Vhodná výživa člověka zajišťuje dodání všech živin, vitaminů a minerálních látek nezbytných pro existenci organismu. Je základní podmínkou života – zajišťuje běh všech metabolických procesů. Spolu se složením stravy ovlivňuje výživa zdraví a následně i délku života až ze 40 %. Je jen na nás, jak svému zdravotnímu stavu prospějeme nebo ho naopak zhoršíme.

strava

Základní živiny nepostradatelné pro organismus jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Bílkoviny neboli proteiny jsou základním stavebním materiálem v lidském těle, jsou nutné pro chod všech metabolických pochodů. Bílkoviny obsahuje zejména maso, mléčné výrobky, sýry, vejce, obiloviny a luštěniny.

Sacharidy jsou zdrojem energie pro všechny základní životní funkce. Můžeme je dělit na jednoduché cukry – „prázdné kalorie“ a polysacharidy, které jsou prospěšnější, dále se štěpí a lépe sytí. Nadměrné konzumaci cukru bychom se ale měli vyvarovat, protože nadbytečné sacharidy se v těle přeměňují na tukové zásoby.

Doporučený denní příjem přidaných cukrů (pro ženu se sedavým zaměstnáním) by neměl překročit 50 g. To je tolik, jako obsahuje jedna tabulka mléčné čokolády, 200 g sušenek nebo 500 g ovocného jogurtu.

Tuky tvoří energetickou rezervu našeho těla a jsou nezbytné pro vstřebávání některých vitaminů a také zdrojem esenciálních mastných kyselin nepostradatelných pro chod organismu. Pamatovat bychom ovšem měli na to, že pro tělo příznivé jsou pouze nenasycené mastné kyseliny, jejichž příjem bychom měli zvýšit. Naopak omezovat bychom se měli v konzumaci nasycených mastných kyselin kromě ryb.

Kde děláme při svém stravování chyby?

 • Nesnídáme
 • Na jídlo si nevyhradíme dostatek času
 • Jíme příliš rychle
 • Během jídla provozujeme i další činnosti, jíme při práci u počítače, při sledování televize
 • Nejíme pravidelně a některá jídla během dne vynecháváme
Doporučený denní příjem nasycených mastných kyselin (pro ženu se sedavým zaměstnáním) by neměl překročit 20 g.

Nejíme pouze při pocitu hladu, ale spouštěčem jsou jiné vnější a vnitřní podněty

Výživová doporučení

 • Udržujte přiměřenou stálou tělesnou hmotnost
 • Jezte pestrou stravu
 • Do jídelníčku zařaďte cereální potraviny
 • Pravidelně snídejte
 • Omezte příjem tuků, zejména nasycených mastných kyselin
 • Omezte příjem přidaných cukrů
 • ·Snižte příjem soli
 • Zvyšte příjem vlákniny
 • Jezte dostatek zeleniny a ovoce
 • Denně konzumujte mléčné výrobky
 • Zařaďte do svého jídelníčku ryby a luštěniny
 • ·Sledujte složení potravin
 • Hlídejte si pitný režim

Sestavit si vhodně jídelníček není nijak složité, chce to jen dodržovat několik málo zásad. Nejdůležitější je mít doma i v práci kvalitní a chutné suroviny a dbát na pravidelnost a pestrost stravy. Optimálně jezte 3-5 x denně, nevynechávejte hlavní jídla a především snídejte každý den! Velmi vhodné je sestavit si jídelníček dopředu na následující den a případně si připravit oběd do krabičky. Nezapomínejte si na svačinu vzít ovoce, zeleninu a mléčné výrobky. Mějte vždy po ruce dostatek tekutin (voda, neslazený čaj).

strava

Správná snídaně – základ zdravého jídelníčku

Rozložení stravy
Snídaně 20 % denního příjmu
Svačina 5-10 % denního příjmu
Oběd 35 % denního příjmu
Svačina 5-10 % denního příjmu
Večeře 25-30 % denního příjmu

Jednou z nejdůležitějších zásad zdravého stravování je jeho pravidelnost. Snídani nikdy nevynechávejte! Zdravá a vyvážená snídaně by měla tvořit 20 % denní dávky energie. Pro člověka se sedavým zaměstnáním tedy cca 1600 kJ.

