Dýchání je naše přirozenost, přesto jej málokdo provádí správně. Tím si ale škodíme a v případě těhotných žen to platí dvojnásob. Kyslíkem totiž zásobí i své nenarozené miminko. O dýchání v běžném životě i v jiném stavu jsem si povídala s Magdalenou Mikulandovou, porodní asistentkou a zakladatelkou Studia pro ženy.

Jak by mělo správně vypadat dýchání?
Co se týče běžného dýchání, u mužů jde o břišní, u žen o hrudní. Je to dáno tím, že ženy jsou geneticky připravené na těhotenství a porod. Vědí, že břicho nebudou moci v určité fázi k dýchání používat. Přesto se v poslední době rozdíly mezi dýcháním mužů a žen trochu stírají. Velká část populace dýchá špatně. Žije hektický život, který není propojený s fyzickou aktivitou, jezdí autem, hodně jedí, mají sedavé zaměstnání. Všichni, muži i ženy, dýchají povrchově, málo a špatně, často s otevřenou pusou.

Proč je špatně dýchat s otevřenou pusou? A jak tedy vypadá správné dýchání?
Správně je nádech nosem a výdech pusou. V nose totiž máme sliznici s takovými štětinkami, které nám zadrží devadesát procent veškerých nečistot z ovzduší. Když tedy dýcháme přes pusu, jde vše rovnou do průdušek a do plic. Při dýchání přes nos má navíc vzduch čas ohřát se, aby přišel do plic vhodně teplý.

Dobrá, nádech nosem chápu. Ale proč musí být výdech pusou?
Výdech pusou je důležitý zase proto, abychom nozdry používali jen směrem dovnitř, ne na druhou stranu. Potřebujeme totiž jeden směr štětinek, jinak je sliznice v nose hodně zatěžovaná. Má to obrovský význam.

dychanivelke

Existuje tedy nějaká rada, jak se naučit dýchat správně?
Abychom se rozdýchali, je prima položit si ruce na strany spodních žeber a hluboce se nadechovat nosem. Až ucítíme, jak se nám ruce na žebrech otevírají. Při výdechu pusou zase naopak cítíme, že žebra dáváme k sobě. Výdech i nádech by měl být veliký, široký, hluboký. Pro otevření plic je dobré lehnout si na záda a cvičit dýchání každý den. Stáčí pět až sedm minut. Když už trochu dýchat umíme, je dobré dát ruce z žeber a dýchání podpořit jejich rozpřažením.

Na dýchání bychom se asi měli při jeho nácviku soustředit, že?
Nepochybně! Síla myšlenky je určující. Člověk je především duch, energie v těle, ne hmota, ač ta je vidět hned v první chvíli. Obecně platí, že když myslíte na to, co děláte, máte mnohem lepší výsledek. Třeba i u obyčejného cvičení břišních svalů máte až o čtyřicet procent lepší výkonnost svalů, pokud na ně myslíte. Jiné to už je, když při něm přemýšlíte třeba o nákupu, byť ten cvik provádíte stejně, jako kdokoli jiný.

Asi záleží i na správném držení těla. Lze bez něj správně dýchat?
Pokud jsme skrčení, shrbení, máme vypouklé břicho, nemáme možnost na správné dýchání otevřít hrudník. Takže ramena dozadu, skoro jako bychom se chtěli dotknout lopatkami. Když to uděláme, cítíme, jak se nám uvolní veškeré malé svaly na zádech, které jinak bývají stažené. Dnešní doba nás zkrátka od přirozeného způsobu života i dýchání odvádí. Dříve šli lidé na pole, makali a dýchalo se jim jinak. Když sedíme deset hodin u počítače, od toho to potom vypadá.

Jaké dopady na naše tělo má povrchové dýchání?
Není pro tělo dostatečné, správně ho neokysličí a mohou vznikat různé potíže, které ale běžný člověk přisuzuje něčemu jinému. Spousta věcí, které nazýváme civilizačními chorobami, ať už jsou to bolesti zad, břicha, velké břicho, bolesti hlavy, dušnost, hrbení se, to všechno většinou pramení z úplně základního prvotního problému. A tím je špatné dýchání, ale i třeba sezení, ležení, chůze… Nad tím bychom se měli zamyslet.

