Díky letošní studené zimě zřejmě bohatě unosíme všechny svetry, které jsme v jiných letech snad ani nevytáhli z krabic, komor nebo šatníků. Nejspíš svetry, čepice, šály a vše vlněné budeme letos prát o něco častěji než jindy. Proto máme pro vás několik rad, abyste oblečení pak nemusela vyhodit nebo rozdat, protože zplstnatělo nebo ztratilo tvar. Díky výběru správného prostředku na praní ani nepocítíte tolik nepříjemný zápach mokré vlny.

Snad každému se někdy stalo, že po vyprání oblíbeného svetru vytáhne z pračky kousek oděvu, který přinejmenším ztratil tvar nebo se v horším případě srazil na batolecí velikost.  V případě vlněných oděvů, rukavic, šál nebo čepic může nesprávnou péčí dojít ke zplstnatění, ztrátě elasticity a tvaru. Nic takového se nestane, pokud jemným a vlněným oděvům věnujete speciální péči.

Pračku neodsuzujte

Nutně to neznamená prát vlnu v ruce. Jemné i vlněné oděvy je možné prát i v pračce, obsahuje-li etiketa na oblečení symbol „lze prát v pračce“. Zvolte prací cyklus pro praní vlny, například speciální program pro „ruční praní“, nebo „vlna“. Ty jsou uzpůsobeny praní jemných a vlněných tkanin nejen teplotou (obvykle 30 stupňů), ale i nižším počtem otáček při máchání. Nedoporučujeme ani pračku přeplňovat, stačí jen, když je asi ze dvoutřetin plná.

Specialní lepší než univerzální

Velmi důležité je i zvolit správný prací prostředek! Nepoužívejte ten, kterým perete běžné oděvy. Běžné prací prostředky jsou zásadité, a proto se na vlnu nehodí. Speciální prací prostředek na vlnu a jemné prádlo vytvoří navíc pěnu, která obalí vlněná vlákna jako polštář a chrání je před škodlivým mechanickým působením, takže zůstanou jako nové.

Správnou péčí předejdete i zplsnatění. Vnější povrch vlněného vlákna tvoří vroubkované šupinky, které se vzájemně překrývají. Vysoké prací teploty či nevhodné prací prostředky způsobí, že se tyto vroubkované šupinky k sobě přilepí, vlna zplstnatí a srazí se. Dbejte i na správné sušení - vypraný oděv rozložte na rovnou plochu, v případě potřeby znovu vytvarujte a nechte uschnout bez působení přímého slunečního světla a tepla. Oděv při sušení nevěšte - kvůli hmotnosti vody, kterou do sebe vlákna absorbovala, by se vlněná tkanina vytáhla. Vlněné oblečení nikdy nedávejte do sušičky. Působením kombinace tepla, tření a tlaku by se oděv srazil.

A co aviváž?

Povoleno. Nemusíte se bát, že by aviváž vaše vlněné kousky poškodila. Zákaz aviváží platí pouze pro sportovní oblečení z funkčních materiálů.

 

Tip na správného pomocníka na vlnu a jemné tkaniny:  X-20170123133358456.jpg

Inovovaný Perwoll Wool & Silk fibercare 3D je speciální prací prostředek na vlnu a jemné tkaniny, který zachovává jemnost vláken, zabraňuje vzniku žmolků a předchází ztrátě tvaru oblečení. Vylepšené složení také obsahuje nový parfém, který redukuje nepříjemný zápach mokré vlny. Díky tekuté formě se hodí jak na ruční praní, tak i na praní v automatické pračce, při kterém doporučujeme zvolit program na praní vlny nebo jemných tkanin a pračku naplnit maximálně do dvou třetin. Perwoll Wool & Silk fibercare 3D pečuje o vlněné oděvy, ale také o všechny jemné tkaniny, jako jsou např. hedvábí, kašmír, punčochy, spodní prádlo, saténové hedvábí, len apod. Jeden litr koupíte za 119 Kč.