603775f74dbd2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jak by měla vypadat správná, každodenní péče o dutinu ústní? 

Možná vás to překvapí, ale u každého jinak. Základním pravidlem je individuálně stanovená péče podle rizik onemocnění nebo aktuálního stavu dutiny ústní. V současnosti existuje velké množství pomůcek, přístrojů a prostředků, takže je těžké se v tom orientovat. Důležité je vyhodnocení samotných potřeb a poté nalézt pro pacienta tu nejoptimálnější cestu k čistým ústům a spokojenosti.

Vhodný výběr potřeb pro správnou péči o chrup, volba techniky, jak šetrně, ale účinně provádět domácí očistu, výběr zubní pasty, ústní vody – to všechno je důležité. Určitě bych doporučila svěřit se do rukou dentální hygienistky. Ta může pomoci i v kontrole účinnosti a bezpečnosti zvolených pomůcek a prostředků. Už přes deset let učím své studenty, že každá rada nebo doporučení pacientům je platné do další návštěvy.

Asi tedy nestačí jen samotné čištění zubním kartáčkem a pastou, že?
Určitě nestačí. Je to stejné, jako s úklidem domácnosti. Kam nedosáhnu, tam se to brzy zanese, což lze později velmi těžko napravit. I v dutině ústní máme spoustu skrytých míst. Kartáček dosáhne přibližně na 60 % ploch zubů. Navíc je tu teplo, vlhko, mikroorganismy... Zkrátka ideální koktejl ke vzniku poškození jak tvrdých, tak měkkých zubních tkání.

Já osobně doporučuji jako první krok použít správnou mezizubní pomůcku, ideálně kartáčky (s výběrem velikostí pomůže dentální hygienistka). A teprve až pak dočistit dutinu ústní kartáčkem na zuby se zubní pastou. Má to i částečně psychologický efekt, protože po použití mezizubních kartáčků málokdo zapomene dočistit zuby klasickým kartáčkem. Jenže po zubním kartáčku s pastou často nabudeme dojmu čistých zubů, a tím může nastat to, že na mezizubní už prostě nezbyde energie. Dobrým doplňkem po čištění je také ústní voda s prokázanými účinnými látkami. Ale musí být vhodně zvolená.

Jak napomáhá ústní voda procesu čištění celé ústní dutiny?
Kromě toho, že dodá příjemný pocit svěžesti, tak i odplaví ze zubů čištěním uvolněné bakterie, které se nacházejí v dutině ústní. Kromě toho v ideálním případě na perfektně očištěných zubech napomáhá s remineralizací (zpevňováním skloviny) nebo účinně působí proti mikroorganismům, případně snižuje citlivost zubů. Co je ale důležité, aby ústní voda správně fungovala - cílený objekt ochrany (zuby nebo dásně) nesmí být obalen nepropustnou vrstvou nečistot.

Naopak za nešťastné považuji spolehnout se na terapeutickou ústní vodu jakožto na jediné řešení problému v dutině ústní, například k potlačení krvácení dásní. Může ho sice zastavit, ale má to své zdravotní nevýhody. Právě krvácení dásní je totiž často prvním a důležitým důkazem toho, že je přítomno onemocnění. Krvácení je reakce na biofilm (povlak) a je ukazatelem aktivity a zánětu. Potlačením krvácení může mít pacient mylný pocit, že došlo k uzdravení, což je velmi rizikové.
6037763740e25obrazek.png
Foto: Shutterstock

Mělo by se nějak lišit ranní a večerní čištění ústní dutiny?
Ráno jde hlavně o pocit svěžesti a odstranění plaku, který se objevil v průběhu noci. Obzvlášť, když člověk ve spánku dýchá ústy, může mít zuby a sliznice vysušené a povlak pevně lpící. Pokud byly použity mezizubní kartáčky večer, není nutné je používat ráno znovu, postačí klasický kartáček. Stačí tedy pečlivě a šetrně vyčistit zuby zubním kartáčkem a pastou, případně následně použít ústní vodu. Například si s ní vypláchnout ústa po snídani.

