Slovo zdraví se poslední dobou skloňuje snad ve všech pádech. Není divu, koronavirová krize nás prověřila a často zahnala do kouta. Někteří si sáhli až na samé dno a dost možná se jim stále nepodařilo odrazit se. Tím spíš je potřeba zamyslet se nad tím, jaký život vedeme a co děláme pro své zdraví. Řeč je o každodenních maličkostech, které dohromady tvoří jeden dobře fungující celek. Nejsou nijak náročné, to spíš naopak. Důležitá je však pravidelnost, důslednost a motivace. A co by nás mělo motivovat víc než vlastní zdraví?
sh1.jpg
Foto: Shutterstock

Studená voda, teplý čaj a úsměv (nejen) do zrcadla

Otužování je dneska v módě. Půjde-li to takhle dál, budou i v lednu polozamrzlé rybníky plné koupání chtivých nadšenců. Proč ne, proti gustu žádný dišputát. Patříte-li k nim, gratuluji. Ostatním bude pro začátek stačit jen chladnější ranní sprcha. Sympaticky vás probere, nastartuje organismus, zlepší krevní oběh, pohrozí celulitidě a rozjasní den. Naopak žaludku dopřejte něco teplejšího, ideálně vlažný čaj, ovocnou šťávu nebo vodu s citrónem pokojové teploty. Pro klidných pár minut, které budete mít jen pro sebe, vstaňte raději o chvíli dřív. Uvidíte, s jak příjemnou energií následně vykročíte z domu. A nezapomeňte se obléknout do úsměvu, je to sázka na jistotu – bude vám to slušet.

Raději dvě nohy než čtyři kola

Chůze je vůbec nejpřirozenější lidský pohyb. Příroda nás vybavila nohama proto, abychom je používali. Zdaleka ne vždycky je možné pohybovat se jen po svých a je pochopitelné, že se občas povozíte. Je ale opravdu nutné jezdit autem i do pekárny o dvě ulice dál? Obvykle doporučovaný počet denně ujitých kroků je 10 000, ačkoli i o tomto čísle se vedou diskuze. Pro někoho je to hračka, pro jiného nesplnitelný cíl. Nejspíš není třeba vědět, kolik kroků jste za den ušli. Důležité je chodit vždy, kdy máte možnost. Zapomeňte na výtahy a eskalátory a používejte nohy, kde to jenom jde. Při správné chůzi se navíc aktivují svaly celého těla včetně hlubokého stabilizačního systému. Lepší je samozřejmě chůze svižnější a zvládnete-li půlhodinovou procházku pětkrát týdně rychlostí mezi čtyřmi a pěti kilometry za hodinu, uděláte pro své zdraví už docela dost.
sh2.jpg
Foto: Shutterstock

Nádech a výdech, voda a příležitostný půst

Dýchání je automatická záležitost, kterou si obvykle vůbec neuvědomujeme. Ale měli bychom. Správné dýchání, resp. dostatečně hluboké a ve správné frekvenci je další z maličkostí, na kterou se můžete v souvislosti se snahou o zlepšení fyzické kondice zaměřit. Myslete na to, abyste se několikrát do hodiny opravdu zhluboka nadechli a zapojili všechny tři druhy dýchání. Řeč je o dýchání bráničním, hrudním a podklíčkovým.

Pomocí dýchání můžete efektivně kontrolovat tělo i mysl. Správně zvolené dýchání vás v daný okamžik může uklidnit, nebo naopak aktivovat. Vědomým dýcháním lze postupně zvýšit i kapacitu plic a regenerovat organismus.

Důležitý je samozřejmě správný pitný režim, novodobá mantra, jejíž význam je však zásadní. Není třeba ani žádoucí vypít denně pět litrů vody a vaše optimální množství závisí na mnoha okolnostech. Obecně je ale u dospělého člověka doporučováno vypít 30 až 40 ml tekutin na každý kilogram tělesné váhy. Fyzická aktivita, horko, suché prostředí apod. potřebu tekutin přirozeně zvyšují. Od věci není ani tu a tam zařadit „lehký“ den, kdy se na vašem stole objeví více ovoce a zeleniny a žádné maso. To, že vysoce průmyslově zpracované potraviny byste měli vynechat úplně, případně je konzumovat jen v nejnutnějších případech, asi není třeba zdůrazňovat.
sh3.jpg
Foto: Shutterstock

Detox (i) digitální

Žijeme ve světě moderních technologií, chytrých aplikací, rychlých počítačů a všudypřítomných mobilních telefonů. Svému zdraví a duševní pohodě však prokážete velkou službu, pokud se čas od času tohoto komfortu na chvíli vzdáte. Po návratu z práce odložte mobil, zapomeňte na počítač, odstřihněte se. Užívejte si klid a své blízké. Naordinujte si pravidelný digitální detox a veďte k tomu i své děti. Tam to půjde hůř, ale důsledná snaha se vyplatí.

Více spánku a radosti, méně chemie a stížností

Další bolestivou ránou současné doby je chronický nedostatek spánku. Spousta z nás jím trpí, jiní by spát mohli, ale nejde jim to. Zaměřte se na spánkovou hygienu – je podobně důležitá jako ta fyzická. Choďte spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu i vstávejte. Ať se vám to líbí, anebo ne tělo potřebuje pravidelnost a režim. Naučte se myslet na hezké věci a večer, než se vydáte do krajiny za víčky, si připomeňte, co se vám ten den povedlo. Nikdy naopak. Berte zkrátka život vždy raději z té lepší stránky a vyhýbejte se chronickým stěžovatelům. Přemýšlejte i o tom, kolik chemie za den spotřebujete a kolik si jí mažete na chleba nebo na kůži. Volte raději cestu přírodní, tělu i duši bližší. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat: budete zdravější, krásnější a veselejší.

Zdroj: autorský článek