Co by snídaně měla obsahovat?

 • Polysacharidy (zejména celozrnné pečivo nebo snídaňové cereálie s podílem celozrnné složky)
 • Bílkoviny (mléčné výrobky – jogurt, sýr, tvaroh, vejce, libová šunka)
 • Kvalitní tuky (kvalitní margaríny, občas máslo, ořechy)
 • Ovoce a zelenina
Vhodným doplňkem snídaně je vždy zelenina, případně ovoce. Denní porce ovoce by měla činit 200 g, zeleniny minimálně 400 g.

Tekutiny (neslazený čaj, káva, voda)

Snídaně je základ nejen při hubnutí. Správné složení tohoto jídla může ovlivnit celý den. Ráno si můžeme bez obav a výčitek dopřát sladkou snídani, povolen je o něco vyšší příjem sacharidů než v druhé polovině dne.

strava

Nejen během snižování váhy je největší chybou nesnídat. Po noci, kdy tělo odpočívá, hladina cukru v krvi je vyrovnaná a množství inzulinu vyloučeného slinivkou břišní je nízké, možná opravdu nemáte hlad, ale nejíst pravidelně a nechávat mezi jídly dlouhou pauzu je pro hubnutí z mnoha důvodů nevýhodné. Tělo je po dlouhé noci připraveno přijmout energii, která slouží pro aktivitu celého dne.

Mnoho lidí s nadváhou nesnídá, protože se domnívá, že když vynechají toto jídlo, šetří kalorie a sníží energetický příjem. Tito lidé si už ale neuvědomují, že hladový člověk sní při dalším jídle daleko větší porci, která mu bohatě vynahradí i jídlo vynechané.

Lidé, kteří pravidelně a správně snídají, mají větší šanci udržet si dlouhodobě linii.

Zda vás snídaně příjemně nasytí a bude pozitivním startem do nového dne, záleží jen na jejím složení. Nevhodné je po ránu konzumovat potraviny s vysokým glykemickým indexem, kam můžeme zařadit třeba bílé pečivo s čokoládovou pomazánkou nebo džemem. V takovém případě může dojít k nárazovému vyloučení inzulinu, který je následován hypoglykemií a pocitem hladu. „Glykemická houpačka“ má za následek celodenní ujídání sladkostí s možnými pocity podrážděnosti.

Tipem na vhodnou snídani je například 30 g cereálií Nestlé FITNESS® s porcí odtučněného mléka nebo polotučným bílým jogurtem. Díky vylepšené receptuře nyní cereálie Nestlé FITNESS® Original obsahují o 30 % méně cukru, více celozrnné mouky a zůstávají přitom bez přidaných umělých sladidel. Přitom si zachovaly svoji

strava

Pokud ke snídani zvolíte misku cereálií s jogurtem, ušetříte například oproti rohlíku s máslem a salámem až 900 kJ v jedné porci. Stejně tak čokoládový muffin nebo krajíc chleba s máslem a džemem jsou ve srovnání s cereáliemi kaloricky velmi vydatné. Muffin navíc obsahuje 2x více cukru a 3x více tuku než porce cereálií. V té by mělo být okolo 30 g cereálií a důležité je doplnit cereální snídani mlékem, jogurtem nebo netučným tvarohem. Tím se sníží výsledný glykemický index pokrmu a tělo načerpá potřebné bílkoviny. Prakticky to znamená, že mléčné výrobky zajistí déle trvající pocit sytosti a hlad nepřijde tak rychle.

strava

Jeden čokoládový muffin obsahuje 2x více cukru a 3x více tuku než porce cereálií s polotučným jogurtem.
Reklama