teeth

Víme, že si musíme zuby čistit z důvodu usazování plaku na zubech. Jedná se o měkký nános, který je tvořen některými bakteriemi ústní dutiny. Pevně lpí na zubu, ale je možné ho mechanicky odstranit.

Co asi nevíte, je, že druhým místem nejčastějšího výskytu zubního povlaku je dolní třetina zubní korunky - místo dásňového žlábku. Stejně jako v mezizubním prostoru je nejefektivnějším prevencí mechanické odstranění povlaku, a to měkkým nebo extra měkkým kartáčkem.

V současné době se nejefektivnější jeví tzv. Bassova intrasulkulární (nitrožlábková ) technika. Při ní je důležité použít kartáček měkký nebo extra měkký proto, aby na jeho přitlačení nebylo nutné vyvinout nadměrnou sílu. Pokud bude kartáček středně tvrdý či tvrdý, hrozí při jejich dlouhodobém používání vznik různých defektů a zvýšené citlivosti zubů.

E-Zubař je vzdělávací seriál Orbit klubu o dentální hygieně. Společně se zubním lékařem Davidem Uriem a dentální hygienistkou Anetou Plocovou se během 14 dílů dozvíte, jak správně pečovat o váš chrup, a tím zamezit vzniku zubního kazu a dalším onemocněním.

„Správnou techniku použití klasického kartáčku je bezpodmínečně nutné opakovaně nacvičit s lékařem nebo hygienistkou. Jen to vede k efektivnímu používání této pomůcky,“ dodává stomatolog.

Vlákna kartáčku se zavádějí do dásňového žlábku (mezi dáseň a zub) šikmo pod úhlem cca 45 stupňů. Následně kartáčkem provádějte krouživé pohyby opakovaně na jednom místě. Začněte od vnějších plošek zadních zubů a pokračujte postupně na druhou stranu oblouku. Totéž opakujte z vnitřní strany. Vlákna kartáčku stále směřují do dásňového žlábku. Stejný postup platí pro protilehlou čelist.

Z počátku nácviku doporučujeme kontrolovat správnou pozici vláken kartáčku ve směru k dásňovému žlábku v zrcadle. Postupně je možné kontrolovat správné přiložení kartáčku podle získaného pocitu. To umožňuje „přenést“ čištění „klasickým“ kartáčkem od zrcadla, mimo koupelnu k jiným činnostem, při kterých nebudeme vnímat péči o chrup jako zbytečnou ztrátu času.

Jak na to?

Čistíte si chrup a ústní dutinu správně?