Ošetřené ruce s čistými nehty jsou ozdobou každé ženy.
Základní tvar rukou a nehtů je sice vrozený a nemůžeme ho měnit, ale můžeme jej však mírně korigovat.
Ruce jsou důležitý nástroj, který stále potřebujeme a který nás současně reprezentuje. Kůže na rukou však není chráněna před chemickými, povětrnostními a dalšími vlivy, jako jsou kouření, alkohol, přesolená strava či stres. Působí na ni také UV záření, a tak, stejně jako například šaty, nechráněná kůže na krku, rychleji stárne.

Kůži na rukou musíme dodávat všechno to, co jí uberou škodliviny, které na ni působí. Potřebuje totiž pečlivou regeneraci.

S přibývajícím věkem se kůže na rukou mění, bývá přesušená, drobné vrásky prozrazují stáří a často jsou doprovázeny pigmentovými skvrnami. Ruce okamžitě prozradí, jak se o ně člověk stará.

Jak dokonale ošetřit ruce
Základem ošetření rukou je jejich správné mytí pod tekoucí teplou vodou s použitím co nejvhodnějšího mycího prostředku. Každým mytím totiž odstraníme mazový film chránící kůži rukou a kyselá reakce kůže se mění na zásaditou. Rohová vrstva pokožky se pak vysušuje a láme. Trvá nejméně hodinu, než se po umytí opět obnoví fyziologické poměry, které byly před umytím.
Kůže má sice obranné prostředky, které dovedou čelit nepříznivým zevním vlivům, ale po určité době se obranná schopnost zmenší, až zmizí, a objeví se poškození trvalejšího rázu. Může se jednat například o otoky, zarudnutí, přesychání, bolestivé praskliny, pupínky či puchýřky. Tyto projevy někdy zmizí za několik dní, ale mohou také přejít v trvalejší ekzém.

Po umytí rukou by mělo následovat ošetření speciálními krémy na ruce, které nahradí původní mazový film.
Při práci s čisticími prostředky (úklid, praní, mytí nádobí) je nutné používat ochranné krémy a po práci rukám věnovat zvýšenou pozornost. Doporučuje se také nosit ochranné pomůcky na ruce – rukavice.

Asi nejčastějším problémem zvláště v zimě jsou popraskané ruce.
Ty jsou důsledkem nedostatečné péče o kůži, která má málo vody a je neustále odmašťována bez náhrady mazového filmu krémováním.
Účinným prostředkem k ošetření popraskané kůže je zábal na ruce, který můžeme nechat působit přes noc. Naneseme silnější vrstvu speciálního krému na ruce a navlékneme bavlněné rukavice.
A nezapomínejme na lokty – o ty je také vhodné se starat a na noc je nakrémovat!