Včera jste dostaly soutěžní otázku a dnes vám prozradím správnou odpověď. Kdo pozorně sleduje náš magazín, mohl tušit.

Včera jsem vám položil následující otázku:

Na kterém místě na světě se nachází místo, o kterém křesťané říkají , že tam stanul Adam, buddhisté, že Budha, hinduisté, že Krišna, a muslimové, že Alláh?

A jediná správná odpověď je, že dle pověstí to bylo na Srí Lance, na hoře Adam´s Peak.

Křesťanská legenda, jež dala vrcholu své jméno vypráví, že Adam´s Peak bylo prvním místem, na které vkročil Adam poté, co byl seslán na zemi. Za svůj prohřešek byl vyhnán z ráje a bloudil světem. Když dorazil k Adamově hoře, myslel, že je mu odpuštěno a že je opět v ráji. Jako výraz pokání pak po tisíc let zůstal stát na jedné noze a ve skále na vrcholu hory tak zanechal otisk svého chodidla.

Buddhisté zase připisují údajný otisk chodidla na jeho vrcholu svému Buddhovi. Mimo jiné bývá tedy nazýván Sri pada – posvátná stopa nebo Samanalkande – motýlí hora, aneb místo, kam létají motýli zemřít. Buddha se prý přenesl na ostrov Lanku poté, co byl osvícen. Na nejvyšší hoře to chtěl oznámit nejmocnějšímu démonu - Samanovi, který tu vládl.

Hinduisté zase věří, že otisk vtlačil do kamene bůh Krišna, když byl převtělen do statečného prince Rámy a tak osvobozoval svoji ženu z rukou krvelačného vládce ostrova.  

Přeji hezký den.

Reklama