Pro výkon jsou tekutiny nutnou složkou hnacího motoru, kterou nelze opomenout. Doplnění tekutin v těle je stejně důležité jako příjem energie. Má-li proběhnout kvalitní sportovní výkon, je k němu vedle energie třeba též dostatečné množství vody.

I malá ztráta tělesných tekutin negativně ovlivňuje fyzickou výkonnost. Veškeré živiny, minerální látky, vitamíny, stopové prvky, enzymy, kyslík, oxid uhličitý a ostatní zplodiny látkové výměny se do buněk či z buněk dostanou jenom díky tělním tekutinám. Jsou tak v podstatě neopomenutelnou transportní látkou v těle.

V případě, že klesne tělesná hydratace pod určitou úroveň, musí zákonitě nastat problém. Aby vše probíhalo bezchybně, musí obsah vody a v ní rozpuštěných látek být v optimálním poměru.

Při dlouhých vytrvalostních výkonech nestačí doplňovat jen čistou vodu. Potem se z těla ztrácí i velké množství minerálů a iontů. Pokud bychom při jízdě trvající déle než 1,5 hod. konzumovali pouze vodu bez minerálních látek, udrželi bychom sice dostatečnou hydrataci, ale narušila by se právě minerální rovnováha a výkon by byl opět narušen.

Jak tedy zvolit správné množství iontů, minerálů a cukru pro lepší výkon?
Ideální je nic nepřehánět a všechny sportovní nápoje míchat dle rad výrobců. Nadměrné množství iontů zapříčiní hypertonické prostředí ve vašem organismu a tělo namísto osvěžení bude vyrovnávat koncentrace minerálních látek. Sportovec se tak bude cítit těžce.

Podobné je tomu i při přehnané koncentraci sacharidů. Když je v nápoji více než 10% sacharidů, dochází k výrazně pomalejší absorpci nápoje, a tím dojde i k pozdějšímu dodání energie do organismu. Příliš sladký nápoj na sebe váže mnoho vody a při samotném výkonu bude naopak organismus dehydrovat. Budeme-li ho konzumovat v nadměrné míře, pomůže nám k nástupu hyperglykemie a namísto osvěžení přijde opět útlum s pocitem těžkosti a nevolnosti. Nápoj konzumovaný v průběhu jízdy by měl tedy být hypotonický.

Jak správně doplňovat tekutiny při výkonu?
Zde platí jednoduchá pravidla, kterými předejdete možným úskalím při sportování. S nápoji a jejich doplňováním začněte již z rána při snídani. Po celý den pijte dříve, než budete mít pocit sucha v ústech. Někdo toho vypije více, někdo méně. Pro správnou hydrataci neexistuje vzorec, vše závisí na prostředí, teplotě a aktivitě, kterou tělo zrovna provozuje. Před samotným výkonem je vhodné tělo řádně s předstihem zavodnit a při výkonu tekutiny ideálně každých deset minut, po malých doušcích doplňovat. Lepší je častěji než jednou za čas ve větším množství.

Je to zejména proto, že nejsme schopni velké množství tekutin vstřebat. Proto je třeba pozvolna od začátku zatížení tekutiny stále doplňovat. Vhodný je již zmiňovaný hypotonický nápoj.

Proč doplníme sacharidy po výkonu a vynecháme kofein a alkohol?
Poslední část patří oblíbeným kofeinovým pomocníkům a alkoholu. Jestliže se chcete vyhnout dehydrataci a možnému nástupu křečí, kofein při výkonu vynechte. Pomůžete tím výrazně i metabolismu, který nebude zbytečně překyselen a pro stimulaci organismu i mnohdy přetížen, a vy budete na trénink i další den výrazně svěžejší.

Posledních deset až dvacet minut tréninku nechte prostor pro volné kompenzační zatížení, které pomůže organismu odplavit část nahromaděné kyseliny mléčné ve svalech, a urychlíte tím celkovou regeneraci. Poté doplňujte sacharidy ideálně v tekuté formě. Optimálně vynechejte oblíbené pivo a snažte se organismus co nejvíce zavodnit nápoji s obsahem sacharidů.

Když se rozhodnete odměnit se nápojem obohaceným o alkohol, namísto nástupu regenerace dojde opět k zatížení metabolismu a váš již tak unavený organismus namísto všech nahromaděných škodlivin začne odbourávat metabolické alkoholové zlo.

Alkohol nabourá a oddálí nejen regeneraci, ale zabrání i novotvorbě glykogenu a doplňování ztracených tekutin, a tělo dehydratuje. Proto při sportování i pro energetickou bohatost alkohol a stimulanty vynechejte a dopřejte tělu rychlé doplnění ztracené energie ze sportovního regeneračního nápoje.

Vojtěch Beran

Absolvent fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Dlouhodobá aktivní činnost ve vrcholové cyklistice (1993 - 2004 ASC Dukla Praha, závodník). Aktivní sportovec se znalostmi v oblasti trenérství, výživy, regeneračních procedur a východní medicíny.
Zaměření
Trenér I. třídy - cyklistika (absolvované na UK FTVS, VŠ), trenérská praxe od 2004 (Dukla Praha, dále vlastní klub CK Alltraining.cz).
Specializace na trénink s využitím wattového výkonu (I. Diplomová práce o wattech v ČR, 2007)

ISODRINX od NUTRENDU (750 ml, 35 Kč)

Nutrend

Hotový isotonický nápoj ve čtyřech různých příchutích. Je ideálním řešením pro hydrataci a doplňování energie během intenzivní zátěže s délkou trvání do 60 minut. Obsahuje speciální druh sacharidu – isomaltulózu (Palatinose TM), který se pozvolna vstřebává a dodává velké množství energie. ISODRINX vám pomůže doplnit energii, ztracené tekutiny a minerály.

Je vyráběn z vody nejvyšší kvality zn. Horský pramen.

Příchutě: pomeranč, citron, mix berry, cool

CARNITINE ACTIVITY DRINK with caffeine od NUTRENDU

Nutrend

NUTREND CARNITINE ACTIVITY DRINK with caffeine je osvěžující hotový nápoj bez cukru s obsahem L-karnitinu (1000 mg) a s přídavkem energizujících látek, jako jsou kofein a taurin. Tento nápoj je ideálním pomocníkem pro podporu vašeho fyzického výkonu.

CARNITINE ACTIVITY DRINK with caffeine efektivně pomáhá s důležitou hydratací organismu během zátěže. Díky lehké a osvěžující chuti vám bude chutnat a vy během zátěže nebudete zapomínat tekutiny doplňovat.

CARNITINE ACTIVITY DRINK with caffeine

  • vyrobeno z pramenité vody HORSKÝ PRAMEN
  • ergonomická láhev se sport lockem
  • obsahuje L-karnitin, kofein a taurin

Doporučené dávkování produktu CARNITINE ACTIVITY DRINK with caffeine: 
Pro podporu fyzického výkonu začněte popíjet cca 20-30 minut před aktivitou. Pak pokračujte v pravidelném popíjení během aktivity. Během 60 minutové zátěže byste měli vypít minimálně 500 ml. Optimálně pak právě 750 ml.

Více na www.nutrend.cz

Reklama