Po více než dvou letech výzkumu, testování a navrhování přináší Nike novou revoluční kolekci podprsenek a také nový systém Nike Pro 360 Fit.

Sportovní podprsenka je jednou z nejdůležitějších součástí tréninkové výbavy každé sportovkyně. Často je tou první věcí, kterou si obleče, a nepochybně také tou nejpodstatnější. 

Nike

U sportovních podprsenek platí ještě více než u ostatních částí sportovního šatníku, že žádné dvě ženy nejsou stejné. Rozdílné postavy sportovkyň a rozdílné potřeby napříč širokou škálou jejich aktivit vyžadují důkladné zaměření na detailní přizpůsobení.

V tomto ohledu jsou zásadní střih a podpora. Sportovní podprsenka, která nesedí dobře, snižuje motivaci ke cvičení. 

„Tady u nás se říká: ‚Žádná podprsenka, žádný trénink, žádné běhání,‘“ říká Julie Igarashi, viceprezidentka Global Design for Nike Women’s Training. „Většina žen nosí podprsenku nesprávné velikosti.  A to je potřeba změnit.“ 

Tento postřeh inspiroval Nike, aby investovala do více než dvou let výzkumu, testování, designu a vývoje, které daly vzniknout novému řešení sportovních podprsenek. Výsledkem je kolekce podprsenek Nike Pro Bra, inovativní řada sportovních podprsenek navržených pro tělo v pohybu tak, aby padly každé sportovkyni a aby každé sportovkyni poskytovaly optimální úroveň podpory.

Kolekce podprsenek Nike Pro Bra nabízí pět typů podprsenek navržených tak, aby vyhovovaly ženám s různými požadavky na úroveň podpory. Centrálním prvkem kolekce je podprsenka Nike Pro Rival Bra, která nabízí nejvyšší úroveň podpory a je dostupná v 25 velikostech, aby si každá sportovkyně mohla vybrat tu správnou. Kolekce obsahuje také novou podprsenku Nike Pro Fierce Branejnovější verzi podprsenky Nike Pro Classic Bra a Nike Pro Indy Bra. Podprsenka Nike Pro Classic Bra je dostupná také ve verzi s vycpávkou.

Podprsenky doplňuje nový Nike Pro 360 System, který pomáhá určit optimální velikost podprsenky. 

Nová kolekce podprsenek společně s tímto systémem je výsledkem dlouhodobého výzkumu a vývoje, v němž byla každému detailu věnována patřičná péče, a to až po poslední nitku, z níž byly materiály vyrobeny.

Podrobný popis jednotlivých podprsenek z kolekce je uveden níže: řazeny jsou od nejvyšší po nejnižší úroveň podpory.

NIKE PRO RIVAL BRA

Podprsenka Nike Pro Rival Bra je inspirována tradičním dámským spodním prádlem, využívá materiálů vhodných jak k výrobě spodního prádla, tak i sportovních oděvů a ze všech podprsenek v kolekci nabízí nejvyšší úroveň podpory. Podprsenka je vyrobena z pevně tkaného materiálu s potřebnou elasticitou i modulem pružnosti pro vyšší podporu a konzistentní kompresní tvar. Toto je jediná podprsenka v kolekci s oddělenými, plně vytvarovanými košíčky, které pomáhají ňadra tvarovat a poskytují jim podporu tam, kde je nejvíce potřeba. Tvarované pěnové vložky v košíčcích a sportovní design zádové části dodávají ještě více podpory. Podprsenka Nike Pro Rival Bra je dostupná ve 25 velikostech od velikosti 30B až po velikost 38E. Díky tomu si každá sportovkyně může najít podprsenku, která jí dokonale padne. Navzdory inspiraci klasickým spodním prádlem vypadá podprsenka díky matnému povrchu sportovně. Je navržena tak, aby byla dostatečně všestranná a hravě zvládla jakýkoli běžecký trénink či cvičení v posilovně, a zároveň se hodila k jakémukoli stylu mimo tělocvičnu.

