V parných letních potřebuje zahrada a trávník pravidelnou vláhu. Co když ale nemáte chuť trávit tolik času zaléváním? Díky systému automatického zavlažování můžete konve i hadice odložit, moderní technika udělá veškerou práci za vás.

Automatické zavlažování má celou řadu výhod. Nemusíte už tahat těžké konve s vodou nebo bojovat se zamotanou či zkroucenou hadicí. Největším přínosem je ale docílení optimální závlahy na celém přesně vymezeném prostoru. Díky automatické závlaze vám odpadne starost o zahradu pokaždé, když pojedete na pracovní cestu či na dovolenou. Nemusíte ani brzo ráno vstávat, abyste zahradu zalili dříve, než začne svítit slunce - lze snadno nastavit přesný čas spuštění zavlažování. Podle zlatého pravidla je nejlepší zavlažovat ráno, případně večer či v noci. Z chladné půdy se odpaří méně vody, naopak během dne se voda odpařuje rychleji a její spotřeba může vzrůst až o 30%. Automatické zavlažování představuje ideální řešení jak docílit výrazně nižšího účtu za spotřebu vody. Počáteční investice se velmi rychle vrátí, automatická závlaha zajistí až 40% úsporu při zalévání zahrady. 

garedna

Připadá vám systém automatického zavlažování příliš složitý? Nebojte se, zvládne si ho navrhnout i zahradnický začátečník. K naplánování vám skvěle poslouží například unikátní aplikace My Garden, která je zdarma přístupná na www.gardena.cz. Nejprve nakreslíte zahradu a poté využijte plánovač k výběru takové závlahy, která se nejlépe hodí do vaší zahrady. Stačí kliknout na jediné tlačítko a je hotovo. Všechny návrhy si můžete online uložit a editovat podle potřeby. V okamžiku, kdy máte zahradu a zavlačovací systém naplánované, pak jednoduše vytisknete seznam výrobků, který pro něj budete potřebovat, schémata a průvodce instalací.

gardena2Obecně platí, že si můžete vybrat mezi nadzemními a podzemními systémy automatického zavlažování. Pro malé a jednoduché travnaté plochy stačí mobilní nadzemní systém závlahy, který lze kdykoli a jednoduše přemístit. Na výběr jsou, v závislosti na velikosti a tvaru zavlažované plochy, čtyřplošné, kruhové a víceplošné zadešťovače. Pro větší a složitější plochy je naopak vhodnější podzemní závlaha, která představuje jasnou volby v případě, že chcete zavlažovače diskrétně ukrýt pod povrch. Klasickým příkladem nadzemního zavlažovače je třeba Gardena ZoomMax, který se spolehlivě postará o plochu od 9 do 216 čtverečních metrů.

K systému automatického zavlažování si můžete pořídit řadu vychytávek, které zalévání vaší zahrady ještě více zefektivní a sníží potřebu vody. Třeba dešťový senzor a čidlo půdní vlhkosti zajistí, že vaše rostliny dostanou jen tolik vody, kolik opravdu potřebují.

Pokud jsme vás nepřesvědčili k pořízení automatické závlahy, ale přesto chcete docílit snížení účtu za vodu na zahradě, můžete si opatřit průtokoměr. Ten zabrání nejen plýtvání vody, ale i zbytečnému přelévání rostlin. Stačí ho jen nasadit na hadici a okamžitě dostanete přesný pohled o spotřebě vody za den, sezonu či o spotřebě za jedno zavlažování. Zařízení vám dá i přehled o průtoku vody v litrech za minutu. Díky tomu můžete rychle zareagovat a přizpůsobit množství vody odpovídajícím způsobem.

gardena4

 

Aby vaše rostliny v létě neuvadly, potřebují hodně vody. Jak moc a jak často by tedy měly být zavlažovány?

  • Pravidlo č. 1: Udržujte stálou vlhkost

Většina rostlin je závislá na vlhkosti. Nicméně mírné vysušení před zaléváním podporuje růst kořenů rostlin.

  • Pravidlo č. 2: Zavlažujte méně často, ale důkladně

U květinových záhonků jsou jedno až dvě zavlažování týdně obvykle dostačující. Lepší je zavlažovat méně často a velkým množstvím vody než často s malým množstvím vody.

  • Pravidlo č. 3: Zavlažujte pozdě večer nebo brzy ráno

Když budete zavlažovat chladnou půdu večer nebo v noci, odpaří se méně vody, než když budete zavlažovat horkou půdu během dne. Rostliny se také mohou dostatečně zásobit vodou před nadcházejícím teplým dnem.

  • Pravidlo č. 4: Udržujte listy suché

Pokud listy zůstanou mokré přes noc, může to vést k různým chorobám. Listy, které jsou mokré na slunci, zase mohou být spáleny (kapky vody na listech působí jako lupa).

  • Pravidlo č. 5: Dávkujte vodu správně

Množství vody musí být dostatečné na to, aby dosáhlo ke kořenům. Pokud je jí příliš málo, pokryje jen pár vrchních centimetrů, případně se k nim nedostane vůbec - např. když půdu pokrývá kompost. Požadavek na vhodné zavlažování také znamená, že plodiny jsou obzvláště závislé na rovnoměrně vlhké půdě až do doby, kdy jsou jejich plodiny zralé ke sklizni (např.: formování kořenů a hlíz [mrkev, brambory], listů [bazalka, polníček], hlávek [květák, salát], lusků [fazole] nebo ovoce [rajčata, ovoce]).

  • Pravidlo č. 6: Dodejte větší množství vody po částech

Voda potřebuje do půdy chvilku prosakovat. Aby vzácná voda neodtékala ze záhonku nepoužitá, je lepší zavlažovat opakovaně po dávkách.

  • Pravidlo č. 7: Zavlažujte cíleně, ale celou oblast

Zavlažování pouze jednoho místa vede k jednostrannému růstu kořenů a tím ke zhoršení vstřebávání živin z půdy. Proto vždy zavlažujte kolem rostliny a distribuujte vodu po celé oblasti zavlažování.

  • Pravidlo č. 8: Zavlažujte úsporně

Zavlažujte jen tolik, kolik je potřeba. Vše si ulehčíte systémem automatického zavlažování v kombinaci s čidlem půdní vlhkosti - na záhoncích, na balkóně a na trávníku.

  • Pravidlo č. 9: Vyvarujte se přemokření

Přemokření znemožňuje kořenům dýchat vzduch z půdy - kořenové buňky se bez kyslíku utopí.

  • Pravidlo č. 10: Používejte kvalitní, hlinitou půdu

Půda bohatá na jílové minerály díky svým vlastnostem udržuje vodu v půdě lépe a rovnoměrněji. Ve vlhkém létě a v zimě zajistěte odvod vody, abyste zabránili přemokření.

Další tipy pro péči o zahradu naleznete v zahradním magazínu Gardena.

průtokoměr Gardena

Reklama