Každý majitel chce dopřát svému psímu či kočičímu mazlíčkovi tu nejlepší péči, která mu zajistí dlouhý a spokojený život. Často však zapomínáme na to nejdůležitější – ústní hygienu. Správná ústní péče nechrání jenom chrup vašich zvířecích přátel, ale napomáhá předcházet také onemocněním imunitního systému a zejména u psů onemocnění srdce, ledvin a jater. Jaké jsou tedy zásady správné ústní hygieny vašich psích a kočičích miláčků?

Pravidelnost
Jedním z nejdůležitějších faktorů je vytvořit z čištění chrupu vašeho domácího mazlíčka pravidelný rituál. Pes i kočka budou čištění očekávat a nebudete s nimi muset svádět každodenní boj kdo z koho. Vhodné je podporovat spolupráci na každodenním čištění zoubků nějakou odměnou, Může to být procházka nebo i pamlsek, který obzvláště ocení především vaši kočičí parťáci, s nimiž bývá u zubní hygieny zpravidla největší potíže.

Tropiclean fresh breath Drops

Funkční zubní kartáček a zubní pasta
Ideálními pomůckami na čištění zoubků jsou zubní kartáček a zubní pasta. Funkční kartáček by měl velikostně vždy odpovídat velikosti tlamy vašeho zvířete, vyvarujte se proto příliš velkým či naopak příliš malým zubním kartáčkům. Nejdůležitější vlastností kartáčku by pak měly být velmi jemné a husté štětiny. Se svými zvířecími miláčky nikdy nesdílejte pastu. Zubní pasta pro člověka obsahuje vysoký obsah fluoru a mnoho jiných látek, které psi ani kočky nejsou schopni strávit. Vybírejte proto vždy ve specializovaných obchodech pro zvířata, kde najdete pasty s nízkým obsahem fluoru obsahující chuťová korigencia. Díky tomuto složení tak vašim zvířecím parťákům zaručeně zachutnají.

Pochutiny do zdravé ústní dutiny
Jako prevence před obtíži se zuby mohou dobře posloužit i nejrůznější speciální dentální pamlsky, které vašim mazlíčkům nejenom zachutnají, ale hlavně udělají část práce za vás. Speciální dentální pamlsky a velké granule totiž nutí vaše zvířecí parťáky více kousat, díky čemuž si sami odstraní většinu zubního plaku.

Příznaky, že je něco v nepořádku
Prvním příznakem toho, že ústní dutina vašeho mazlíčka není zrovna v té nejlepší kondici, je nepříjemný zápach z tlamy. Dalším znakem může být i nadměrné slinění a posledním, alarmujícím signálem může být odmítání stravy. Je-li pro vašeho psa či kočku obtížné přijímat stravu, či se jí dokonce vyhýbá, měli byste neprodleně navštívit veterináře.

Když jsou příznaky ignorovány…
Nevěnujete-li dostatečnou pozornost prvním příznakům onemocnění chrupu vašeho domácího mazlíčka, dochází u něj k postupnému rozvíjení zánětu dásně a závěsného aparátu, který povětšinou končí uvolněním zubu a jeho vypadnutím. Samotné vypadnutí zubu však není to nejhorší. Těžké záněty se mohou rozšířit až na čelistní kost, což může způsobit její zlomení. Bakterie se pak dále mohou šířit do dutiny nosní a obzvláště u starších psů může dojít v důsledku chronické infekce k onemocnění srdce, ledvin a jater.

Tipy, jak problémům se zoubky předcházet
Udělejte z čištění ústní dutiny pravidelný rituál, za nějž svého domácího mazlíčka odměníte, on pak s vámi bude lépe spolupracovat. Nezapomínejte na chrup svého zvířecího parťáka používat speciální pasty s jeho oblíbenou příchutí. Zařaďte dentální pamlsky do běžného jídelníčku vašeho zvířecího strávníka. A v neposlední řadě pak pravidelně navštěvujte veterináře, který dokáže počínající záněty bezpečně odhalit a pomoci tak vašemu psímu či kočičímu příteli, aby měl zoubky jako perličky co nejdéle.

Tip pro svěží dech vašeho psího miláčka

Tropiclean fresh breath DropsVelmi snadným a účinným způsobem, jak vašemu zvířecímu miláčkovi zajistit svěží dech, jsou kapky Tropiclean fresh breath Drops speciálně určené pro tyto účely. Stačí pouze denně přidávat 3 kapky do misky s vodou a už po týdnu bude mít váš chlupáč nápadně svěžejší dech. Kapky obsahují přírodní složky a zároveň poskytnou vašemu miláčkovi nezbytnou zubní péči.

Řada TROPICLEAN, která se postará o ústní hygienu vašich zvířecích miláčků od A až do Zet, je k dostání v síti prodejen s chovatelskými potřebami Pet Center.

Kapky Tropiclean fresh breath Drops zakoupíte za 199 Kč (52 ml).

Pro více tipů a rad navštivte www.petcenter.cz

 

Reklama