Správné čištění zubů a péče o jejich vzhled je nedílnou součástí osobní hygieny, zvláště pak v dnešní době, kdy stále významnější roli přisuzujeme nejen zdraví ústní dutiny, ale také její estetické stránce. Počáteční slůvko – správné – musíme zdůraznit, protože při chybné nebo nedokonalé technice čištění nebude naše snaha efektivní. Zkusme se proto podívat, na co bychom se měli soustředit.
Hned na začátku si připomeňme, že příčinou kazivosti zubů, hlavně jejich postupného uvolňování a následné ztráty, je zubní povlak a následně zubní kámen. Bez zubního plaku a kamene zub nemůže onemocnět. Abychom pochopili, jaký dosah má kvalita péče na stav ústní dutiny, popíšeme si nejprve v krátkosti stavbu zubu.
Přibližme si anatomii
Zub je pevně zasazen do kosti, která je od dutiny ústní oddělena dásní. Dáseň přiléhá pevně k zubu kolem celého jeho obvodu. Toto pevné spojení najdeme mírně pod viditelným okrajem dásně. Tím vzniká mezi dásní a zubem mělký žlábek.
Uvedené změny ztěžují a často zcela znemožňují odstranění zubního povlaku v těchto těžko dostupných místech. Postupem času dochází k přeměně neodstraněného měkkého zubního plaku v tvrdý zubní kámen, který pevně lpí na povrchu zubu a ztěžuje odstranění zubního plaku. Zubní kámen lze odstranit pouze v ordinaci zubního lékaře speciálními nástroji.
Z toho všeho vyplývá, že nejvíce destruktivní pochody budou probíhat na těch místech zubu, jež jsou těžko nebo zcela nepřístupná pro běžné pomůcky, jako jsou zubní kartáčky. Tato místa se nazývají mezizubní prostory.
V poslední době se také mluví o možném vlivu zánětu parodontu, způsobeného neefektivním odstraňováním zubního povlaku, na vznik onemocnění srdce a cév, čímž nabývá správné čištění zubů dále na významu.
Kdy je na řadě mezizubní kartáček TePe
Jaké potřebujete vy pro své zuby, určí váš ošetřující zubní lékař nebo dentální hygienistka. Ti vám také poskytnou odbornou instruktáž na pracovním modelu chrupu a především pomohou s nácvikem manipulace s mezizubním kartáčkem ve vašich ústech.
Výměna za dentální nit
Technika čištění mezizubí GUM Easy Floss zubním vláknem spočívá ve stírání povlaku z povrchu zubu ve vertikálním směru, nikoliv v horizontálním pilovitém pohybu. I tady vám se správnou technikou pomohou odborníci.
K dostání jsou vlákna voskovaná a nevoskovaná, z nichž každé má své výhody a nevýhody. Pro začátečníky (zvláště pro děti) je šikovný držáček na vlákno, který snižuje nebezpečí poranění dásně. Je ovšem méně účinný než fixování prsty, kterými můžete vlákno kolem zubu obemknout a tím setřít povlak z větší plochy.
Zdravé dásně
K vyčištění mezizubního prostoru postačí jednou denně jednou až dvakrát protáhnout mezizubní kartáček a zubní nit mezizubím. Z počátku zduřelá zarudlá zánětlivá dáseň po vytažení mezizubního kartáčku z mezizubí krvácí. Není to však způsobeno poraněním dásně kartáčkem, ale poškozením dásně produkty zubního plaku. Již po několika dnech krvácení ustupuje a snižuje se i zápach z úst, který způsobují rozpadové produkty zubního plaku. Mění se i vzhled dásně. Dáseň postupně nabývá bledě růžové barvy s jemným dolíčkováním na povrchu. To jsou známky zdravé dásně.
Rada na závěr
Podobně jako pro mezizubní kartáček platí i pro zubní vlákno, klasický zubní kartáček TePe a další pomůcky zubní hygieny, že pouhé jejich vlastnění a používání bez odborného výkladu není zárukou úspěchu . Nesprávným výběrem nebo používáním se značně snižuje jejich účinnost a manipulace s nimi je obtížnější.
Nový komentář
Komentáře
Od jisté doby používám mezizubní kartáčky a žasnu, jaký bordel s nimi po čištění obyč.kartáčkem ještě vymetu...Vadí mi jejich krátká životnost a vysoká cena.I když zrovna dneska jsem si je koupila v DM drogerii za slušnou cenu (59,-Kč asi 8 ks)..Uvidím, jak budou sloužit
Louisa — #4 Mně řekl zubař, že dentální nit je na prd. Tak nevím, nevím
... Ať si koupím to a támhle to a blablabla...A také mi vysvětlil, že si neumím pořádně zuby čistit. Chtěla jsem po něm vysvětlení, proč mám ještě plnou pusu vlastních zubů v mém věku. Byl pohotový a vysvětlil mi to tím, že mi polovinu života ošetřovala zuby jeho máma.
Sice jsou v článku nějaké nepřesnosti, ale jinak dobrý, že se o tom píše. I když zrovna TE-PE není vhodný pro všechny pacienty, nicméně zde je to zřejmě asi jako reklama.
Josephine — #2 Já naštěstí na kazy netrpím, naposled před 10 lety. Ale čistím zuby pořádně právě kvůli těm dásním.
Taky čistím :-) A myslím, že je výchovné platit u zubaře za každou plombu. Od té doby, co jsem si sem tam jednu zaplatila, se mnohem víc snažím a vrtání už jsem neabsolvovala tak 2 roky.
Byla jsem poprvé u dentální hygienistky (mmch mi sdělila, že každý, kdo k ní poprvé přijde, má zánět dásní, protože si blbě čistí zuby), kterážto mi doporučila nejmenší velikost těchto kartáčků. A já to tam prostě nenarvu. Je to utrpení. Asi budu muset přejít na nit... Ta se prej používá v případě, kdy člověk nenarve mezi zuby ani ten nejmenší mezi-kartáček. A od ní vím, že cídit zuby opravdu ze všech stran je mega důležitý, ptž takhle začíná paradontoza...