Stačí čistění dvakrát denně?
Jak u koho. Záleží na množství bakterií v dutině ústní a na rychlosti, s jakou se nám na zubech tvoří povlak. U člověka, který dokáže zuby perfektně očistit, a nemá v dutině ústní příliš velkou armádu bakterií, by mohlo čištění zubů dvakrát denně stačit. Každá pečlivá dentální hygienistka by měla rozpoznat rizika, která u daného člověka mohou nastat, a dle toho navrhnout, jak často a s jakými pomůckami a technikami je třeba pracovat. Někomu stačí čistit zuby pořádně, tím ale nemyslím agresivně, jednou denně, zatímco někdo „čistí“ třeba 5x denně, ale není to tak, jak jeho zuby a dásně potřebují. Jako vyučující i praktikující dentální hygienistka si myslím, že je tato problematika hodně podceňována. Jak ze strany pacientů, tak ošetřujících. „Čištění“ jako péče o chrup není komplexní, není tak dobře prováděné, aby bylo dosaženo takové efektivity, která zjistí celoživotní orální zdraví.

Jak dlouho by mělo čištění zubů trvat?
Existují názory, že nelze vyčistit zuby méně než za 20 minut. Tolik času ale většina lidí nemá. Běžně se tedy mluví minimálně o 3 minutách. Lidé si ale bohužel čistí zuby v průměru ani ne 30 sekund, což opravdu nestačí.
Dle mého názoru záleží především na efektivitě. Při čištění zubů je třeba používat zdravý rozum a cit. Rozum na to, abychom věřili, že doporučená technika, pomůcky a prostředky pomohou ke kýženému výsledku, a cit na to, abychom dokázali rozpoznat rozdíl mezi čistými a nedostatečně vyčištěnými zuby. To je třeba nacvičit.

Pomůže v průběhu dne třeba alespoň vypláchnutí ústní vodou?
Použití ústní vody v průběhu dne rozhodně neuškodí a pro velkou skupinu lidí může být prospěšné. Jen je třeba dbát na to, aby nešlo o terapeutickou ústní vodu, která není určená k dlouhodobému použití.
6037768032058obrazek.png
Foto: Shutterstock

Podle vašich zkušeností – v čem při péči o dutinu ústní chybujeme?
Chybí návyk v systému (postupu), pravidelnosti, účinné šetrnosti a vhodných pomůckách nebo prostředcích. Je už docela velké zastoupení lidí, kteří mají informace, jak se o zuby a dásně starat, ale chybí jim rutina. Jakýsi pozitivní „zlozvyk“, který pomáhá, prospívá, protože bez něho nemůžu být.

Vytvořit si takový „zlozvyk“ na mezizubní čistění může trvat i několik měsíců. Obvykle platí, že za sedm dní se naučíme s pomůckou pracovat, sedm týdnů si na ni zvykáme a vytváříme si k ní pozitivní vztah, a až po sedmi měsících pravidelného používání se můžeme (ale nemusíme) s pomůckou sžít tak, že bez ní máme pocit, že nám něco chybí.

Zubního lékaře bychom měli navštěvovat dvakrát ročně. Jak často bychom měli docházet na dentální hygienu?
Intervaly u dentální hygienistky (nejen ty kvůli estetice a pigmentacím) by měly být zvoleny na základě rizikového protokolu. Tedy podle toho, co hrozí, jaké máme poškození nebo narušení měkkých nebo tvrdých zubních tkáních. Případně jaká jiná rizika se mohou vyskytnout. Zpravidla jsou dostačující návštěvy dvakrát až čtyřikrát do roka. Výjimečně, u velmi spolupracujících pacientů s nízkým rizikem, můžeme zvolit návštěvu jednou ročně.

Měli by na dentální hygienu docházet i lidé, kteří problémy se zuby nemají?
Někdo považuje dentální hygienu za pouhý „úklid“. Já ale věřím, že většina našich český dentálních hygienistek poskytuje nejen estetickou, ale také terapeutickou péči. A je pro ně pacient výzvou, hledáním toho nejideálnějšího postupu, který umožní zlepšení ústního a v té souvislosti i celkového zdraví.

Mgr. Bc. Petra Borkovcová je registrovaná diplomovaná dentální hygienistka. Vystudovala SZŠ a VZŠ v Brně v oboru zubní technik, dále absolvovala Soukromou vyšší zdravotnickou školu pro dentální hygienistky v Praze a v červnu 2008 promovala na Katedře dentální hygieny Prešovské univerzity. Magisterské vzdělání dokončila studiem pedagogiky v roce 2011. Věnuje se přednáškové činnosti, publikační činnosti, jako školitel se podílí na akreditovaných kurzech pro dentální hygienistky, zubní asistentky a studenty dentální hygieny, zubního lékařství v rámci dentální hygieny. Je členka Asociace dentálních hygienistek ČR. Věnuje pedagogické činnosti při výuce dentálních hygienistek a zubních instrumentářek na SZŠ a VOŠZ Brno Merhautova a jako asistentka působí na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.


Čtěte také:

Reklama