Co vše tím rozumíme, jak nic nezanedbat a na co si dát pozor?
Otázek je mnoho a téma na první pohled jasné není vůbec jednoduché.

Už tím, že chrup dítěte se mění tak, jak dítě roste, a každé vývojové období má i v chrupu svá specifika.
Dočasné, nebo také „mléčné“ zuby prořezávají obvykle v intervalu mezi 6. a 24. měsícem věku dítěte a je jich celkem 20, v každé čelisti 4 řezáky, 2 špičáky a 4 stoličky.
Pořadí a načasování prořezávání zubů dočasné dentice ovšem podléhá velké variabilitě a je do značné míry dáno geneticky.
Pokud však zhruba do 30 měsíců není dočasný chrup kompletní, je třeba tomu věnovat pozornost. Existují vady počtu zubů, které se mohou projevit už v dočasné dentici a mohou signalizovat obdobnou poruchu i v chrupu stálém, kde už je třeba ji aktivně řešit.

Zásadní při tom je včasná diagnóza, a pro tu může být porucha v prořezávání a v počtu dočasných zubů důležitou informací.
Jakmile dítěti začnou mléčné zuby prořezávat, je třeba začít se starat o pravidelnou hygienu. Půlroční dítě si samozřejmě nebude čistit zoubky samo, to je na rodičích, dítě se ale postupně snaží i o samostatné čištění a více či méně úspěšně napodobuje rodiče.
Pro ty by správně prováděná a pravidelná hygiena měla být samozřejmostí.
Pokud chcete, aby se váš potomek správně staral o chrup, musíte to dělat především vy sami.
Máte-li se svým chrupem problémy, bude je mít s velikou pravděpodobností i vaše dítě.

Jednou ze základních příčin je skutečnost, že jste je nenaučili správné hygieně.
V předškolním věku je vždy třeba hygienu zkontrolovat a u menších dětí účinně pomoci zejména v zadních úsecích chrupu.
Dětských past i dětských zubních kartáčků je celá řada a některé jsou spíše hračkami než hygienickou pomůckou, a velmi dobře děti motivují k samostatné a pravidelné péči o hygienu dutiny ústní.
Pracovní koncovka se štětinkami musí velikostí odpovídat věku dítěte a štětinky je vhodné volit měkké, aby nezraňovaly. Kartáčky je také třeba vyměňovat, jsou-li opotřebované, nebo po nemoci.

Zuby si dítě čistí, má-li možnost, vždy po jídle, zejména po konzumaci sladkostí, a na noc. Konzumace potravin v noci a popíjení sladkých nápojů, dětských čajů a koncentrovaných ovocných šťáv během noci není vhodné, protože se v dutině ústní vytvoří prostředí vhodné pro vznik zubního kazu.
Příjem tekutin obstará stolní voda nebo slabý neslazený čaj.

V období mezi druhým a třetím rokem by měl chrup dítěte vyšetřit zubní lékař (váš rodinný zubní lékař nebo specialista pedostomatolog) a vysvětlit vám podrobně zásady systematické péče o zuby, stanovit plán pravidelných kontrol chrupu.
Už u velmi malých dětí se můžeme setkat s kazem a jeho komplikacemi.
Tady platí: dětské zuby se ošetřují, dávají se do nich výplně, jde ovšem o to, aby malý pacient přišel s rodiči k lékaři včas s malým, počínajícím kazivým defektem tvrdých zubních tkání, jehož ošetření lze provést rychle a minimálně nepříjemně. Destruované a zanícené dětské zuby se opravdu dobře ošetřit nedají.
Pokud má první ošetření zubním lékařem pro dítě traumatizující průběh v podobě několika bezesných nocí a dramatické extrakce na noční pohotovostní službě, těžko pak dítě přesvědčíme o „tom, že to nebolí“.
Líčení vlastních nepříjemných zážitků ze stomatologické ordinace před dětmi jim také odvahu nepřidá a zubnímu lékaři dá hodně práce a úsilí, než malého pacienta přesvědčí o tom, že ošetření není nezbytně horor.

Zubní lékař vás při pravidelných prohlídkách seznámí s preventivními opatřeními vzniku zubního kazu, s fluoridací, a rovněž upozorní na rozvoj případné ortodontické vady chrupu dítěte, což obvykle znamená, že dítě bude muset nosit ortodontický přístroj – rovnátka. Načasování a způsob ortodontické léčby a typ ortodontického přístroje je věcí specialisty – ortodontisty, k němuž Vás váš stomatolog pošle.
Ortodontické vady se sice úspěšně léčí i u dospělých, ale nejobvyklejší a také nejefektivnější je aktivní ortodontická léčba v době výměny chrupu a v časné stálé dentice, tedy zhruba mezi osmým a čtrnáctým rokem.
Stálý chrup má 32 zubů, pokud nepočítáme zuby moudrosti – třetí stoličky, tak 28.
V každé čelisti jsou 4 řezáky, 2 špičáky, 4 malé stoličky – premoláry a 4 velké stoličky – moláry.
Při sledování jeho výměny už nejsme tak benevolentní jako v mléčném chrupu. Jeho výměna začíná obvykle v šesti letech v dolním frontálním úseku, nejprve se vyměňují střední řezáky, následují dolní postranní řezáky a horní střední řezáky, za nimi pokračují v prořezávání horní postranní řezáky. Současně prořezává první stálá stolička.
Uvedené období označujeme jako první fázi výměny chrupu a probíhá zhruba mezi šestým a osmým rokem. Postranní úseky, špičáky, premoláry a druhá stolička (druhá fáze výměny chrupu) prořezávají v období mezi osmým a dvanáctým rokem. Je dobré sledovat stranovou symetrii prořezávání, pokud ve frontálním úseku např. levý střední řezák prořízne a pravý zhruba do tří měsíců nikoliv, je vhodná konsultace s lékařem, případně zhotovení rtg snímku.
V postranních úsecích můžeme na prořezání druhostranného zubu stejného typu čekat maximálně 6 měsíců, ne déle.
V době puberty a dospívání zaznamenáváme u populace zvýšené riziko vzniku zubního kazu a je vhodné alespoň 2x ročně dodržovat harmonogram preventivních prohlídek chrupu. I návštěva a péče zubní hygienistky by měla být samozřejmostí, vždyť více než 90 % onemocnění dásní je v tomto věku způsobeno pouze nedostatečnou a nesprávně prováděnou ústní hygienou.

A na závěr? Běžte se, prosím, podívat do koupelny, v jakém stavu jsou rodinné pomůcky dentální hygieny, vzpomeňte si, kdy jste kupovala a vyměňovala nové zubní kartáčky.
Pokud vás tato otázka nezaskočila, jste na dobré cestě ke zdravému chrupu vašich dětí.

 

MUDr. Magdalena. Koťová, Ph.D.    

              
Reklama