jiri-bartoska-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Profimedia

Hřiště (1975)
Tento film z dílny režiséra Štěpána Skalského je považován za divácky velmi úspěšný debut mladého Jiřího Bartošky. Příběh se točí kolem stavebního inženýra Luďka Turny, který přijímá lákavou nabídku pražské projekční kanceláře. Pokouší se prosadit i za cenu podvodu, ale včas se vzpamatuje a dobrovolně odchází budovat dálnici. Zajímavostí je, že Jiří Bartoška se o mnoho let později dozvěděl, že Karel Höger, jenž ve snímku ztvárnil jednu ze svých posledních filmových rolí, s ním hrát nechtěl, chtěl někoho slavnějšího a známějšího. Režisér však za Bartoškou stál a dobře udělal.

My všichni školou povinní (1984)
Tady se dostáváme do kategorie seriálů kinematografie dob minulých. Režisér Ludvík Ráža spolu se scenáristkou Markétou Zinnerovou divácké veřejnosti předložili příběhy lidí přítomných v procesu povinné školní docházky. Žáků, učitelů, rodičů i výchovných poradců. Jiří Bartoška zde dostal roli spravedlivého a pro kolegyně přitažlivého soudce Jiřího Olivy s trochu problematickým, ale roztomilým adoptivním synem Jirkou. Po boku své filmové krásné manželky Jany Šulcové skutečně zářil.

Sanitka (1985)
V roli lékaře Skalky umírajícího na leukémii v seriálu Sanitka režiséra Jiřího Adamce byl Jiří Bartoška velmi přesvědčivý a sugestivní. Děj seriálu byl zasazen do prostředí zdravotnické záchranné služby v době od roku 1956 do 70. let 20. století.

Je třeba zabít Sekala (1998)
V létě roku 1943 jako by do moravské vesnice uprostřed Hané válečné události ještě ani nedolehly. Dvanáct bohatých statkářů zde žije ve strachu z nemanželského syna jednoho z nich. Sekal (Bogusław Linda) má za sebou krušné dětství nemanželského dítěte, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří, slušné děvče si ho ani nevšimne. Je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S protektorátem přišel jeho čas. Udává sedláky za zločiny proti Říši a za odměnu dostává jejich majetky. Postava faráře musela být pro Bartošku jistě velkou profesní výzvou, ovšem i přes náročnost této role byl za svůj excelentní výkon poprvé nominován na Českého lva.

Všichni moji blízcí (1999)
Příběh začíná v říjnu 1938, bezprostředně po podepsání Mnichovské dohody. Na pozadí historických událostí sleduje osud rodiny okresního doktora Jakuba Silbersteina, veselého optimistického člověka, který nikdy neztrácel humor a naději v lepší zítřek, protože věřil, že slušnost a poctivost vždy zvítězí. Po mnichovské zradě však přichází doba, kdy tyto hodnoty přestávají platit. Spolu s Jiřím Abrhámem či Libuší Šafránkovou se Jiří Bartoška ujal nastudování jedné z hlavních rolí, což mu vyneslo opět nominaci na Českého lva a tentokrát proměněnou ve vítězství ve své kategorii.

Líbáš jako Bůh (2009)
Jeden ze současnějších snímků, kde si Jiří Bartoška zahrál, je veselá komedie ze života manželských párů středního věku – Líbáš jako Bůh. V roli záletného spisovatele a moderátora byl Bartoška jako ryba ve vodě a diváky svým herectvím velmi pobavil.

Havel (2020)
Snímek režiséra Slávka Horáka s Viktorem Dvořákem v hlavní roli vzbudil u veřejnosti i kritiky rozporuplné reakce. Film mapující život prvního českého prezidenta Václava Havla v letech 1968 až 1989 poskytl Jiřímu Bartoškovi možnost zahrát si slavného a předního českého filozofa Jana Patočku. Dlužno poznamenat, že si s tím zkušený herecký bard poradil výborně. Jako vždy.

Nejen film, ale i divadlo a reklama
Jiřímu Bartoškovi se však za dobu jeho požehnané herecké kariéry nedařilo jen před kamerou. Úspěch zažil i na prknech, co znamenají svět. Například jeho přesvědčivé a přirozené ztvárnění Ivana nesoucího na svých zádech tíhu celé rodiny i lásku ke své švagrové Kateřině v inscenaci Divadla Na zábradlí Bratři Karamazovi je nepopiratelným důkazem jeho brilantní jevištní techniky a čitelného vnitřního monologu.

Jiří Bartoška je také velkým gurmánem a milovníkem whisky. Proto se tento charismatický gentleman stal tváří nové whisky Stará žitná myslivecká Selection z nejstarší palírny v Evropě, Palírny U Zeleného stromu. Při příležitosti slavného jubilea vytvořila Palírna pro Jiřího Bartošku výroční edici žitné whisky Zralá Bartoškova 75. O pět vzácných jubilejních lahví můžete soutěžit zde.


 Zdroje: Československá filmová databáze - Jiří Bartoška, server i-divadlo: Jiří Bartoška, herec a tvůrce, Jiří Bartoška - životopis