Děti ve věku 3–10 let se nejčastěji nakazí v dětském kolektivu například v mateřských školkách či na prvním stupni základních škol. V ČR je za období leden–květen 2007 hlášeno 30 523 onemocnění planými neštovicemi.

 

Onemocnění u dětí probíhá většinou bez komplikací, přesto je pro ně a pro celou rodinu velmi nepříjemné. Malí pacienti jsou na několik týdnů vyřazeni z běžného života, objevují se svědivé puchýřky. Nástupu vyrážky může předcházet i horečka, malátnost a nechutenství. Pro rodiče to vše znamená, že musí se svým potomkem zůstat v domácí péči. Pokud je v rodině více dětí, hrozí až 90procentní pravděpodobnost vzájemného předání infekce mezi vnímavými sourozenci.

 

Lékaři však upozorňují, že v některých případech se může průběh onemocnění nečekaně zkomplikovat. Může se vyskytnout horečka a další příznaky, jako je např. malátnost, nechutenství, bolest hlavy, kašel, bolení v krku, ale také kožní infekce z rozškrábaných neštoviček, záněty plic, záněty středního ucha nebo neurologické komplikace.

 

V ohrožení nejsou pouze děti

 

V nebezpečí je i rodič, který neštovice neprodělal a nebyl očkován. V případě nákazy u něj může onemocnění probíhat mnohem závažněji. Pravděpodobnost výskytu závažných komplikací je u dospělých až 7x častější než u dětí. Velice nebezpečné je onemocnění těhotných žen, které plané neštovice neprodělaly. Pokud taková žena onemocní v prvním trimestru těhotenství, hrozí až 2procentní riziko poškození plodu. Onemocní-li těhotná žena planými neštovicemi do pátého dne před porodem nebo dva dny po něm, hrozí novorozenci těžký průběh onemocnění a až 30procentní riziko úmrtí. Očkování je tedy rozhodně vhodné nejen pro ženy, které se chystají otěhotnět, ale také pro ostatní děti v rodině, které plané neštovice nikdy neprodělaly.

 

Jak se chránit?

Moderní medicína nabízí možnost onemocnění planým neštovicím předejít pomocí preventivního očkování. Vakcína Varilrix poskytuje 88 % ochranu proti jakékoliv formě planých neštovic a téměř 100 % ochranu proti komplikovaným a těžkým případům tohoto onemocnění. Očkovat lze děti již od 1 roku věku. Do 12 let se očkuje v jedné dávce, u starších dětí a dospělých je pak nutné aplikovat dvě dávky v rozmezí nejméně šesti týdnů. Aplikace vakcíny Varilrix umožňuje v jeden den souběžné očkování s vakcínou Priorix proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Cena jedné dávky vyjde v lékárně přibližně na 1400 korun.

 

Chcete získat pro své dítko sety s vtipným vyobrazením planých neštovic? Pokud ano, zapojte se do soutěže ZDE