuje kašel, usnadňuje odkašlávání a posiluje imunitní systém. Sprchování s eukalyptem je vhodné nejen jako prevence, ale i pro lidi, kteří trpí dýchacími obtížemi, jako je astma, chronická obstrukční plicní nemoc nebo bronchitida.

Uklidnění i nabuzení

Některé studie dále spojují vdechování eukalyptu se zmírněním stresu. Z každé sprchy by tak po náročném dni měl vycházet vyzenovaný člověk s mírem v duši, kterého nic nerozhází. V roce 2014 byla uskutečněna studie, podle které pociťovali lidé vdechující před chirurgickým zákrokem eukalyptové aroma menší strach a úzkost z toho, jak operace dopadne.

Na druhé straně má výrazné eukalyptové aroma také stimulující účinky. Dokáže člověka povzbudit, vlít mu energii do žil a zmírnit únavu.
eue.jpg
Foto: Shutterstock

Proti bolesti a hmyzu

Studie z roku 2013 spojila eukalyptus také se zmírněním bolesti a snížením krevního tlaku. Tyto schopnosti byly otestované na pacientech po operaci kolenních kloubů.

Někteří lidé mohou být na eukalyptus alergičtí a může jim způsobovat podráždění, jinak je ale tato rostlinka schopná bojovat proti suché pleti tím, že stimuluje tvorbu ceramidů a zadržuje v pokožce hydrataci.

Eukalyptu se také přisuzuje schopnost fungovat jako přírodní repelent. Sloučenina eukalyptol odpuzuje komáry a další kousavý hmyz.

Zdroj: Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Eucalyptus, Medicinenet, Prevention

Čtěte také: