O tom, jak je důležité si správně čistit zuby, slyšíme již od útlého věku. Některé názory, které jsme poslouchali v dětství, dávno neplatí a nahradily je jiné. Víte, že při správné hygieně zubů je dobré vyčistit si i jazyk? Jak často odborníci doporučují čistit si mezizubní prostory a jakým způsobem?

1. Přiložte kartáček v úhlu 45 stupňů k dásním tak, aby se štětiny dotýkaly zubů i dásní.
2. Čistěte nejvíce 2-3 zuby najednou. Jemně kartáčkem zavibrujte, aby štětiny dosáhly až do sulku, a táhněte pak ze zubu směrem od dásně k zubu. Přesuňte kartáček na další skupinu 2-3 zubů.
3. Přikládejte stále kartáček v úhlu 45 stupňů. Jemně zavibrujte a opět stírejte směrem od dásně k zubům.
4. Přiložte kartáček kolmo k zubům tak, aby polovina hlavy kartáčku dosahovala za přední zuby. Čistěte jemnými pohyby směrem nahoru a dolu.
5. Kousací plochy stoliček se čistí nejsnadněji pohybem vpřed a vzad.
 

Na závěr si vyčistěte jazyk směrem zezadu dopředu, abyste odstranili nepříjemné bakterie způsobující zápach z úst.

SPRÁVNÉ FLOSOVÁNÍ DENTÁLNÍ NITÍ
1. Připravte si asi 30 cm nitě a obtočte ji okolo prostředníků na každé ruce. Uchyťte nit mezi ukazováček a palec na každé ruce, aby nit napnutá mezi palci byla dlouhá asi 5 cm. Takto se drží nit pro čištění horních zubů.
2. Při zavádění nitě mezi zuby v dolním oblouku napněte nit mezi ukazováčkem a palcem, abyste ukazováčkem tlačili na nit.
3. Jemně pohybujte nití obtočenou okolo zubu směrem nahoru a dolů. 
Nikdy nepoužívejte řezací pohyb! (směrem zepředu dozadu).
4. Nit musí v podstatě klouzat po obvodu zubu nahoru a dolů až po dáseň. Když je zub důkladně vyčištěn, odmotejte si novou část nitě a pokračujte na dalším zubu.
 

Při flosování zubů v můstku lze použít speciální umělohmotné jehly. Jakmile je nit zavedená pod můstek, pohybujte s ní jemně od jedné strany můstku k druhé.
Pro větší mezery mezi dásní a můstkem se nehodí dentální nit, a proto použijte mezizubní kartáček. Vyberte si správnou velikost, která vyplní vzniklý prostor a přitom se snadno zavádí.
Nikdy nezavádějte mezizubní kartáček násilně!
Čistěte prostory jemným pilovitým pohybem vpřed a vzad, jak z vnější strany u tváře, tak z vnitřní u jazyka.
 

PÉČE O ROVNÁTKA
1. Ortodontické kartáčky mají speciální zástřih, aby dokázaly vyčistit všechny strany zámečku nalepeného na zubu. Čistěte krátkým pohybem vpřed a vzad. Ostatní plochy zubu, které nejsou opatřeny ortodontickými zámky, čistěte klasickým zubním kartáčkem.
2. Provlékněte 30 cm dlouhou dentální nit speciální jehlou. Jehlu s nití zaveďte do mezizubního prostoru pod drátkem a protáhněte. Poté uchopte nit za oba konce a jemně flosujte nahoru a dolů až pod dáseň. Vyvíjejte přitom jemný tlak proti zubu. Každý zub vyčistěte novým dílem nitě.
3. Abyste vyčistili prostor mezi zubem a drátkem, použijte mezizubní kartáček. Také větší mezizubní prostory se čistí těmito kartáčky. Je velmi důležité používat správnou velikost, aby nebyl příliš malý nebo velký.
 

Speciální pomůcky
1. Držák flosu (zubní nitě) - ideální pro začátečníky, kteří ještě neumějí správně pracovat s nití.
2. Gumový stimulátor - pro jemnou masáž dásně.
3. Mezizubní kartáčky - existuje několik velikostí.
4. Zubní nit
 

 

Zdroj: Zdravotnický informační servis, dentacare.cz

 

Tip na pastu na zuby najdete ZDE .

 

Reklama