NIKE PRO FIERCE BRA

Velmi lehká podprsenka Nike Pro Fierce Bra nabízí střední až vysokou podporu díky kombinaci kompresním prvků a částečně vytvarovanému provedení. Jemné tvarování košíčků zaručuje potřebnou podporu a tvar a elastická síťovina v zádové části dopřává prodyšnost přesně tam, kde je potřeba nejvíce. Polyesterové kompresní materiály, z nichž je podprsenka vyrobena, byly podrobeny novým testovacím standardům pro lepší podporu a konzistentnější tvar. Materiál Nike Dri-FIT použitý na košíčcích podprsenky zaručuje jednosměrný odvod vlhkosti. Když se sportovkyně zapotí, design materiálu zaručuje odvod potu z vnitřní strany podprsenky směrem ven, díky čemuž je pak žena v suchu a pohodlí. Hrudní pás je z česaného materiálu, a tedy ultrajemný na dotek, přičemž však nabízí odpovídající pružnost i schopnost návratu do původního tvaru.

NIKE PRO CLASSIC BRA 

Podprsenka Nike Pro Classic Bra navazuje na oblíbenou variantu Nike Pro Bra a nabízí nový design sportovního střihu zad pro větší podporu. Nový modernější hrudní pás je z česaného materiálu a velice příjemný na dotek. Podprsenka Nike Pro Classic Bra spadá do kategorie podprsenek nabízejících střední podporu a k dispozici je i ve verzi s vycpávkou pro decentnější zakrytí.

NIKE PRO INDY BRA

Podprsenka Nike Pro Indy Bra nabízí lehkou podporu a nastavitelná elastická ramínka se postarají o to, aby každé ženě dokonale padla. Vyjímatelné vycpávky pomáhají docílit potřebného tvaru, podpory i zakrytí. Elastická síťovina zlepšuje odvětrání zádové části sportovního střihu a díky nylonovým vláknům je podprsenka elastická a měkká na omak.

Nike

POSTŘEHY SPORTOVKYŇ A POČÁTEČNÍ VÝZKUM

Postřehy sportovců jsou v Nike vždy hlavní hybnou silou. V počátečních fázích výzkumu sportovních podprsenek provedla Nike rozhovory s řadou sportovkyň. Opětovně se objevovalo jedno důležité téma: čím více podpory podprsenky poskytují, tím jsou méně pohodlné.

„Naše poslání bylo jasné,“ říká Stephy Scott, designérka oddělení inovací společnosti Nike. „Potřebovali jsme vyvinout podprsenky nabízející podporu, nikoli však na úkor pohodlí. Obzvláště žádoucí bylo vyvinout podprsenku nabízející vysokou úroveň podpory, u níž funkčnost a dobře padnoucí střih jdou ruku v ruce.“ 

Aby společnost Nike mohla přijít s takovou podprsenku, bylo nejdříve potřeba úkol rozdělit na dílčí složky, což vyžadovalo celý tým spolupracovníků. Jeho členové se setkali s předními světovými specialisty na výrobu podprsenek a nastudovali si ty nejlepší výrobní postupy. Pozornost zaměřili především na konstrukci dámského prádla. 

Cesta zavedla tým Nike také do Velké Británie, kde navázal spolupráci s Univerzitou v Loughborough, jednou z mála na celém světě, které provádějí výzkum sportovních podprsenek. 

BIOMECHANICKÉ TESTOVÁNÍ

V Loughborough spolupracovali na biomechanickém testování sportovkyň v pohybu jak výzkumní pracovníci univerzity, tak členové týmu. Pomocí systému analýzy pohybu, který pořizuje videozáznam v ultra-pomalém tempu 200 snímků za vteřinu, měly týmy možnost sledovat pohyb prsou sportovkyň běžících ve sportovních podprsenkách na běžícím pásu. Kromě ostatních výsledků se při tomto testování měřila i míra posunu, tedy toho, jak moc se ňadra pohybují. Bylo jasné, že stěžejní výzvou bude kontrola posunu pomocí vhodné úrovně podpory poskytované sportovní podprsenkou.

Celkem bylo provedeno více než 600 hodin biomechanického testování jak v Loughborough, tak také v laboratoři Nike Explore Team Sport Research Lab.

