Nasazování kontaktních čoček
Konkrétní postup při nasazování čoček může být u každého trochu odlišný. Nicméně vždy je důležité držet se základních tipů, zejména ohledně hygieny. Předejdete tak podráždění očí a možným vážnějším problémům. Před vyndáním čoček z pouzdra si důkladně umyjte ruce. Po opláchnutí si ruce osušte čistým ručníkem – ideálně takovým, který nepouští vlákna.

6411ae050efb6obrazek.jpg
Zdroj foto: puhhha / Shutterstock.com

Před vložením kontaktní čočky do oka ji vždy dobře zkontrolujte. Ujistěte se, že je vlhká, čistá a bez jakýchkoliv trhlin nebo nečistot. Pokud si všimnete poškození, vyměňte ji za novou. Jakmile máte nasazené obě čočky, vyčistěte a opláchněte pouzdro pomocí čisticího roztoku.

Může se to zdát banální, ale je dobré začínat vždy stejnou stranou. Většina lidí má pro každé oko jinou korekci a čočky jsou i v pouzdru odlišeny.

Správný postup vyndání
Opět platí, že je důležité umýt si ruce. Jestliže používáte jednodenní čočky, pak to máte jednodušší – na konci dne je stačí vyhodit. Pokud používáte typ vhodný pro opakované nošení, pak je třeba připravit si pouzdro s čerstvým roztokem.

Po vyndání si čočku vložte do dlaně, zakápněte ji roztokem a jemně promněte, poté znovu opláchněte. Dochází tak k odstranění nečistot. Pak už jen stačí uložit čočku do pouzdra.

Nikdy pro čištění ani skladování v pouzdru nepoužívejte vodu. Je naprosto klíčové používat pouze vhodný čisticí roztok. Ten je sterilní, předejdete tak problémům jako je např. zánět spojivek, podráždění a podobně.

6411ae2603c05blobid0.jpg
Zdroj foto: Tatiana Kochkina / Shutterstock.com

Výběr roztoku
Nabízí se dvě varianty roztoků, každá z nich se přitom hodí pro jiné účely. Jedná se o univerzální roztok a o roztok peroxidu vodíku.

Univerzální roztok představuje víceúčelové řešení. Umožňuje oplachování, čištění i dezinfekci čoček, a to s pomocí jediného přípravku. Použití je tak opravdu jednoduché, díky čemuž jde o oblíbenou volbu.

Druhou variantou je roztok peroxidu vodíku. Ten je vhodný zejména pro ty, kteří mají citlivé oči nebo trpí alergiemi. Slouží také pro čištění, oplach a dezinfekci, ovšem před vložením čoček do oka je třeba je opláchnout kvůli neutralizaci.

Vhodné pouzdro
Pro skladování čoček se používá speciální pouzdro. Pokaždé, když vkládáte čisté čočky do pouzdra, je nutné, abyste použili čerstvý roztok. Opět jde o nutnost z hygienického hlediska. Proto je dobré také pouzdro po třech měsících vyměnit za nové.

Kontaktní čočky jsou velmi praktické a mohou vám ušetřit mnoho starostí. Je však klíčové dbát na správnou péči a hygienu. Jen tak můžete předejít zdravotním problémům a komplikacím.