Špatným dýcháním si asi také snižujeme i kapacitu plic?
Jednoznačně! Lidé s tím mívají potíže, vitální kapacita plic bývá snížená, přestože nemají žádné zdravotní problémy. Ani s průduškami, ani s plícemi.

Dýchání má určitě vliv i na těhotenství a porod. Liší se nějak v této době?
Jiné dýchání je v běžném životě a jiné v těhotenství. Jak žena dýchá, tak dostává kyslík i její dítě. Obrovskou roli ale začne dýchání ženy hrát v kritické situaci, tedy při porodu. Ačkoli jsou na něj žena i dítě připraveni a je přirozený. Jenže dnes už ženy neumí rodit přirozeně, nepoužívají své pudy. Ve chvíli, kdy je mají použít, nastane problém. Pokud se žena nenaučí správně dýchat a na porodním sále se sama přidušuje obavami nebo stresem, dostává málo kyslíku i dítě při cestě porodním tunelem. Poznáme to na CTG. Vidíme, že začne snižovat pulz, protože šetří kyslíkem. Když ale žena umí dobře dýchat, je to i při porodu poloviční cesta k úspěchu.

breath

Zdroj foto: Shutterstock

Jak by tedy měla při porodu správně dýchat?
To je velmi těžké na dálku vysvětlit. Vždy nabádám ženy, aby byly schopné alespoň párkrát někam zajít a naučit se to. Je to totiž obrovsky důležitá věc, kterou je možné odvrátit tři čtvrtě problémů u porodu. Ale tak alespoň velmi obecně. Žena se musí naučit mělké psí dýchání, které je potřebné při přípravě na porod, a také správné hluboké nádechy pro druhou dobu porodní a pro tlačení. A to je velký rozdíl.

Jestliže ženě v břiše roste dítě, přechází z břišního dýchání do hrudního. Břicho ji totiž nepustí. Přesto je důležité, aby dýchání takzvaně do břicha, které je o mentálním propojení, ovládala. Je důležité na začátku porodu i při menstruačních bolestech. Díky němu se více prokrví a ohřeje oblast břišní dutinu a dělohy. A každá žena dobře ví, jak něco teplého na břiše dokáže ulevit. A to samé je i u porodu. Kontrakce je podobný pocit, jako menstruační bolest. Takže když mají ženy kontrakce po 10 minutách, říkám jim, buďte doma, choďte, nadechujte do břicha, vydechujte z břicha. Na začátku to stačí. Postupem času už je dobré vzít si něco teplého, vlézt si do sprchy. Není to ale tak jednoduché, neberte to jako návod. Jen poukazuji na to, že i tohle je věda. Ne že bych ji z toho chtěla dělat, dýchání by mělo být přirozenou věcí, ale není tomu tak.

A nestačí vysvětlit ženě, jak dýchat, těsně před porodem?
To je dané povahou. Žena si musí být schopná i v krizové situaci říci: jo tohle dává smysl, budu to tak dělat. Jenže spousta žen, které neumí používat pud, dojdou v určité chvíli k obavě, stresu a přestanou přijímat informace. Začnou panikařit a můžete jim vyprávět cokoli. Neposlouchají vás, pošlou vás někam. Proto je lepší chodit na kurzy dříve, kdy jsou ještě v klidu a lépe se vše naučí. U porodu pak jako když to najdou. Ano, žena je přirozeně připravena rodit. Dnešní civilizace ji ale přivedla do polohy, kdy je pro ni vše přirozené na obtíž. Sleduje, jestli má k porodu dobře oholené nohy, jaké si vzala kalhotky, ale že jí odteče plodová voda, jí přijde hanba. Trošku přeháním, ale i s těmito příběhy se setkávám. Civilizace je úžasná, ale ničí přirozenost člověčenství. Nemůžeme ale vše přirozené vytěsnit, jinak vymřeme.

Magdalena Mikulandová začínala v roce 1987 na porodních a operačních gynekologických sálech karlovarské nemocnice jako porodní asistentka a sálová sestra. V roce 1993 se stala soukromou porodní asistentkou a založila Studio pro ženy. Jako jedna z prvních v ČR začala měnitpřístup v chápání a v celkovém přístupu k těhotné a rodící ženě. Více se dočtete ZDE.

Čtěte také:

Reklama