„Kromě míry posunu se během testování také zjistilo, že při většině sportů, které ženy provozují, mají ňadra tendenci pohybovat se po dráze tvaru ležaté osmičky—nahoru a doleva, dolů, nahoru a doprava, dolů,“ vysvětluje Martine Mientjes, vedoucí výzkumu Nike Apparel Innovation Project Research. „Díky vědeckému porozumění přirozenému pohybu ňader byli naši designéři schopni určit s extrémní přesností, ve kterých částech podprsenky je třeba dodat více podpory.“

 VÝZKUM MATERIÁLŮ

Nike věnuje materiálům maximální pozornost, aby každý kus padl stejně, ale také aby byly látky stejně příjemné na dotek a poskytovaly stejnou podporu. Pracovníci výzkumu analyzovali a testovali řadu materiálů z hlediska roztažitelnosti, schopnosti návratu do původního tvaru, kontroly vlhkosti a modulu pružnosti. Modul pružnosti, který udává, jak obtížné nebo snadné je určitou látku natáhnout, byl zásadním kritériem. Zajišťuje totiž nejen podporu, ale je také nejlepším měřítkem konzistentnosti pružnosti materiálů pocházejících z různých výrobních sérií.

„Neustále hledáme inovativní způsoby zachování vysokého standardu našich materiálů,“ říká Richa Maheshwari z výzkumu inovativních materiálů společnosti Nike. „Naše zjištění nám umožnila zcela posunout hranice toho, jak hodnotíme pružnost materiálů.“

Podprsenka Nike Pro Rival Bra je vrcholným příkladem našeho vysokého standardu. Využívá materiálu vyrobeného z jemných nylonových vláken, je tedy velice měkká na dotek, což je u spodního prádla základní požadavek. Využili jsme nejmodernějších pletacích strojů a vyrobili téměř dvakrát pevnější úplet ve srovnání s běžnými oděvy. Výsledkem je ultrajemný, vysoce výkonný materiál poskytující potřebnou úroveň elasticity a modulu pružnosti, díky čemuž podprsenka zaručuje odpovídající podporu i konzistentní tvar.

Pracovníci výzkumu také věnovali značnou pozornost hrudnímu pásu, který je architektonickou základnou podprsenky. Hrudní pás pomáhá zaručit pohodlí, podporu a lepší přizpůsobení tělu, ovšem z historického hlediska je také nejčastějším terčem kritiky. 

„Hledali jsme co možná nejměkčí elastickou tkaninu, aby se při nošení sportovkyně cítily pohodlně a nic je nerušilo,“ pokračuje Maheshwari. „Také jsme dohlédli na to, aby použité materiály měly dostatečnou elasticitu a pružnost, což zaručuje konzistentní podporu a tvar.“

VÝBĚR SPRÁVNÉ PODPRSENKY

Cesta designu u sportovkyň nejen začíná, ale také končí. Po celém světě bylo provedeno více než 300 ostrých testů, jak podprsenky padnou a jakou poskytují podporu. Kromě toho byly podprsenky také vystaveny více než 1800 hodinám testovacího praní, aby bylo možné ohodnotit, jak moc se při praní srazí, kolik toho vydrží, jak jsou příjemné na dotek a jak vypadají.

Nike vyvinula systém Nike Pro 360 Fit, aby sportovkyním zaručila, že možnost výběru optimální podprsenky bude v jejich rukou. Systém vznikl na základě dvouletého vývoje. Sportovkyni stačí zadat do kalkulátoru vytvořeného Nike obvod hrudního koše a velikost košíčků. Kalkulátor pak vypočítá doporučenou velikost podprsenky. Počáteční testování na 100 sportovkyních prokázalo, že systém funguje s přibližně 80% přesností.

„Ačkoli z tak vysoké přesnosti máme velkou radost, považujeme ji za pouhý začátek,“ říká Kerryn Foster, ředitelka Nike Women’s Training Technical Development. „Těšíme se na další zlepšování přesnosti tohoto nového systému.“ 

Sportovkyně budou mít možnost využívat Nike Pro 360 Fit System u vybraných prodejců Nike a také na webových stránkách Nike.com.

Kolekce podprsenek Nike Pro Bra a kalkulátor budou dostupné od 14. července.

Reklama